1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kandıra’da “Tarla Günü” yapıldı
Kandıra’da “Tarla Günü” yapıldı

Kandıra’da “Tarla Günü” yapıldı

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi’nin katkısıyla Ferizli Köyü’nde 71,5 dekarlık alanda kurulan “Sebzecilikte damlama sulama” demonstrasyonları için “Tarla Günü” düzenlendi. Böl

A+A-

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi’nin katkısıyla Ferizli Köyü’nde 71,5 dekarlık alanda kurulan “Sebzecilikte damlama sulama” demonstrasyonları için “Tarla Günü” düzenlendi.

Bölgede sulamaya geçilmesiyle birlikte damla sulamanın yaygınlaştırılması amacıyla sebze demonstrasyonları kuruldu. Damla sulama sistemi ile sebze yetiştiriciliğinde emek ve zamandan tasarruf edilmekte, kaliteli ürün, verimde artış, hem de çok kıymetli olan ama küresel iklim değişikliği sürecinde hızla azalan kısıtlı suyun tasarruflu kullanılması sağlandı. Bu kapsamda çiftçilere İl Özel İdaresi kaynaklı sulama sistemi malzemeleri, gübre tanklı milfiltre ve fide dağıtıldı. 16 dekar biber, 29,5 dekar karpuz, 9 dekar domates, 8 dekar patlıcan, 1,5 dekar kabak, 7,5 dekar silajlık mısır olmak üzere toplam 71. 5 dekarlık alanda demonstrasyonlar kuruldu. Bu demonstrasyonlarla ilgili olarak hasat tarla günü düzenlendi.

Düzenlenen tarla gününe İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Öztürk, Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, İl Genel Meclisi Üyeleri Muhammed Karaosmanoğlu, Ahmet Haluk Şen, İsmail Akalın, Kandıra Ziraat Odası Başkanı Kemallettin Er, Kandıra Sulama Birliği Başkanı Recep Şahin, Kandıra Damızlık Birliği Başkan Yardımcısı Hayri Çelik, etkinliğin ev sahiplini üstlenen Ferizli Köyü Muhtarı Yüksel Özkan, civar köy muhtarları ve çok sayıda üretici katıldı.

Tarla gününde İl Müdürü Abdullah Öztürk yaptığı konuşmada sulamaya açılan Arıklar Sulama Havzası’nın tümünde suyun ekonomik kullanımının sağlanması ve bu demonstrasyonları bir başlangıç kabul ederek sebzeciliği bu bölgede yerleştirmek istiyoruz. İl Genel Meclisi Üyeleri adına söz alan Ahmet Haluk Şen ise İl Genel Meclisi olarak tarımla ilgili bütün projelere destek olmaya devam edeceklerini belirtti.

Tarla günü üreticilerle beraber demonstrasyon parsellerinin gezilmesiyle son buldu Burada hazır bulunan Ziraat Mühendisi Zehra Erdem tarafından üreticilere bilgiler verildi. Demonstrasyondan elde edilen sonuçlar şu şekilde sıralandı; uygulamış olduğumuz demonstrasyon ile su kullanımı azaldı, sulama işçiliği düştü, damlama sulama sistemi, yağmurlama sulamaya göre sulama işçiliği 15 defa daha azaldı, ürün verimi yükseldi, çok büyük alanların sulanmasını kolaylaştı, gübre kullanımını ve zirai ilaç kullanımı yüzde 80’e varan oranlarda azaldı, gübreleme işçiliği ise yok denecek kadar azaldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.