İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Kar Gibi

A+A-
Herkesin bir dileği vardı 2016 yılı için.. Sağlık, mutluluk, başarı, şans veya para dilediler bir şekilde. 2015'te yaşadıkları ne varsa bir bir  unutup ya da daha doğrusu bir bir geride bırakıp karşıladılar  yepyeni seneyi. Kimisi hiç gitsin istemedi bu senenin  kimisi de bir an önce ondan kurtulmak. Aslında tek bir amaçları vardı.. Mutlu olmak.. 
2016 yeniliklerle geldi, daha ilk günden bembeyaz  geldi. Lapa lapa yağan karla  karşıladı Türkiye yepyeni yılı. Yeni yılın güzellikler barındırdığını müjdeledi, hatırlattı. Peki ya kar ne demekti? 
Beyazdır kar. Saftır, olduğu gibidir. Maskesi yoktur, ne ise odur. Ne eksiği vardır ne de fazlası. Başka olmak için başka görünmez. Dedim ya ne ise öyle gözükür, öyledir.
Masumdur kar. Incitmez, acıtmaz; ne bir başkasını, ne de onunla birlikte yağan diğer karları. Öne çıkmaya çalışmaz, birbirini ezmeden, kırmadan yol alır. Önden gidenlere izin verir, arkadan gelenlere ise rehberlik eder, yol açar, yol bulur. 
Umuttur kar. Her yağmurdan sonra açan , bulutların ardına saklanan güneş gibidir. İyiliği hatırlatır, güzelliği gösterir. Yakında iyi günlerin de olacağını gösterir.
Gerçekliktir kar. Bir anda olur, hiç yokken oluşur. Değiştirir, dönüştürür , sanırsın ki bir sihir. Halbuki gerçektir, gerçekliktir.
Arkadaştır kar. Kötülükleri, pislikleri zarar görmeyelim diye gizler. Bir örtü gibi , bir battaniye gibi içimizi ısıtır aslında.  Soğuktur ama uzattığı el ile ısıtır gönlümüzü.
Sudur kar. Hayattır, yaşamdır, nefestir. Onsuz olmaz, onunlayken de tadına doyum olmaz.
Mutluluktur kar. Çocukların hayalidir, oyunudur. Büyüklerinse unuttuğu ve hatırlamak istediği çocukluklarıdır, neşesidir.
Özgürlüktür kar. Sonsuz bir beyazlıkta kaybolmak, hiç korkmamak ve doyasıya nefes almaktır.
Birlikteliktir kar. Herkesi bir araya  getirir, birleştirir. Kendi taneleri ne kadar aynıysa ve sonunda bir olup, bir araya geliyorsa; bizim de aslında bir olduğumuzu, birlikte olduğumuzu, beraber olduğumuzu ve ancak bu şekilde gerçekten insanca yaşadığımızı hatırlatır.
İki Kardeşin Öyküsü
Bir çiftlikte iki erkek kardeş babalarından kalma çiftlikte birlikte çalışıyorlardı. Kardeşlerden biri evliydi ve beş çocuğu vardı. Diğer kardeş ise bekardı. Her günün sonunda iki erkek kardeş ürünlerini ve kârlarını eşit olarak bölüşürlerdi.
Günün birinde bekar kardeş şöyle düşündü;
– Ürünümüzü ve kârımızı eşit olarak bölüşmemiz hiç de adaletli değil. Ben bekarım ve pek fazla ihtiyacım yok. Kardeşimin geniş bir ailesi var. Onun daha fazla ihtiyacı olur.
O günden sonra bekar olan kardeş her gece evinden çıkıp, bir çuval tahılı gizlice erkek kardeşinin evindeki tahıl deposuna götürmeye itti.
Bu arada evli olan kardeş de kendi kendine; 
– Ürünümüzü ve kârımızı eşit olarak bölüşmemiz hiç de doğru değil. Ben evliyim, eşim ve çocuklarım var ve yaşlandığım zaman onlar bana bakabilirler. Fakat kardeşim yaşlandığı zaman ona bakacak hiç kimsesi yok. İlerde onun daha fazla ihtiyacı olacak.
Böylece evli olan kardeş de her gece evinden çıkıp, bir çuval tahılı gizlice erkek kardeşinin tahıl deposuna götürmeye başladı. İki kardeş de yıllarca ne olup bittiğini bir türlü anlayamadılar. Çünkü her ikisinin de deposundaki tahılın miktarı değişmiyordu. Sonra, bir gece iki kardeş gizlice birbirlerinin deposuna tahıl taşırken karşılaştılar. O anda olan biteni anladılar. Çuvallarını yere bırakıp birbirlerini kucakladılar.
Hayatın akışında kardeşlik bencilce,  sadece kendini düşünmek değil,  başkalarını da düşünmek ve kardeşçe paylaşmaktır.
“Karın iIk düşüşü sıradan değiI, sihirIi bir oIaydır. Uyandığında yattığından daha farkIı bir dünyaya gözIerini açarsın.” J. B. PriestIey
Bu yazı toplam 528 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.