1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kapalı Pazar yeri için neden çalışma yapılmıyor?
Kapalı Pazar yeri için neden çalışma yapılmıyor?

Kapalı Pazar yeri için neden çalışma yapılmıyor?

İzmit, iki hafta kadar önce çok sert, çok tatsız ve gereksiz tartışmalar yaşadı. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, doğru hem de gecikmiş bir kararı alıp, uygulamaya koymak istemiş, Bağdat

A+A-

İzmit, iki hafta kadar önce çok sert, çok tatsız ve gereksiz tartışmalar yaşadı. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, doğru hem de gecikmiş bir kararı alıp, uygulamaya koymak istemiş, Bağdat Caddesi üzerinde yaklaşık 50 yıldan beri her cumartesi günü kurulan Cumartesi Pazarı’nın, Perşembe Pazarı alanına taşınacağını açıklamıştı.

Olmadı; Başkan Doğan’ın kararı uygulanamadı.

Önce Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, sonra AKP İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal pazarcılara taviz verdi. Doğan’ı refüze ettiler.

Sonra Başkan Doğan, Vali’nin arabuluculuğunda pazarcılarla masaya oturdu. Cumartesi Pazarı Bağdat Caddesi’nden kaldırıldı, Kanal Boyu’na taşındı. Bu karar alındı diye, Valilik önünde bekleyen, Başkan Doğan’ın Gümüşhane kökenli hemşerileri de Doğan’ı kucaklayıp, havaya atarak tebrik etti.

Şimdi önümüzdeki cumartesi günü Cumartesi Pazarı Kanal boyu üzerinde kurulacak. Pazarcılar Odasına, yolun tek şeriti de yetmedi. Kanal boyu bulvarının iki şeridini birden dolduracaklar.

Kimsenin seçi çıkmıyor. Bu şehirde, yılda bir gün 29 Ekim Cumhuriyet bayramı’nda şehrin ana caddelerinden biri törenler için trafiğe kapansa, herkes ayağa kalkar. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı en iyi işlerden biri Kanal Boyu Bulvarı (Adnan Menderes Bulvarı)dır. Şimdi, en az bir yıl süreyle her hafta cumartesi günü bu caddede pazar kurulacak.

Cumartesi günlere artık Bağdat Caddesi trafiğe kapanmayacak. Ama bu caddeden geçen araçlar, Kanal Boyu Bulvarında Pazar yeri ile karşılaşacak.

Çözüm çok net ve açık.  İzmit’te iki yere, bir şehrin doğusuna, bir de batısına iki tane kapalı, Sabit Pazar Yeri yapacaksınız. Şehrin doğusunda yer hazır. Yıllar önce imar planında Pazar yeri olarak gözüken, Kadıköy Mahallesi’nde bir alan var. Kamulaştırmanın büyük bölümü de bitmiş.

Bu alanda 4 veya 5 katlı kapalı Pazar yeri yaparsınız. Cumartesi Pazarı buraya kurulur. Haftanın her günü kurulur.

Yakında, Büyükşehir Belediyesi “Kent Meydanı” projesini yeniden ısıtıp gündeme getirecek. Siz pazarcıyı Cumartesi Pazarı’ndan çıkartamadınız, Perşembe Pazarı’ndan nasıl çıkartacaksınız?.. Sabit Pazar Yerini yaparsınız. Bir katı otopark. Bir katı meyve-sebze satıcıları, bir katı konfeksiyon, kırtasiye, hırdavat satıcıları.. En üst katı, kafe olur. Herkes rahat eder.

Şehrin batısında, Pazar Pazarı’nı taşıyacağını alan da hazır. Seka Park alanında Pazar Yeri için ayrılmış bölüm var. Burada tek kat üzerinde 3-4 bina yaparsınız. Yine biri meyve-sebze pazarı, biri konfeksiyon, kırtasiye, hırdavat pazarı, biri köylü pazarı olur.

İzmit Cumartesi Pazarı’ndan, Pazar Pazarı’ndan kurtulur.

Benim okurlarımın içinde İzmit’in yerlisi, İzmit sevdalısı pek çok insan vardır. Benden büyük, yaşlı, en az benim kadar bu kent konusunda hassas olan, sadık okurlarımdır bunlar. Geçen gün, bir yaşlı amca geldi. Doğma büyüme İzmitli. Bu Pazar Yeri konusundaki yazılarımı ilgiyle okuduğunu anlattı. Kendisi de aslında semt pazarlarını takip eden, alışverişlerini Pazar yerlerinden yapan bir insan. Pazarlara karşı değil. Pazarcıya karşı değil. Ama düzen gelsin isteyenlerden. Türkiye’nin pekçok yerine gitmiş. Gittiği yerlerde de Pazar yerlerine gitmiş, dolaşmış. Şunları söyledi:

“- Öyle Pazar yerleri var ki, şaşarsın. İnsanlar büyük marketlerden daha fazla itibar ediyorlar. Pazar yeri düzenli. Pazarcılar Odası, şehrin her yerinden ücretsiz servis minibüsleri çalıştırıyor. İnsanlar güven içinde alışveriş yapıyor. Kapalı Pazar Yeri binasının terasında çayını, kahvesini içiyor. Gününü geçiriyor.”

Yaşlı İzmitli okurum devam etti:

“-Bu hafta Pazar Pazarındaydım. Mandalina almak istedim. Pazarcıya ben seçeyim dedim, izin vermedi. Kendisi torbaya doldurdu. Eve geldim, bir kilo mandalina içinden iki tane çürük çıktı. Önce esnaf kendisini düzeltmeli. O çürük mandalinayı, müşteriye vermeden kenara ayıklamalı. Yine Pazar Pazarında, aşağıdan yukarı çıkarken üzüm gördüm. Fiyatını sordum, 1. 25 TL dedi. Dönüşte aynı yerden geçerken üzüm alacağım, bu kez 1. 50 TL dedi. Az önce 1. 25 olduğunu söyledim. Pazarcı bana, o zaman alsaydın, şimdi böyle diye yanıt verdi.”

İzmit, artık cadde üzerinde, sokak arasında Pazar kuramaz, kurmamalı. Hem sabit Pazar yerlerini Belediye yapmalı, hem Pazarcılar Odası bağırıp çağırmak yerine üyelerini eğitmeli. Kimse pazarlara karşı değil. Carrefour’a, Real’e, Metro’ya, Migros’a, neden gidelim. Düzgün Pazar yeri olsun, evimizin bütün ihtiyacını pazarcıdan alalım.

Büyükşehir Belediyesi iki tane Pazar Yeri yapacağını açıklasın. Projesini hazırlasın. Pazarcılara çağrı yapsın:”Bir tezgah 1. 000 TL desin. Ya da 3 bin TL desin. Yüzlerce pazarcı yer almak için kuyruğa girer. Çünkü, pazarcılık onların mesleği.

Büyükşehir, cebinden kuruş bile çıkmadan iki tane modern, kapalı, Sabit Pazar Yeri yapar. 6 ay içinde biter, açılır. İzmit’te sokakta Pazar tarihe karışır. Hem tüketici kazanır, hem pazarcı yerini bilir. Haftanın her günü, bir başka yere malını taşıyıp, kazıklar dikerek tezgah kurmak ve akşama onları toplamak zorunda kalmaz.

Ne yapıyor Büyükşehir Belediyesi?..

Ne yapıyor İzmit Belediyesi?..

Hiç.. Ne proje çalışması var, ne niyet var. Hiçbir şey yapmıyorlar. İki gün İzmit’i savaş alanına çevirdiler. Parti içi mücadeledeki kinlerini, kavgalarını pazarcı esnafı üzerinden kendilerine siyasi rant için kullandılar.

Cumartesi günü Bağdat Caddesi’nde Pazar yok, Adnan Menderes Bulvarı’nda Pazar var.

Karaosmanoğlu kazandı, Arsal kazandı, Pazarcılar Odası Başkanı Kumsar, Pazarcılar kazandı. Herkes gazını çıkarttı.

Kaybeden İzmit.. Adnan Menderes’te Cumartesi Pazarı; İnönü’de Pazar Pazarı.

Başlayın bir yerden. Yapın çağdaş, modern, Sabit Kapalı Pazar Yerlerini. Bu şehri geri kalmışlıktan, ilkellikten kurtarın artık.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.