1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kanser riskli 71 bin ürüne el konuldu
Kanser riskli 71 bin ürüne el konuldu

Kanser riskli 71 bin ürüne el konuldu

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından son 5 senede yapılan taramalarda kanser riski görülen 71 bin ürüne el konuldu. Kontrollerin ardından firmalara 3 milyon lira para cezası kesildi.

A+A-
Tekstil ve Ekolojik Test Araştırma Geliştirme Merkezi (EKOTEKS) tarafından tertip edilen 8. Uluslararası EKOTEKS Tekstil Sempozyumu’nda kanserojen içeren ürünlerin denetimi ile ilgili bulgular açıklandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Daire Başkanı Meral Karaaslan, sempozyumda yaptığı sunumda giyim, ayakkabı, çanta, oyuncak, biberon, çakmak ve mum gibi pek çok ürünü denetlediklerini anlattı. Karaaslan, "2011 ile 2015 Mayıs döneminde toplamda 9 bin 270 firmaya ait 2 milyon 640 bin 243 ürün denetlendi. 632 firmanın, 71 bin 316 ürünün güvensiz olduğunu belirledik. Bu firmalara 5 sene içinde 3 milyon 85 bin 697 lira idari para cezası uyguladık. 2011‘de tüm ürünlerde yüzde 38,6 oranında olan güvensizlik 2013‘te yüzde 5 idi. Tabii oyuncaklar, biberonlar, ve çocuk ürünleri denetime girdiği için 2014‘te oran olarak ufak bir artış gördük." diye konuştu.
Karaaslan‘ın paylaştığı rakamlara göre ayakkabıda denetlenen 111 bin 54 ürünün 41 bin 868’i zararlı bulundu. Tekstilde 383 bin 701 üründen 3 bin 571’i güvensiz görüldü. Kırtasiyede 71 bin 435 üründen 16 bin 49’unun zararlı olduğu belirlendi. Oyuncakta 204 bin 481 üründen 6 bin 787‘sinde zararlı maddeler saptandı. Çocuk bakım ürünlerinde 2013’ten bu yana ele alınan 220 bin 937 ürünün bin 942’si riskli bulundu. Firmalara 16 bin 765 lira ile 41 bin 918 lira bandında para cezası uygulandı.
Sempozyumda söz alan İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi de kanser riskinin ağırlıklı ithal ürünlerde görüldüğüne işaret etti. Tanrıverdi, "Kanser olaylarının artışında tekstil ve giyim sanayiinde kullanılan ürünlerin payı vardır. Bunu tüketicilerin anlaması mümkün değildir. Burada bizim ve ithalatçı firmaların görev ve sorumluluğu bulunuyor." ifadelerini kullandı. Tanrıverdi, ilave olarak rekabette kalitenin önemli rol oynadığına temas etti ve "Kaliteden kumaşın konforunu, bireye ve doğaya zararlı olup olmadığını anlıyoruz." dedi. Hikmet Tanrıverdi, "Ancak yüz milyonlarca parça üretimin yapıldığı sektörde yapay ve sentetik ürünleri bir kenara bırakma imkânı yok. Su tutmayan, buruşmayan, ütü gerektirmeyen, termal, nano ürünler hayatın parçası. Konforu bir yana bırakamayacağımıza göre teknik ürünleri daha sıhhi, doğaya uyumlu hale getirme yollarını aramalıyız." şeklinde konuştu. 
EKOTEKS İcra Kurulu Başkanı Nilgün Özdemir ise ticarete konu ürünlerin denetiminin önemli olduğunu vurguladı. Özdemir, kanser tehdidinin arttığını; bunda ürünlerin denetiminin ve kontrolünün sınırlı olmasının rol oynadığını dile getirdi.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.