1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karabalık ile Kartepe turu
Karabalık ile Kartepe turu

Karabalık ile Kartepe turu

Geçenlerde bu sütunlarda bir yazı yazdım. İlimizde belde belediyelerinin kapatılıp, büyük ilçe belediyeleri kurulmasıyla geçilen yeni sistemin iyi yürümediğini, belediyeleri kapanan beldelerde

A+A-

Geçenlerde bu sütunlarda bir yazı yazdım. İlimizde belde belediyelerinin kapatılıp, büyük ilçe belediyeleri kurulmasıyla geçilen yeni sistemin iyi yürümediğini, belediyeleri kapanan beldelerde sıkıntılar olduğunu belirttim. En çok sıkıntı ve tepkinin de 10 belde belediyesi kapatılarak kurulan Kartepe ilçesinde yaşandığını yazdım.

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık aradı. Haksızlık yaptığımı söyledi. Daha iki yıl dolmadan Kartepe’de yapılan işleri bana göstermek istediğini belirtti. Geçen salı günü için sözleştik.

Başkan Karabalık, saat 11. 00 sıralarında beni gazeteden aldı. Yolda, Kartepe sınırlarına girene kadar ilçe hakkında bilgiler verdi. 10 belde belediyesinin birleşmesi ile kurulan Kartepe’de

52 mahalle, 10 köy bulunuyor. Halen araç ve yaya trafiğine açık 2347 tane cadde ve sokak var. Bunların toplam uzunluğu 4 bin kilometreyi buluyor. Kartepe ilçesi çok büyük, her bölgesi, her mahallesi birbirinden pek çok açıdan farklı, ilimizin en karmaşık ve en önemli bölgesi. Kartepe Belediyesi, 20 milyon TL’si personel masraflarına giden yıllık 36 milyon TL’lik bütçe ile, bu büyük, karmaşık ve büyük oranda alt yapısı bile bitmemiş bölgeye hizmet vermeye çalışıyor.

Karabalık ile birlikte Köseköy Hacı Halim Mahallesi’nden Kartepe ilçesine girdik. Goodyear Fabrikası’ndan, Eşme çıkışına kadar D-100 güzergahının tamamı Kartepe.. Tabii; bir de Samanlı etekleri, ayrıca yolun kuzeyinde kalan bölgeler var.

Başkan Karabalık, 2009 yılı mart ayında Kartepe Belediye Başkanı olarak göreve başladığında, ilçenin pek çok bölgesinde imar yollarının açık olmadığını, çok büyük alt yapı eksikleri bulunduğunu anlattı. Büyükşehir Belediyesi, alt yapıyı(kanalizasyon, yağmur suyu, su şebekesi) yapmış. Kartepe Belediyesi’nin yeni açtığı sokakları, alt yapısı bittikten sonra parke veya asfalt ile kaplanan sokak ve caddeleri gösterdi. Gerçekten etkileyiciydi,

Karabalık, hangi beldenin neresinde, hangi mahallesinde hangi kültür ve bölgeden insanların yaşadığını tek tek biliyor. Köseköy içinde zaman zaman rastgele yerlerde durduk. İnsanlarla Başkan konuşurken, ben de izledim. Başkan herkesi ismen tanıyor. İnsanlar yapılanlardan memnun olduklarını belirtip, ufak tefek eksiklik ve aksaklıkları anlatıyorlar.

Köseköy’ün hemen her köşesini gezdik. Yüzlerce cadde ve sokakta alt yapı bitmiş, parke veya asfalt tamamlanmış. Bazı caddelerde çalışan ekipleri, müteahhitleri gördük.

Uzunçiftlik’e geçtik. Sonra, Köseköy’ün yolun kuzeyinde kalan bölümüne geçtik. Her yerde yeni yapılmış caddeler, sokaklar, tretuvarlar gördüm. Belli ki, bütün bunlar altyapılar bittikten sonra yapılmış. Karabalık şunları söyledi:

“-Kartepe’de hizmet götürürken eşitlik konusuna da çok dikkat etmek lazım. Beldelerden birine fazla, birine eksik hizmet götürürseniz, hemen tepki olur. Hatta aynı belde içinde bir mahalleye fazla, diğerine eksik iş yaparsanız, bu bile sıkıntı yaratabilir. Bu bölgede vatandaşın birinci sorunu, çamurdan kurtulmaktı. Biz daha iki yıl dolmadan bunu büyük ölçüde hallettik. 5 yıllık dönemin sonunda da Kartepe’deki bütün sıkıntılar bitmiş olacak. Hiçbir belde belediyesi, küçük imkanlarla, Kartepe Belediyesi’nin yaptığı hizmetleri yapamazdı.”

Rahmiye’ye, Sarımeşe’ye geçtik. Araç içinde hızla ilerliyor, o sokaktan diğerine giriyoruz. Hep yeni yapıldığı belli pırıl pırıl sokaklar. Bu arada Kartepe’nin her köşesinde imara açık alanlarda büyük boşluklar gördüm. Hala bu bölge çok bakir. Toprak görüntüsü ile bile ne kadar verimli olduğunu açıkça gösteriyor. Ama bu boşluklara yeni konutlar gelecek. Bu kaçınılmaz. Karabalık, “Bütün cadde ve sokaklarda alt yapı yapılırken yakın gelecekteki yapılaşmalar da dikkate alındı” diye anlattı.

Sarımeşe’de, benim de çok önemsediğim Hipodrom Alanını gösterdi. Çok büyük, müthiş bir bölge. Yıllardır bu alanda TJK’nın resmi yarışlar düzenleyeceği bir Hipodrom yapılması gündemde. Ama hükümetin ilgili birimleri Sarımeşe Hipodromunu hep ötelemiş, bu konudaki yatırımları başka illere bırakmıştı.

Cumartesi günü Tarım Bakanı Eker Kartepe’ye geliyormuş. Eker, Sarımeşe Hipodromunda inceleme yapacak.  Hipodrom alanında 480 ahır var. Hepsi boş duruyor. Kısa sürede çok fazla para da harcaman Sarımeşe Hipodromunu yarışlara açmak mümkün. Bu da bölge için büyük zenginlik, yüzlere kişi için iş imkanı demek. Karabalık, cumartesi günü bu konuda Bakan Eker’i ikna edebileceğine inanıyor. Bakan, Maşukiye’de yeni yapılan soğukhava deposunu da açacak. Bu depo açılınca, Maşukiye’de beldenin ortasında kalan eski soğukhava deposu yıkılacakmış.

Uzunçiftlik’i gezdik. Başkan Karabalık, en çok hizmeti CHP’li olarak bilinen Bahçelievler, Atakent mahallelerinde yaptığını anlattı. Gerçekten de bütün cadde ve sokaklar bitmiş. Karabalık, “Son referandumda bu mahallelerde evet oyu belirgin şekilde arttı. Önümüzdeki seçimlerde de partimize yüksek oy çıkacak” dedi. Arslanbey’i gezdik. OSB içinden geçtik. Uzunçitlik’in Uzunbey Mahallesi’ni görüp, Uzuntarla’ya geçtik. İki saattir arabadan inmeden dolaşıyoruz, daha Kartepe’nin yarısını görmedik. Uzuntarla’da farklı kültürlerden insanların yaşadığı üç ayrı mahalle var. Hepsinin mezarlıkları bile ayrı. Yine her mahalleye eşit hizmet ilkesine özen gösterilmiş. Uzuntarla içinde Büyükşehir büyük bir bulvar inşaatı yapıyor. Bitince, beldenin çehresi değişecek. D-100’ün iki yanındaki mahalleleri birbirine bağlayan altgeçitler açılmış. Uzuntarla da bir hayli gelişme yolunda.

Sonra Eşme’ye geldik. Önce göl kenarını gezdik. Eşme çok güzel bir bölge. Büyükşehir göl kenarında önemli hizmetler yapmış. Sahil düzenlemeleri mükemmel. Başkan Karabalık, ısrarla oturup yemek yiyelim dedi. Aynı gün ikindi vakti çok yakın bir arkadaşımın (Şener Kaya) cenaze töreni olduğunu, ikindide mutlaka İzmit’te olmam gerektiğini söyledi, “Ama bir çay ile bir sigara içelim” dedim.

Eşme’de D-100 ‘ün iki yakasını birleştiren yaya altgeçitlerinde hala ufak tefek sorunlar var. Ama Eşme’nin her yeri de belediye hizmeti almış. Büyükşehir, “Meyve sebze mezat pazarı” kurmuş. Mayıs ayından itibaren ekim ayına kadar bu mezat yerinde köylü üretici sebzesini, meyvesini getiriyor, her sabah mezat kuruluyormuş.

Eşme Merkez Camii’nin avlusuna oturduk. Eski Belediye Başkanı Şaban Özer, bazı muhtarlar, Eşme’nin yaşlı büyükleri de aramızda. Başkan Karabalık, beni tanıttı, “Çay ocağındaki yerel gazeteyi getirin” dedi. İlimin en uzak yeri. Bütün kahvelerde, çay ocaklarında sadece Özgür Kocaeli bulunurmuş. Eşmeliler, gazeteyi de benim yazılarımı da tanıdıklarını söylediler. Avluda çay içerken, DP’lisi de, CHP’lisi de vardı. Herkes varsa şikayetini, derdini Başkan’ın yüzüne gayet rahat anlatıyor. Karabalık konulara vakıf. Hem dinleyip not alıyor, hem hangi sorunun ne zaman çözüleceğini anlatıyor.

Kartepe sınırlarında sadece geçen yıl 45 bin ağaç fidanı dikilmiş. Girip çıktığımız her yerde bunları gördüm. Şimdi Eşme’de D-100 kenarına belediye ayva ağaçları dikecek. Ayva fidanı, bir yıl sonra meyve verirmiş. Eşme’den gelip geçenler, Ayva ağaçlarının çiçeklerini, mevsimi gelince dallarındaki sapsarı ayvaları görebilecekler.

Başkan, Kartepe için büyük projelerini, kent meydanını da göstermek istedi. Ama 3 saatlik hızlı tempo, Kartepe için az gelmişti. Saat 14. 00’de beni Fevziye bahçesinin kenarına bıraktılar. Kartepe turu etkileyiciydi. Eşme Camii avlusunda Başkan bir bakıma haziran seçimleri için propaganda dönemini de başlattı.  Yerel seçimlerde AKP Kartepe’de yüzde

47-48 civarında oy almış. Karabalık, “Önümüzdeki genel seçimde Kartepe’de Ak Parti’ye yüzde 57-60 arası oy çıkar. Herkesle bahse girerim” diyor.

Karabalık’ın hafif şekilde İSU’ya ve Kaymakam’a sitemleri var. Onlara fazla girmemeyim, kurumları birbirine sokmayayım istiyorum. Fırsat bulduğumda, ikinci bir Kartepe turuna da çıkacağım.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.