1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kanuni’nin bile yeri doldu, benimki de dolar
Kanuni’nin bile yeri doldu, benimki de dolar

Kanuni’nin bile yeri doldu, benimki de dolar

Osman Pepe, “Kendimi asla vazgeçilmez olarak görmüyorum. Kanuni’nin, Fatih’in bile yeri boş kalmamıştır. Benim yerimi de doldururlar, dolduracaklardır” dedi. Pepe’ye sormadığım sorular… 1995

A+A-

Osman Pepe, “Kendimi asla vazgeçilmez olarak görmüyorum. Kanuni’nin, Fatih’in bile yeri boş kalmamıştır. Benim yerimi de doldururlar, dolduracaklardır” dedi.

Pepe’ye sormadığım sorular…

1995’te Refah Partisi’nden, 1999’da Fazilet Partisi’nden, 2002’de AKP’den, 2007’de yine AKP’den milletvekili seçildi.

Geçen hafta, 5. kez milletvekilliğine aday adayı oldu.

Kocaeli siyasetinin en önemli figürlerinden biri o.

Söyledikleriyle, yaptıklarıyla hep gündeme damgasını vurdu.

Kocaeli siyasetinin fenomenlerinden biri oldu.

VIP Röportajları’na bu hafta konuk ettiğimiz Osman Pepe, sorulara her zamanki üslubuyla yanıt verdi.

Zaman zaman sorulara yanıt vermek söylemek istediklerini söyleyebiliyor.

Belki işine gelmediğinde işi çok kolay espriye dökebiliyor.

Her şeye rağmen sohbetinden keyif alıyor, “siyasi zekasını” teslim ediyorsunuz.

Kocaeli’den başka bir yerden aday olmayı düşündü mü?

AKP için vazgeçilmez biri olduğunu mu düşünüyor?

2. kez neden bakan yapılmadı?

Neden benim de düşmanlarım var dedi?

CHP’nin ve MHP’nin oy oranlarıyla ilgili ne söyledi?

Kocaelispor-Trabzonspor maç yaparsa hangi takımı tutuyor?

Bu soruların yanıtı bu röportajda!

Her şeyi sorduk mu? Şüphesiz hayır.

Kocaeli siyasetine damgasını vurmuş biri olarak elbette kendisine sorulacak daha çok soru vardır.

“Sormadığım soruların”  hangi sorular olduğunu biliyorum.

Bir dahaki röportajda da onları sorarız.

Ne cevap alırız bilmiyorum.

Bizim işimiz soru sormak, cevap vermek siyasetçilerin işidir!...

Bu dönemde sizin Kocaeli dışında bir ilden aday olabileceğiniz bazı çevreler tarafından dile getirildi. Bu kent dışında başka bir yerde siyaset yapmayı düşündünüz mü?

Bu yeni bir iddia değil. 2002 ve 2007 seçimlerinde de belirli çevreler tarafından dile getirilmiştir. Dolayısıyla bu dönemde de böyle iddiaların ortaya atılması beni şaşırtmamıştır. Ben Kocaeli’yi seviyorum. Milletvekili olacaksam Kocaeli’den olmak isterim. Bırakacaksam da Kocaeli’de bırakmak isterim.

Bu dönem aday olmamayı hiç düşündünüz mü?

Siyasette her şeye hazırlıklı olmak gerekir. Milletvekilliği ömür boyu yapılabilecek bir iş değildir. Ama siyaset unvansız, makamsız, koltuksuz da yapılabilir. Siyaseti vatana, millete bir hizmet aracı olarak görüyorum. Bugüne kadar bu anlayışla siyaset yaptım, bundan sonra da aynı anlayışla siyaset yapmaya devam edeceğim.

Siz AKP için vazgeçilmez bir politikacı mısınız? Sizin üzerinizi asla çizemezler mi?

Mezarlıklar ben vazgeçilmezim diyen insanlarla doludur. Ben asla böyle bir şey söyleyemem, benim yerimi de doldururlar, dolduracaklardır. Fatih’in yeri de, Kanuni’nin yeri de boş kalmadı. Bu koltuk benim babamın malı değil. Biz milletin malının emanetçisiyiz. Zaten adımız vekil. Biz milletin vekiliyiz. Millet emaneti geri alabilir. Seni azlettim der, her şey biter.

Sizi 2. kez niye bakan yapmadılar?

Bakan olup olmamak, benim kendi tasarrufumda olan bir şeydir. Tamamen Başbakan’ın tasarrufundadır. Sadece bakanlık koltuğunu kaybeden ben değilim. Yalnızca ikinci kez bakanlığa atanmayan ben değilim.

Başbakan, neden böyle bir tasarrufta bulunup, sizin 2. kez bakan olmanızı istememiştir?

Başbakan yaptığında iyi, yapmadığında kötü diyemeyiz. Öyle uygun görmüştür. 350 milletvekili olan bir partiden bahsediyoruz. Birçok kişi bakan olmak isteyecektir. İl başkanları milletvekili olmak ister, belediye başkanları milletvekili olmak ister. Milletvekilleri de bakan olmak ister.

Bu dönem milletvekili olursanız, bakan olmak ister misiniz?

Siyasetin her yerinde bulunmuş birisiyim. Meclisin önünde 14 tane sıra var. Bunların hepsinde oturdum. Komisyon tarafında oturdum, bakanlar kurulu sırasında oturdum. Meclisin önünde de oturdum, arkasında da oturdum. O meclisin önünü, arkasını, sağını, solunu her yerini iyi bilirim.

Her şeyi, her yeri, her tarafı bildiğinizi söylüyorsunuz….

Bilmediğim çok şey var elbette. Her şeyi çok bildiğimi söyleyemem. Ben her şeyi derken meclisin her şeyini biliyorum dedim, orası küçük bir binadır çünkü. Yoksa benim de öğreneceğim çok şey var daha bu hayatta. Gençlerden öğrendiğim şeyler var. Ayakkabı boyacısından bile çok şeyler öğrenmişimdir ben hayatta.

Tüzüğünüze göre 3 dönemden sonra milletvekilliğine aday olunmuyor. Dolayısıyla tüzük gereği bu dönem sizin de son döneminiz. Başbakan bile bu benim son dönemim diyor. Sizin de artık son döneminiz mi?

Tüzük ne diyorsa odur. Tüzük kişiye özel olmaz. Herkes neye uyuyorsa ben de uyarım. Ben de o tüzüğe tabiyim.

Bu dönem aday listesinde bir yenilemeye ihtiyaç var mı?

Onu Sayın Başbakan takdir edecektir. Milletvekili sayısında 9’dan 11’e çıktık. Elbette yeni isimler bu listede kendisine yer bulacaktır.

AKP, bu dönem kaç milletvekili çıkarır?

Banko 7 çıkarırız ama 8 de olabilir.

En çalışkan belediye başkanınız kim?

İsim verirsem haksızlık olur. Kimseyi kırmak istemem. Hepsi de gayet iyi çalışıyor.

Zaman zaman partililerinizi de eleştirdiniz, onun için sordum. Belki yine eleştireceğiniz biri ya da birileri olabilir.

Siyasette doğruya doğruya dedim, yanlışa yanlış. 28 yıldan beri Kocaeli siyasetindeyim. İl başkanı olduğumda 29 yaşındaydım. 4 dönem milletvekilliği yaptım. Bir dönem bakanlık yaptım. Bunlar kolay işler değil. Bu süreçte hiç lafımı esirgemedim. Bundan sonra da böyle giderim. Yanlış yapan kim olursa olsun, isterse kardeşim olsun yanlış yapıyorsun derim.

28 yıldan beri Kocaeli siyasetindesiniz, bir Allah’ın kulu çıkıp da “Ey Osman Pepe artık yeter, bu kente vereceğini verdin, yapacağını yaptın. Artık çekil kenara” demiyor, diyemiyor. Bunu nasıl başarıyorsunuz?

Olduğum gibi göründüm. Göründüğüm gibi oldum. Dobra oldum. Dürüst oldum. Siyaset bana dost kazandırdı ama elbette düşman da kazandırdı.

Dostlarınız mı daha çok düşmanlarınız mı?

Onu ben söyleyemem. Ama elbette düşmanlarım da vardır. Zaten benim hep dostum olsa, bir tane bile düşmanım olmasa bu işte bir yanlışlık vardır denir öyle değil mi?  Bana herkes doğru dese ulan bu işte bir yamukluk var derim! Bütün herkes beni alkışlarsa kendime çeki düzen veririm. Bu işi sevda olarak gördüm. Aşık olduk bir sefer. Kara gözüne, kara kaşına sevdalandın mı bir kere gerisini düşünmezsiniz. Ben de düşünmedim!.. İzmit’in çocuğu değil, Kocaelili değil diyorlar. 35 senem var bu şehirde. Taşında toprağında imzam var.

Efendim, 28 senedir bu kentte siyaset yaptığınızı söylüyorsunuz hala bundan şikâyetçi misiniz?

Bazıları hala diyor elbette. Başlangıçta daha ağır eleştiriler oluyordu ama bu kırıldı. Ben Trabzon doğumluyum. Bunu gururla, iftiharla söylüyorum. Ama beni Türkiye’ye Kocaeli tanıtmıştır. Ben doğduğum yerden daha iyi biliyorum bu kenti.

Aday listesine alınsa katkı sağlar diyebileceğiniz biri var mı?

Bunu Sayın Başbakan takdir eder. Ben bu iradeye buradan karışamam. Haddimi bilirim.

Bugün Trabzonspor-Kasımpaşa maçını İsmetpaşa Stadı’da izlemek için geldiniz. Trabzon-Kocaelispor maç yaptığında hangi takımı tutuyorsunuz?

Vallahi yüreğim bölünür o maçta. Hangisi şampiyonluğa giderse onu tutarım. Yani öyle bir maçta takım tutmam.

AKP hala yüzde 50, MHP:% 13, CHP: %27

Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarında son dönemde yaşanan gelişmeler hükümetin aleyhine mi oluyor. Hükümet bu yaşanan şeylerden oy kaybeder mi?

Son kamuoyu araştırmalarına bakıyorum. Böyle bir şeyi asla görmüyorum. Vatandaş kendi seçtiği meclisi siyaset dışı ayak oyunlarıyla saf dışı etmek isteyenleri bağışlamıyor. 1960, 1971, 1980, 28 Şubat ve 27 Nisan olaylarında millet vicdanıyla karar vermiştir. Millet bunları yapanlara cevap vermiştir.

Bu kamuoyu araştırmalarında oy oranınız nedir?

AKP, açık ara önde. Neredeyse her hafta birden fazla kamuoyu araştırması yapılıyor. AKP yüzde 45-50 bandında. Bu da çok büyük, çok önemli bir rakamdır. 4 seçim, 2 referandum atlatmış bir partinin hala bu kadar oy oranına sahip olması neresinden bakarsanız bakın çok büyük bir olaydır. Bu büyük halk desteği tesadüf olamaz.

Çok az da olsa bir düşme söz konusu mu?

Hayır değil. Yüzde 45-50 bandında devam ediyor.

CHP’nin oy oranı yüzde kaç görülüyor bu araştırmalarda?

Yüzde 24-27 bandında CHP görünüyor. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçildiği dönemde oyları yüzde 30’a doğru gidiyordu. Ancak bir düşüş başladı. CHP o oy oranını koruyamadı. Ve bugün bahsettiğim banda gerilediği görünüyor.

MHP, yüzde kaç görülüyor?

MHP, yüzde 11-13 bandında görünüyor. MHP’nin bugünkü şartlarda bir baraj problemi yaşayacağını düşünmüyorum.

Röportaj: İlker AKŞİT

[email protected]

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.