1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karakış ve...
Karakış ve...

Karakış ve...

İki gündür güneş yüzünü gösterse de,bir haftadır ciddi soğuk bir kış yaşamaktayız Görülen o ki,bu yıl çetin geçecek kış. Cenab-ı Hakk, başta dar gelirliler olmak üzere barınma,ısınma geçim

A+A-

İki gündür güneş yüzünü gösterse de,bir haftadır ciddi soğuk bir kış yaşamaktayız Görülen o ki,bu yıl çetin geçecek kış. Cenab-ı Hakk, başta dar gelirliler olmak üzere barınma,ısınma geçim darlığı çekenlere yardımcısı olsun. Zordur hem yokluklarla hem de karakışla ayni anda baş etmek. Zordur da,şükürler olsun bu konuda en rahat İllerden biri belki en iyisiyiz. Gerek Valilik makamının ilgisi,gerek sosyal yardım ve dayanışma’nın ve gerekse Büyükşehir Belediyemizin önemli çalışmaları gerçekten emsali az görülür güzellikte.  Ekiplerin bu soğuk kış gecelerinde en ücra yerlere kadar evsiz barksız aradığını biliyoruz.  Sokakta,belki bazı binaların rüzgara kapalı yerlerinde yaşamak zorunda kalan kimsesizlere ulaşmak için gösterdikleri çaba takdire değer. Bu satırları okurken bazılarının aklından, ”Görevleri. Bunu da yapmasalar mı?” şeklinde geçebilir,haklıdırlar da. Evet görevleri tabi. Ama görevleri olmasına rağmen nice önemli konuların görmezden gelindiği kurumları da dönemleri de biliyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi,yaptığı çalışmaları duyuruyor bugünlerde sayısal ve rakamsal karşılıklarıyla. Tek tek saymak elbette zaman alır. Ama bu çalışmaların arasında öyleleri var ki,bir çok çalışmaya bedel. Mesela güncel bir örnek; kimsesiz ve sokakta yaşayanlarla yönelik çalışma. Bu karakışta sokakta yaşamak zorunda olanlar için yapılabilecek en güzel çalışma,onların sıcak bir ortamda insan onuruna yakışır biçimde yaşamalarını,belki unuttukları yada unutmuş gibi göründükleri mutluluğu yeniden yaşamalarını sağlamaktır. Yine şükürler olsun ki,İlimiz bu konuda örnek çalışmalarla önde.

Bakın, kimi spor salonlarında,kimi çarçabuk geçici olarak hazırladıkları yerlerde barındırıyor sokakta yaşamak durumunda kalmış evsiz barksızları.  Kiraladığı bir otelde barındıran İller de var tabi çok güzel ve her türlü takdire layık bir düşünceyle. Ancak,bakın Kocaeli bunu yıllar önce düşünmüş ve özel yer hazırlamış yemeği,banyosu ve her türlü imkanıyla. Düşünenlere,en kısa sürede ve en güzel biçimde hazırlanması için imkan ve talimat verenler ile şu anda bu hizmeti sürdürenlere teşekkürler. Teşekkürler,çünkü bu soğuk kış günlerinde bir yoksulun donarak ölmesi,değil sorumluların yerin altındakilerin bile kemiklerini sızlatır. İşte bu nedenle,yaptıkları bu güzel ve hayırlı çalışmayla, hemen hepimizi böyle bir toplumsal sorumluluktan kurtaranlara teşekkürler diyorum.  Duamız ve temennimiz, hiçbir zaman,ama özellikle bu kış günlerinde kimsenin soğuk,açlık ve ilgisizlikten ölmemesidir. Dua elbette önemli. Ancak sebepler de önemlidir. Milletçe üzerimize düşeni yaptığımızda işte o dualar hiç umulmadık zamanlarda ve tahmin bile edemeyeceğimiz güzellikte bulacaktır cevabını. Ayrıca unutulmamalıdır ki,benzeri hizmetler sadece Devlet görevlilerinin sorumluluğunda olmasa gerek. Herkes sahip olduğu imkanlar ölçüsünde hissetmeli bu ve benzeri sorumlulukları. Hissetmeli ve gereğini yapmalı nimet- şükür dengesi şuuruyla. Yine unutulmamalıdır ki,şükür nimeti ziyadeleştirir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.