1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Kandıralılar bu yazıyı mutlaka okumalısınız
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kandıralılar bu yazıyı mutlaka okumalısınız

A+A-

18 Şubat 2020 tarihini bir yere not edin…

Yıllar sonra Kocaeli’ni anlatırken, Kocaeli tarımını anlatırken bir milat olarak bu tarihi söyleyecekler.

Çünkü oflaya puflaya gittiğim, basın toplantısında dinlediklerim ile çok mutlu oldum. Başta Kandıralılar, Kandıra çiftçisi olmak üzere tüm Kocaeli çiftçisi için çok çok önemli olduğuna ikna olduğum enfes bir proje dinledim.

Anlatacağım ama önce küçük bir girizgâhın iyi olacağı kanısındayım.

 

BOŞ TARLALAR PARA BASACAK

Kocaeli sanayiye ev sahipliği yapıyor. Ama toprağımızın sadece yüzde 1.5’i sanayi alanı. Toprağımızın yüzde 25’i ise tarım alanı.

Ancak köyden kente göç ile köylerimizde tarım büyük ölçüde bir kenara atılmış durumda. Ekilmeyen boş bırakılmış nice alanlar var. Köylü toprağını ekmiyor çünkü ektiğinden para kazanamıyor.

Şöyle bir tespiti hatırlatmakta fayda var: “Tarlada yetişen tarım ürününün değeri düşük, işlendiği zaman tarım ürünü para ediyor.”

Ama işlemek, ürünü başka bir ürüne dönüştürmek bir organizasyon işi, ekonomi işi…

Köylü bunu nasıl yapsın; yapamıyor. Bu açmaz içinde Kocaeli’nin bereketli tarlaları boş şekilde bekliyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, işte o boş tarlaları altın yumurtlayacak tavuğa dönüştürecek bir projeyi açıkladı

 

HER ŞEYİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VERİYOR

Haberimizde geniş biçimde var ama bu iş nasıl olacak kendi notlarımdan size aktarmak istiyorum. Tahir Hoca ekibinden gelen projeye ikna olduktan sonra proje paydaş- ortağı olarak KOÜ, KOTO, İl Tarım Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileriyle buluşmuş. Ortak akıl toplantıları yapılmış. Söz konusu alanda kendi imkanlarıyla üretim yapıp satmaya çalışanlar ile görüşülmüş. Dört aylık çalışma sonunda da proje ortaya çıkmış. Sloganı da şu:

“Alın teri çiftçiden destek Büyükşehir’den…”

Yapılanı cuk diye anlatan bir slogan olmuş.

Çünkü fideyi, makineyi, gübreyi Büyükşehir veriyor, toplamayı yapıyor. Çiftçi alın terini koyuyor.

Çok karlı bir iş…

Çok çok karlı bir iş…

 

BİBERİYE; TIBBİ NANE VE OĞUL OTU EKİLECEK

Gelelim yapılacak işe…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tıbbi aromatik bitkilerden Biberiye, Tıbbi Nane ve Oğul Otu üretimine destek verecek. Uygun büyüklükteki fideleri bulacak, ücretsiz çiftçiye dağıtacak. Her aşamasını sıkı takip edip ekim, çapa, gübreleme ve budama gibi safhalarda da teşvik verecek; her safhada hak edişlerini verecek.

 

ÇİFTÇİ BUĞDAYA GÖRE 18 KAT FAZLA KAZANACAK

Ama daha önemlisi var. Büyükşehir Belediyesi ekilen her ürünü alma garantisi veriyor. Yani zarar ihtimali hiç yok. Kazanç ise 5 yıllık bir zamanda buğdaya göre 18 kat daha fazla para kazanma anlamına geliyor.

Büyükşehir bu ürünlerin uçucu yağlarını çıkarmak için halin orada kendi alanında 4 bin metre karesi kapalı üretim tesisi, laboratuvar kuracak Tesisin kapasitesi günlük 120 ton olacak. Tesis için 12 milyon TL harcanacak. Teknoloji yoğun bu ünitede çıkarılan yağın alıcısı da hazır. Türkiye’de şu an 43 milyon dolarlık bir ithalat var. Sadece bu alan bile doldurulsa müthiş karlı bir iş.

 

HEDEF İLERİDE İLAÇ ÜRETMEK AMA ÖNCE BORSASI KURULACAK

Tahir Hoca’nın hedefi daha da büyük belli bir aşamadan sonra üretilen yağı hammadde olarak satmak yerine bizzat ilaç üretimine geçebilmek. Ama öncesinde Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut’un önerisiyle Tıbbi Aramotik Bitkiler- Uçucu Yağ Borsası’nın Kocaeli’ne kurulması hedefleniyor. Yani ürünün fiyatının da bizzat Kocaeli’nde belirlenmesi hedefleniyor. 

 

KANDIRA PİLOT BÖLGE BÖLGEYE 80 MİLYON GELİR

Peki, neden “Kandıralılar bu yazıyı mutlaka okusun” diyorum çünkü; bu çalışmanın pilot bölgesi Kandıra olacak. İlk etapta bin 200 dekarda üretim yapılması hedefleniyor. En az 10 dekar, en çok 15 dekar alanda her bir çiftçiye teşvik verilecek. Kandıra’da oturma şartı aranacak. Çünkü amaç Kandıra çiftçisini kalkındırmak dışardan gelip arazi toplayana para vermek değil. Hangi ürüne uygun olduğu konusunda toprağın analizi yapılıp, ekim yapılacak. Bu bitkiler ilk yılın sonunda bile buğdaydan çok kazandırsa da 3 yılsonunda maksimum büyüklüğe erişiyor ve 5 yılsonunda 18 kata varan bir karlılık sağlıyor. Hesaplamalara göre ilk 5 yılsonunda Kandıra ekonomisine bu işin girdisi 28 milyon TL –çarpan etkisi ile beraber ise 80 milyon TL- olacak. Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan da oradaydı ve bu projeden çok memnun olduğunu söyledi.

 

KANDIRALILAR BU FIRSATI KAÇIRMAYIN

Net söylüyorum. Bu bir tarımsal devrimdir. Tahir Büyükakın’ın da dediği gibi Türkiye’ye örnek olacak bir projedir. Köyden kente göçü tersine çevirecek, tarla tümlemesi sağlayacak bir çalışma bu…

Bu proje, Kandıra’nın geleceğini değiştirecek, Kocaeli’ni sanayiye ev sahipliği yapan kentten tarımı ile de bilinen bir kente dönüştürecek.

Büyükşehir Belediyesi mart ayında talepleri toplamaya başlıyor. Nisan ayında değerlendirme ve mayısta sözleşme ve fide dikimi var.

Kandıralılar, bu fırsatı kaçırmayın.

Bu yazı toplam 4366 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
11 Yorum