1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kapılarını açıyor! 53 bin 743 işsize umut olacak
Kapılarını açıyor! 53 bin 743 işsize umut olacak

Kapılarını açıyor! 53 bin 743 işsize umut olacak

53 bin 743 işsize umut olacak KOİF 2018 Fuarı 5 Nisan Perşembe günü kapılarını açıyor.Geçtiğimiz yıl 44 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda 2 bin 300 kişi istihdam edilmişti. Bu yıl ise ziyaretçi sayısının fuarı 50 bini aşması hedefleniyor.

A+A-

Kocaeli İş Kurumu ve diğer paydaşların desteğiyle 5-7 Nisan tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenecek Kocaeli İnsan Kaynakları İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri’nin (KOİF’18) tanıtımı bugün yapıldı.

Fuara Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü, Gebze Teknik Üniversitesi, Kocaeli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli Sanayi Odası Başkanlığı ve KOTO katkı sunacak. Antikkapı Restoran’da gerçekleştirilen basın toplantısında açıklama yapan İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz ‘Hedefimiz kariyer, yolumuz KOİF olsun’ sloganı ile tüm işveren ve işsizleri fuara davet etti. Toplantıya, Müdür Yardımcısı Engin Gülmez, Şube  Müdürü Reyhan Yurttaş ve müdürlük çalışanları katıldı.

EN FAZLA BEDEN İŞÇİSİ ARANIYOR
Ulvi Yılmaz yaptığı açıklamada “2017 yılında 381 engelliyi istihdam ettik. 2018 Şubat ayında 85 engelli çalışanı istihdam ettik. Şubat ayı itibariyle toplam bin 305 firmada (50+istihdam) 7 bin 661 engelli çalışan var. Bu firmalar 585 engelli daha istihdam edebilir. İzmit, Kartepe, Derince, Kandıra ve Körfez’de ise toplamda 67 firmada 197 engelli açığı var. Önümüzdeki günlerde 1 yıl süre ile ‘Bir senden bir benden’ projesi hayata geçirilecek. Bu kapsamda personelin bir aylık giderini işveren bir aylık giderini ise İŞKUR olarak biz karşılayacağız. İlimizde engelli çalışan kontenjan sayısı yok denecek kadar az. Engelli çalıştıran firmalar da yüzde 95 doluluk oranına sahip. En çok iş arayan kategorisinde beden işsizi var” dedi. 

20 BİN İŞ YERİ ZİYARETİ
Yılmaz şöyle devam etti:
“Kocaeli’de hangi fabrikada hangi elemana ihtiyaç olduğu elimizde. Kocaeli olarak en büyük avantajımız bütün iş yerlerinin iş açığını ve doluluk oranlarını biliyoruz. Her yıl 20 bin iş yerini ziyaret edip denetliyoruz. Ancak bölgemizde metal ağırlıklı birçok iş koluna ihtiyaç var. Özellikle beden işçiliği ön plana çıkıyor. Bunun yanında da bölgenin ihtiyacı ve mesleğinde eğitimli personelin piyasada hizmet vermesini amaçlıyoruz. Bu fuarla, işverenlerin işgücü ihtiyaçları, iş arayanların ise iş ihtiyaçları da karşılanabilecek. Ayrıca üniversite öğrencilerimize işgücü piyasası ile ilgili bilgiler aktarılacak, çalışma hayatına hazırlanmaları sağlanabilecek, çalışabilecekleri işyerleri konusunda bilgi edinebilecekleri bir ortam hazırlanarak, onlara rehberlik edilecek, staj, gönüllü çalışma, kısa süreli çalışma ve mezuniyet sonrası istihdam imkanları hakkında bilgilendirme yapılabilecektir.” 

NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ HEDEFİ
Yılmaz, “Üniversite öğrencilerimizin yanı sıra ülkemizdeki üniversite mezunları ve mesleki eğitim almış nitelikli işgücü de fuara katılarak endüstri kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünü karşılamayı hedeflemekteyiz. Yine bu fuar ile firmaların ve insan Kaynakları yöneticilerin kaynaşması sağlayarak, firmalar arası işbirliğine katkı sağlanması, bölgemizdeki kuruluşların kısa ve orta vadede verimli nitelikli işgücü kaynağı ihtiyaçlarının karşılanması ve planlamasına yardımcı olarak üniversite ve sanayi işbirliğinin gelişmesi amaçlanmaktadır” diye konuştu. 

3 GÜN SÜRECEK
3 gün sürecek olan fuarla ilgili ayrıntıları da basın mensuplarına açıklayan Yılmaz, “Fuarımız 5 Nisan 2018 tarihinde saat 11.00 da iş aramak, iş başvurusunda bulunmak ve staj başvurusu için kısacası işsizliğe çare olmak için; vatandaşlarımıza ve özellikle nitelikli öğrencilerimize protokol açılışıyla beraber kapılarını açacaktır. Fuar etkinliğimiz 3 gün sürecek olup 7 Nisan 2018 saat 18.00'da son bulacaktır. Fuar süresince vatandaşlarımız ve öğrencilerimiz iş başvurusunda bulunabilecekleri gibi üç gün boyunca çeşitli etkinlik ve söyleşilerden de ücretsiz yararlanabileceklerdir” dedi.

195 STANT KURULACAK
Bu yılki fuarda 195 standın açılacağını da aktaran Yılmaz, “Toplamda 160’dan fazla Kurum ve Kuruluş katılım sağlayacaktır. Fuarımız 09:30 da ziyaretçilere kapılarını ücretsiz bir şekilde akşam 18.00'a kadar açık tutacaktır. İlimiz de ve bölgemizdeki tüm vatandaşlarımızı, üniversite de öğrenim gören öğrencilerimizi, lise son sınıf öğrencilerimizi, iş arayan ve daha iyi şartlarda iş arayan tüm vatandaşlarımızı 5-6-7 Nisan 2018 tarihlerinde KOİF’18’e davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ŞENNUR YILDIZ

PROGRAM 
5 Nisan 2018 – Perşembe
11:00 – Açılış Programı
14:00 – 15:00 – Ersin BAŞYILDIZ (Nuh Çimento Grubu İnsan Kaynakları Yöneticisi)
6 Nisan 2018 – Cuma
09:30 – Fuar Alanının Açılışı
14:30 – 15:30 – Tuba KARAGÖZ SEVER (İKODAK Profesyonel Koç – İnsan Kaynakları Danışmanı)
16:00 – 17:00 – Murat ÖZEN – Kocaeli ve Bolu Eğitim Merkezleri Müdürü (Elginkan Vakfı - Ahmet Elginkan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi)
7 Nisan 2018 – Cumartesi
09:30 – Fuar Alanının Açılışı
13:00 – 14:00 - İlkay ŞEREMET(EAGLE BURGMANN Endüstriyel Sızdırmazlık San. ve LTD. ŞTİ.) 
   
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.