1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kapalı pazar yeri bekleyişi
Kapalı pazar yeri bekleyişi

Kapalı pazar yeri bekleyişi

İzmit Belediyesi tarafından Kadıköy Mahallesi Bağdat Caddesinde kurulan Cumartesi Pazarı kaldırıldı, Yenişehir Mahallesi Kanalboyu Bulvarına gönderildi. Bağdat Caddesinde kapalı pazaryeri

A+A-

İzmit Belediyesi tarafından Kadıköy Mahallesi Bağdat Caddesinde kurulan Cumartesi Pazarı kaldırıldı, Yenişehir Mahallesi Kanalboyu Bulvarına gönderildi. Bağdat Caddesinde kapalı pazaryeri yapılacağı duyuruldu. Ancak daha kamulaştırma tamamlanmadı, proje bile hazırlanmadı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadıköy mahallesinde gerçekleştirilen kamulaştırma çalışmaları sürüyor. Kocaeli Seyyar Esnaf ve Pazarcılar Odası Erol Kumsar, projenin avam çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu ve ihale sürecinin 2 ay içersinde biterek hızlı bir şekilde inşaatın başlayacağını ifade etti. Başkan Kumsar, “Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun pazarcı esnafına bakış açısı çok iyi. Bu nedenle kendisine teşekkür ediyoruz. Kadıköy mahallesinde 11 dönümlük alandaki kamulaştırma çalışmalarında son aşamaya gelindi. Cumartesi pazarı ile ilgili olarak geçici bir çözüm bulduk. Ancak Kadıköy mahallesindeki alanla ilgili olarak proje çalışmalarında da son aşamaya gelindi. Bu konuda bizler Ege bölgesinde kapalı pazar alanlarını gezdik. Buralardaki görüntüleri büyükşehir belediyesi yetkililerine verdik. Diğer taraftan İstanbul’daki Bayrampaşa ve Karaköy’deki kapalı Pazar alanı ve otopark ile ilgili de çalışmaları büyükşehir yetkilileri inceledi” dedi.

İnşallah en iyisi olacak

Kumsar, “Bu çalışmaların ortak noktasında en iyisini yapacaklarına inancımız tamdır. Avam projenin de çıktığını ve rutuşlar yapılmakta. Bu alan 11 dönüm üzerine olacak ve zemin kat otopark, 1 ve 2. Katlar kapalı Pazar alanı, 3. Kat düğün salonu ve 4. Katta otopark olarak düzenlenecek. Bölge içinde otopark sorunu ortadan kalkacak ve hem esnafımız hem de vatandaşımız alışverişini temiz bir mekanda yapacak. Bu konuda bizde pazarcı esnafımızla birlikte projeye maddi destekte sağlayacağız. Pazarcı kesinlikle bedava yer istemiyor. Biz halkın genelini ilgilendiren ve bizlerinde güzel mekanlarda hizmet verilmesini karşılıksız bırakmayız” dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de Kadıköy mahallesinde 85 parselde 88 binanın kamulaştırma çalışmalarında sadece 11 binanın kaldığı ve mahkeme kararları beklendiği ve kararların çıkması ardından geriye kalan 11 binanın da yıkımını yaparak yeni projeye hazır hale getirecekleri ifade edildi” diye konuştu.

Ulus pazarı davaları

Diğer taraftan Kocaeli Seyyar Esnaf ve Pazarcılar Odası üyesi 17 yıldır tuhafiye üzerine pazarcılık yapan Bekir Özkeskin gibi 25 pazarcının Kartepe’de kurulu bulunan Ulus Pazarı ile ilgili olarak ticaretlerine zarar verdikleri gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını ve bu konuda Kocaeli Valiliğinde idari soruşturma da başladığını ifade etti. Özkeskin, “ Biz yıllardır pazarlarda tuhafiyecik yapıyoruz. Ulus Pazarının gelmesiyle birlikte ekonomik ve sosyal olarak çok ciddi yaralar aldık. Bu nedenle Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Savcılıkta idari soruşturma açılmasına karar verdi ve bizler ifadelerimizi verdik ve davanın açılmasını bekliyoruz. Yine odamızda bu konuda yasal olmayan yollardan Kartepe’de Ulus Pazarının kurulmasını dava konusu etmiştir. Bu davanın da sonuçlarını bekliyoruz. Her geçen gün Kartepe’de kurulan Ulus Pazarında da sıkıntılar olmaya başlamıştır” dedi. Yine Kartepe Ulus Pazarı alanına sahip olan ve şuyulandırma sonrasında yeşil alan olarak elinden alınan Erol Alparslan isimli vatandaşın da park ve piknik alanı yapılmak yerine pazara verilmesine karşı çıkarak mahkemeye de dava açtığı ifade edildi.

(Çetin Gürol)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.