1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Kandıra’nın şehir içi trafiği yenilenecek
Kandıra’nın şehir içi trafiği yenilenecek

Kandıra’nın şehir içi trafiği yenilenecek

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, yoğunluğu azaltmak için şehir içinde trafik düzenlemesi yapacaklarını belirtip, Güvenler Caddesi’nin trafik akışını ters yöne vereceklerini söyledi. Turan şehir içi parklanmanın da ücretli hale getirileceğini açıkladı

A+A-

HER ZAMAN ESNAFLA BERABER

Tertemiz havası, yöresel yemekleriyle doğallığın adresi Kandıra, batısında İstanbul’a komşu olmasıyla sadece Kocaelililerin değil, İstanbulluların da göz bebeği.

Turizme elverişli yapısı, sayısız koyları ve mavi bayraklı sahilleriyle adeta cennetten bir köşe olan Kandıra; Cezaevi, Kandıra Gıda OSB alanı ve birçok işletmesiyle aynı zamanda ticari ve sosyal bir şehir.

300’ün üzerinde köye ev sahipliği yapan Kandıra’nın 31 Mart Yerel Yönetimler Seçimleriyle yeni belediye başkanı Adnan Turan oldu.

Uzun bir dönem AK Parti İl Yönetimi’nde önemli görevler üstlenen Turan, teşkilattan gelen 3 belediye başkanından bir tanesi olma özelliğine sahip.

Esnafla iç içe olup, her an istek ve taleplerine kulak veren Turan, bir yandan otopark sorununu vatandaşla birlikte çözmeye çalışırken bir yandan da şehir içi trafik yapısını yeniden düzenlemeye hazırlanıyor.

İşte Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan ve Kandıra için yapılması planlanan projeler…

Seçim dönemi Kandıralıların en büyük beklentisi seçilen belediye başkanına ulaşmaktı. “Vatandaş istediği zaman bana ulaşabiliyor” diyebilir misiniz?

1996 yılından bu yana aynı telefon numarasını kullanıyorum. Seçim dönemi telefon numaramı tüm sosyal medya hesaplarımdan paylaşmıştım. Bu nedenle cep telefonu numarama değil Kandıralılar, tüm Kocaelililer ulaşabilir. Belediyeye gelip de benimle görüşememiş bir vatandaşımız dahi bulamazsınız.

Esnafla iç içesiniz…

Ne kadar yoğun olursam olayım her gün muhakkak en az 3 esnafın çayını içerim. Ben buralıyım. Çoğu esnafla siyaset öncesi oluşan dostluğum var. Evimle belediye arası yürüyerek 6 dakika, yaklaşık 10 aydır bir kere bile 6 dakikaya gelemedim. Gün oluyor evden çıkıp belediyeye gelmem 3 saati buluyor.

Esnaf ziyaretlerinde vatandaş en çok neyden şikayet ediyor ya da talep ediyor?

Kandıra merkezde otopark sorunumuz var. Çarşamba günleri ve yaz aylarında çarşıda park yeri dahi bulamıyorsunuz. Benim önceliğim bol bol otopark alanları oluşturmak. Bu konuda vatandaşımızın büyük bir desteği var. Şehir içinde kullanılmayan boş arsalarını bize veriyorlar. Uygun hale getirip, otopark olarak vatandaşın kullanımına açıyoruz. Arsa sahiplerine diyorum, “inşaat yapacağın zaman 2 ay öncesinde bana haber ver, hemen boşaltırız”. Mesela eski hastanenin bulunduğu alanı otopark haline getirdik. “Boş arazim var, isterseniz kullanın” diyen bir ağabeyimiz 2 dönüm yer verdi. Bu hafta orası da otopark olarak kullanıma açılacak.

sorulari-yanitladi---(1).jpg

SORULARI YANITLADI- Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Gazetemizin genel yayın yönetmeni Adem Turgut, yazı işleri müdürü Cemalettin Öztürk, reklam müdürü Didem Köseoğlu ile gazeteci Süriye Çatak Tek’in sorularını tüm samimiyetiyle cevapladı.

ŞEHİR İÇİ YENİDEN DÜZENLENECEK

Malum otopark sorunu da var, şehir içinde yeni bir düzenleme yapacak mısınız?

Değişim yapmak zorundayız. Özellikle trafik akış yönleriyle ilgili değişim yapacağız. Örneğin Güvenler Caddesi çıkışı yokuş. Direk ana caddeye çıkıyorsunuz. Kaza riski çok yüksek. Orayı trafik akışının ters yönüne çevireceğiz. Dükkan önleri için bir düzenleme yapacağız. Çarşı içerisinde rastgele parklanmayı engellemek için dükkan önlerini ücretli yapmayı düşünüyoruz.

Kandıra kışları başka yazları başka bir ilçemiz. Bu farklılıkları göz önüne alırsak Kandıra’nın mevsimlere göre nüfusu kaçtır?

Yerleşik nüfusumuz 52 bin. Bu rakam yaz aylarında 100 ila 150 bine çıkıyor, hafta sonları da 350 binlere ulaşıyor. Bu nedenle de yazları gidiş ve dönüşler çok sıkıntılı oluyor. Kerpe’den Cebeci’ye gidiş özellikle hafta sonu eziyete dönüyor.

Roman vatandaşların yaşadığı mahalle en son risk alanı olarak ilan edildi. Herhangi bir çalışma var mı?

Roman vatandaşlarımız benim için çok önemli. 1988 ile 1999 yılları arasında onlarla çok iş yaptım. O yüzden onları çok iyi tanır hem de çok severim. Şu an için elle tutulur bir proje yok ama bir an önce projesi çizilmeli. Bu dönem muhakkak onunla ilgili bir girişimde bulunacağız. Hemen bir sonuç çıkmasını beklemiyoruz, biraz süreç alacakmış gibi görünüyor.

Yeni belediye binası inşaatı ne durumda?

İnşaat sektöründeki durgunluk bize de yansıdı. Şimdilik bir çalışma yok. İlerleyen günlerde bir müteahhit değişikliğine gidebiliriz.

GEÇİCİ İZİN VERİLDİ, KABUL ETMEDİK

Kandıra- Kerpe arasında Tekeli denilen alanda bir çalışmanız olacak mı?

O yol güzergahına Kaymakamlıkla ortak bir proje gerçekleştirecektik hatta MARKA bize 750 bin TL hibe verecekti. Fakat o alanının kullanımını bize geçici süreyle verdiler. Şartsız kullanım hakkı vermiş olsalardı; betonlaşmadan o alanı restore edecektik, yol boyunca Kandıra’nın yöresel ürünlerini satacaktık. Böylece Kandıralılar için de yeni bir istihdam sahası yaratacaktık ama dediğim gibi bakanlık ora için geçici izin verdi. 2 yıl sonra bizden alacak olurlarsa onca yatırım boşa gitmiş olacaktı.

Kandıra için turizme yönelik son projeler nelerdir?

Amacımız Kandıra’yı sahil kasabası haline dönüştürmek. Bunun içinde turizm ve yol çok önemli. Yapılacak her projede betonlaşmanın önüne geçme hedefindeyiz. Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde ilk olarak Seyrek Projesi yapılacak. Sarısu Deresi civarında odundan evlerle bir turizm alanı oluşturmayı düşünüyoruz.

BAKANLIĞA ÖN ÇALIŞMA HAZIRLIYORUZ

2006 yılında turizm bölgesi ilan edildik ama günden bugüne bu yönde çok büyük hamleler yapamadık. Bakanlıkla gerekli görüşmeleri yaptık fakat turizm noktasında bakanlığın önceliği tabii ki de Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Bölgeleri. Bu nedenle işleri biraz daha hızlandırmak için bakanlığa ön çalışmayı biz yapalım dedik. “Kandıra için neler yapılabiliriz” bunların ön çalışmasını hazırlıyoruz. 60 kilometrelik sahil bandımız var. Bu banda yürüyüş ve bisiklet yolları yapmak istiyoruz. Kandıra’nın büyümesi Kefken ve Kerpe yönüne değil de Sarısu, Seyrek, Bağırganlı ve Pınarlı bölgelerine doğru gerçekleşmeli. Turizm yatırımları yoğunluklu olarak bu bölgelere yapılacak.

UZUNKUM’A TABİAT PARKI YAPILACAK

Kandıra’da 300’ün üzerinde köy bulunuyor. Hepsi de birbirinden kıymetli ve verimli topraklara sahip. Uzunkum’da 2 bin 530 metrekarelik alana tabiat parkı yapacağız. Bu bölgede; 2 tane doğal göl, 2 tane de koy var. Büyükşehir Belediye’miz en kısa zamanda projesini hazırlayacak. Karahasanlar Köyü’ne giden geniş arazide ilerleyen günlerde Millet Bahçesi yapılacak.

Son olarak eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Kandıra’nın sosyal hayata ihtiyacı var. Buraya AVM lazım mı diye esnafa soruyorum “hayır” diyorlar. Dışarıdan gelen memura soruyorum “evet” diyorlar. Fakat bizim Kandıra’yı sosyalleştirmemiz lazım. Mesela Kandıra’da bir bowling ve kafeterya salonu çok iyi tutar. Ben bunu yapacağım diyen herkese de kapımız sonuna kadar açık.

dostluk-.jpg

DOSTLUK- Siyaset öncesi dostluklar kuran Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, esnafla vatandaşla her zaman yan yana.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum