1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Kanser, Dilovası’nın değil bütün kentin sorunudur”
“Kanser, Dilovası’nın değil bütün kentin sorunudur”

“Kanser, Dilovası’nın değil bütün kentin sorunudur”

Yuvam Akarca İnsanca Yaşam Meclisi tarafından önceki akşam Yuvam Akarca İş Merkezi’nde bulunan Extreme Kafe’de Posco fabrikasının çevreye ve insan sağlığına etkileri konusunda bir panel

A+A-

Yuvam Akarca İnsanca Yaşam Meclisi tarafından önceki akşam Yuvam Akarca İş Merkezi’nde bulunan Extreme Kafe’de Posco fabrikasının çevreye ve insan sağlığına etkileri konusunda bir panel gerçekleştirildi. Çevre konusunda yaptığı açıklamalarla dikkat çeken KOÜ Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu yine çok önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Onur Hamzaoğlu, “Sadece Dilovası’nda değil, Gölcük ve Derince’de bile yüz ölümden 21’i kanserden” dedi.

Geniş katılım

Çarpık sanayileşmenin insan sağlığına etkileri konusunda Prof. Onur Hamzaoğlu, Demir çelik fabrikalarının çevreye etkileri konusunda ise İstanbul Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Semra Ocak bir sunum yaptılar. Panele Genel-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Vedat Küçük, BES Kocaeli Şubesi Başkanı Akın Şişman, Fevzi Çakmak Mahallesi Muhtarı Fatma Keskin, Akarca Mahallesi Muhtarı Müyesser Yılmaz, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Sevgi Koyun, üst yapı yöneticileri Adem Elbaş, Ayhan İlhan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

32 ölüm kanserden

Panelin açılış konuşmasını Fevzi Çakmak Mahallesi Muhtarı Fatma Keskin yaptı ve uzmanların dikkatle dinlenmesini istedi. Daha sonra Prof. Hamzaoğlu söz aldı. Hamzaoğlu, “Türkiye de 100 ölümden yalnızca 12,5  ile 13’ü kanserden ölüm iken, Dilovası’nda ise 100 ölümden yaklaşık 32’sinin kanser nedeniyle olduğu ortaya çıktı” dedi.

Herşeyi sorduk

Hamzaoğlu, şöyle devam etti; “2005 yılının başında çizmeleri giyip 4 akademisyen ile birlikte Dilovası’na gittik. 2004 yılındaki ölümleri tespit ettik. 3 ayrı kurumun 8 ayrı belgesini taradık. Bu belgelerde ortak olarak kaç ölüm olduğu ve adresleri öğrendik. Toplam 78 ölüm vardı bilinen. Biz bu evlerin tümünü bir hafta içersinde ziyaret ettik. Birinci derece akrabaları ile görüştük. Her şeylerini sorduk.

Herşeyi kanıtladık

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde 100 ölümden 33 kanser nedeni ile olduğu kanıtlanmıştır. 2005 yılındaki araştırmamızda Dilovası’ndaki araştırmamızda 10 yıl ve daha uzun yaşayanlarda kanserden ölme riskinin, 10 yıldan daha kısa yaşayanlara göre 4,4 daha fazla olduğunu hesapladık. Tabi hemen akla şu gelebilir, ya bu kişiler sigara içiyorsa denebilir. Hepsi yaşlı ise yaşlandıkça kansere yakalanma riski artar. Kanserden ölen kişilerin sigara içme durumu ve yaşlanmadan ölmediklerini de akademik olarak kanıtladık. Biz bu araştırmayı yaparken de akademik yazı için yapmadık.

Bu kentin sorunu

Bu kentin sorunu bu. Dilovası adını kullanmamızın tek gerekçesi sadece bilimsel veriyi oradan topladığımız için, gücümüz buna yettiği için. Araştırma yapılsa Kocaeli’nin genelinde bu sorun var. Sağlık İl Müdürlüğü’nden 2004 ölümlerinin nedenlerine göre ilçelere dağılımı elimize geçti. Ancak uluslararası verilere göre 100 ölümden 12 si kanser nedenli. Bu verilere göre ise Kocaeli ili genelinde 100 ölümden 19’u kanser nedenli idi. Valiye de bunu arz ettim.

Bilgilendirmediler

İl Sağlık Müdürlüğü’nün maalesef değerlendirip halkımızı hem de halkımızı bilgilendirmediği bilgiler şunlar; Gebze ilçesinde 100 ölümden 22’si kanser nedenli. Gölcük ilçesinde 100 ölümden 21’i kanser nedenli. Derince’de yine 100 ölümden 21 kanser nedenli. Bir kamu görevlisinin sorumluluğu bu bilgileri paylaşmaktır. Gereğini yapmaktır. Ben yapıldığı ile ilgili hiçbir bilgiye sahip değilim. Sorduğum halde bilgilendirilmedim.

Sorunları tanımladık

2007 yılında Şubat ayında mecliste genel kurula rapor indi. Ardından kabul edilerek rafa kaldırıldı. 26 sorun tanımlandı. 26 çözüm önerisi getirildi. Bunlardan en önemli bulduğumuz hiçbir kapasite artırımına gidilmemesi. Orada yürütülen metal faaliyetlerin özellikle açık üretimin kapalı üretime geçilmesi ve filtre sistemlerinin faaliyete geçirilmesiydi.

Fabrikaları konuşalım

Eritme kapları 50 tonluktu, şimdi ise 250 ton haline geldi. Ham madde olan hurda demir çelik, dünyada pek çok sağlık sorunun en büyük riski oluşturan başlıklardan bir tanesidir. Kapasitesi 2 katına çıkarılan çöp fabrikasını konuşmalıyız Petro kimyayı konuşmalıyız. Lastik fabrikalarını konuşmalıyız. Çimentoyu konuşmalıyız. Çöp fabrikasının çevresindeki bitkileri analiz etsinler”.

Demir çelik fabrikası

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Semra Ocak ise “Demir Çelik Fabrikalarının Çevresel Etkileri” konulu sunumunda, “Demir Çelik işleme tesisleri yaratmış oldukları çevresel etkiler nedeniyle, kirletici vasfı yüksek tesisler arasında yer almaktadır” dedi. Toplantı daha sonra soru cevap bölümüyle devam etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.