1. HABERLER

  2. Kantin işini Güzeloğlu çözer
Kantin işini Güzeloğlu çözer

Kantin işini Güzeloğlu çözer

“Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler” başlıklı geçen hafta yayımlanan yazımda, öğrencilerin yağlı müşteriler gibi görülmesini, okulların ticarethane zihniyetiyle yönetilmesini eleştirmiştim.

A+A-

Yazıya bekleneceği gibi velilerden çok fazla geri dönüş oldu, destek geldi. Aile bütçelerine aşırı pahalı kantin ürünleri yüzünden ek külfet gelmesine isyan ediyorlardı. Bir çocuğun en temel ihtiyacı bir şişe suyun 1 TL’den satılması kabul edilemezdi. 

Yazımla ilgili kantincilerden de geri dönüşler oldu. Arayan herkesin pahalı ürünlerden tıpkı veliler gibi şikayetçi olması benim için şaşırtıcıydı. Kantinciler, pahalı ürün satılmasına neden olan olaylara kendileri de tepki gösteriyordu. Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda kantinlerden sorumlu yönetim kurulu üyesi Osman Pinga ilk arayandı. Bu konunun kantin işletmecilerini mustarip ettiğini belirterek çok önemli bilgiler verdi. 

Osman Pinga, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın kantinlerde satılan ürünlerle ilgili bir fiyat listesi belirlediğini söyledi. Bu listeyi, odaya kayıtlı kantin işletmecilerine uygulattıklarını, fiyat listesindeki rakamların üzerine çıkmalarının mümkün olmadığını söyledi. 

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından hazırlanan ve Pinga’nın bana sunduğu fiyat listesi şöyle: Soğuk Sandviç: 2,5 TL-Tost, Hamburger, Tavuk Izgara, Çizburger, Ekmek Arası Köfte, Tavuk Döner: 3,5 TL-Tabldot Yemek (3 çeşit): 7 TL’ydi. 

Benim yazıma konu olan ve herhalde İzmit’te en pahalı kantin ürünlerinin satıldığı Cahit Elginkan Anadolu Lisesi’nde bazı ürünlerin fiyatları ise şöyleydi: Tost-Sandviç: 5 TL-Tabldot Yemek: 9 TL.
Bir öğrencide ürün başına 1,5-2 TL’lik fark bulunuyor. 

Fiyat listesinde şişe su bulunmuyordu. Ambalajlı ürün olduğu için bu konu biraz daha karışık, az sonra onu da açıklayacağım. 

Osman Pinga, bu fiyat listesinin bütün okullarda uygulanabilmesi için öncelikle kantin işletmecilerinin Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıt olup, faaliyet belgesi alması gerektiğini söyledi. Ancak Kocaeli’de 800’e yakın kantin işletmecisi olduğu halde, sadece 300’ü faaliyet belgesi bulunduruyor. Faaliyet belgesi bulunmayan kantincilerin ihalelere girmesine İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Okul Müdürlükleri izin veriyor. Pinga, faaliyet belgesi zorunlu hale getirilmiş olsa kantincilerin kendi odalarını kurması için gerekli 501 kayıtlı kantin işletmecisi sayısına ulaşacaklarını belirterek, “Kantinciler odası kurulmuş olsa, bütün kantin işletmecilerinin denetimini buradan sağlayabiliriz. Şuan kantincilerin müstakil odası olmadığı için sadece fiyat listesi hazırlanıyor, kontrol okul müdürlüklerinde oluyor. Oysa oda kurulmuş olsa fiyat listesine uyulmasını kantinciler kendileri zorunlu hale getirirdi. Serbest piyasa ekonomisinden dolayı ambalajlı ürünlerin satış fiyatlarına müdahale edemiyoruz ama şişe su gibi bazı temel ihtiyaçlarda bunu sağlayabilmek için de oda kurulması şart” dedi. 

Pinga dışında, Kocaeli Kantin İşletmecileri Platformu adına da bir mesaj elime ulaştı. Burada da kantinlerin ihale süreçleriyle ilgili sıkıntıya dikkat çekilmiş ve okul müdürleri ve ihale komisyonlarının açık artırma şeklinde gerçekleştirdiği ihaleler nedeniyle kira bedellerinin arttığından ve bu nedenle kantin ürünlerinin yüksek fiyatla satıldığından dert yanmışlar. 

Kocaeli Kantin İşletmecileri Platformu’nun dikkat çektiği bir konu daha var. Bunu Osman Pinga da söylemişti. Kantinlerde sağlıksız bulunduğu gerekçesiyle bazı ürünlerin satışları yasak. Cips ve kola gibi. Ancak öğrencilerin okula gelirken herhangi bir bakkaldan satın aldığı bu ürünleri gelip kantinlerde yiyebildiğini belirtiyorlar. Amaç gerçekten çocukların sağlığını düşünmekse, bu konuya da dikkat edilmesini istiyorlar. 
Yeniden konumuza dönersek, Osman Pinga’nın ve Kocaeli Kantin İşletmecileri Platformu’nun ortak görüşüne göre bugün kantinlerde yüksek fiyatla ürün satılmasının baş sorumlusu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile bağlı okul yönetimleri gözüküyor. 

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve buraya bağlı birçok meslek odasının fiyat uygulamalarına yeri geliyor itiraz ediyoruz. Örneğin son olarak Fırıncılar Odası’nın ekmeği 1 TL yerine 1,25 TL yapması kabul edilememişti. Ama kantincilerin olayına baktığımızda bu işler, hiçbir şekilde kar kaygısı olmayan devlet kurumlarının eline geçtiğinde durum daha acı hale geliyor. 

Okullarda tek amaçları kaliteli eğitim vermek olması gereken okul müdürleri ve yönetimleri, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından belirlenen fiyat listesinden bile daha pahalı ürün satılmasına göz yumuyor. Bunu kabul etmek, inanmak mümkün değil. 

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun eğitimin kalitesinin yükselmesine ne kadar önem verdiğini biliyorum. Öğrencilerin en ufak başarısından bile büyük mutluluk duyacak kadar hassas bir devlet adamı. TEOG ve YGS’de elde edilen başarıları anlatırken yüzündeki mutluluğu görmeniz gerekirdi. 

Sayın Güzeloğlu’nun, eğitim başarısının yükselmesi için okul kantinlerindeki bu yüksek fiyat politikasıyla da mücadele etmesi gerekiyor. Okulları ticarethane gibi gören zihniyetin öğrencileri başarıya taşıması mümkün değildir. Bu iş çocuklara sadece doğru bilgi vermeye odaklanmış yöneticilerle mümkün olur. 
Ayrıca Sayın Güzeloğlu Fırıncılar Odası’nın 25 krş’luk ekmek zammına haksız olduğu için karşı çıkmış, mahkemeye giderek zammın geri alınmasını sağlamıştı. Haksız kazancın da karşısında olan, aile bütçelerine ekstra yük gelmesini engelleyen Sayın Valimizin, öğrencilerimize bir şişe suyun 50 krş, bir tostun 2 TL farkla satılmasına göz yummayacağını tahmin ediyorum. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum