1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kanser Haftası etkinlikleri başladı
Kanser Haftası etkinlikleri başladı

Kanser Haftası etkinlikleri başladı

1-7 Nisan Kanser Haftası etkinlikleri ilimizde de başladı. Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği Üyeleri, 1’inci geçiş mevkii, yürüyüş yolundan ellerinde pankart ve karanfillerle yürüyerek Valilik bahçesindeki

A+A-

1-7 Nisan Kanser Haftası etkinlikleri ilimizde de başladı. Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği Üyeleri, 1’inci geçiş mevkii, yürüyüş yolundan ellerinde pankart ve karanfillerle yürüyerek Valilik bahçesindeki Atatürk büstüne çelenk koydu.

Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Gülay Sökül ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen törene; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Osman Poyraz, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Kocaeli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Füsun Yıldız ve Prof. Dr. Tijen Utkan ve çok sayıda STK temsilcisinin katıldığı etkinliğe vatandaşlarda destek verdi.

KORUNMAK İÇİN EĞİTİM ŞART

Kocaeli Valiliği bahçesinde gerçekleşen törende konuşma yapan Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Gülay Sökül, Kanser Haftası’nın amacı hakkında bilgi vererek, “Bilindiği gibi 1972 yılından beri 1–7 Nisan tarihleri ülkemizde kanser hastası olarak kabul edilmiştir. Bu haftadan amaç, halkımızın kanser hastalığı konusunda bilinçlendirilmesini sağlamak ve farkındalığı arttırmaktır. Kanser tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Son yıllarda koroner kalp hastalıklarının tedavisinde sağlanan başarılardan sonra birinci sıraya çıkma ihtimali söz konusudur. Kanserin öldürücü boyutu yanında tedavisinde kullanılan pahalı teknoloji ve ilaçlar, hastaların uzun süren tedavileri, tedavide yer alan ekibin sayısının fazla olması gibi faktörler ekonomik boyutunu da ön plana çıkarmaktadır. Toplumda mevcut kanaatin aksine; kanser erken teşhis edildiğinde iyileşme şansı yüksek olan bir hastalıktır. Kanserde asıl sorun hastalığın geç tanımlanmasıdır. İşte bu dönemde, tedavi zor, pahalı ve başarı oranı azdır. Kanserden koruma için eğitim şarttır. Bizler sağlıklı ve kaliteli bir yaşam süresi için sağlığımıza çok dikkat etmeliyiz. Sağlımızla ilgili konularda hassas davranmalı ve şüphelendiğimiz durumlarda mutlaka bir uzmana başvurmalıyız. Modern tıptaki gelişmeler doğrultusunda artık birçok hastalık başlangıç evresinde yok edilebiliyor” dedi.

KOCAELİ TEDAVİ KONUSUNDA ŞANSLI

Son dönemde tıptaki gelişmeler hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde oldukça önemli sonuçlar doğurduğunu söyleyen Sökül, “Bu yenilikler ve gelişmeler Kocaeli’deki sağlık kuruluşları ve hekimler tarafından dikkatle takip ediliyor. Kocaeli sağlık hizmetleri konusunda oldukça iyi bir konumda. Hastanelerimiz ve sağlık merkezlerimiz teknik ve fiziki olarak oldukça gelişmiş koşullara sahip. Özellikle kanser konusunda hizmet veren onkoloji bölümlerimize Kocaeli dışından da hastalar geliyor. Bu bölümlerimiz yatak sayısı, teknoloji donanımı ve uzman kadrosu ile örnek teşkil etmektedir. Bu haftanın moral veren etkinliklerle geçmesini diliyor, kanserli olan tüm hastalara moral diliyorum” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.