1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Karamürsel Barbarosspor olayı ve düşündürdükleri
Karamürsel Barbarosspor olayı ve düşündürdükleri

Karamürsel Barbarosspor olayı ve düşündürdükleri

Geçtiğimiz günlerde köşemde gerek mail, gerekse telefonla gelen bir iddiaya yer vermiştim. İddiada Karamürsel Barbarosspor Kulübü’nün Arnavutköyspor’dan transfer ettiği Ercan Kelemoğlu isiml

A+A-

Geçtiğimiz günlerde köşemde gerek mail, gerekse telefonla gelen bir iddiaya yer vermiştim. İddiada Karamürsel Barbarosspor Kulübü’nün Arnavutköyspor’dan transfer ettiği Ercan Kelemoğlu isimli futbolcuyu cezalı olduğu halde oynattığını belirtiliyordu. Yazımda ASKF ve İl Disiplin Kurulu’na olayı soruşturması için çağrı yapmıştım. Hatırlanacağı gibi Barbarosspor Kulübü geçen sezon Türkiye Şampiyonası maçlarında iki cezalı futbolcu oynattığı için ihraç edilmişti.

İlk Açıklama Burhan Kılınç’tan

Konuyla ilgili Barbarosspor kulübü futbol şube sorumlusu Burhan Kılınç aradı. Kılınç, “Arnavutköyspor Kulübü bu futbolcuyu bir yıllığına bize verdi. Lisansını alırken sezon sonunda geri alma şartını koydu. Biz de bu futbolcuya 10-11 maçta görev verdik. Söz konusu futbolcuyu aldığımızda kulübü bize şu kadar cezası var diye bir bilgi vermedi. Cezası olduğu yönündeki haberi köşenizde okuduk. Bunun doğru olup olmadığını bilmiyoruz. İstanbul ASKF’ya resmi başvuruda bulunduk. Böyle bir ceza olup olmadığını sorduk. İstanbul ASKF’dan yanıtı bekliyoruz. Eğer gerçekten bir cezası varsa bu durumda Arnavutköyspor kulübü bizi aldatmış olur. Yoksa biz cezalı olduğunu bildiğimiz bir futbolcuyu oynatacak kadar enayi değiliz” dedi.

Murat Aydın, Yüksel’i Savundu

ASKF Başkanı Murat Aydın da önceki gün düzenlediği basın toplantısında bu konuya değinerek, düşüncelerini söylemiş. Aydın ne demiş bir bakalım: “K. Barbaros, Kırklareli’nde cezalı oyuncu oynattı. Yüksel o anda başka bir ilde olduğu için takımının başında değildi. Yapılan iş hatalıdır, cezalı oyuncu oynatmak suçtur. Bu suçun karşısındayım. Futbol Federasyonuna da bu işi yapanlara en ağır cezanın verilmesini talep ettim. Ayrıca dışarından transfer ettikleri bir oyuncunun cezalı olması Zeki Yüksel’in suçu değil. Dışarıdan alınan oyuncunun cezalı olup olmadığını bilmek çok zordur. Niye o zaman değil de 1 yıl sonra şikayet edildi. Bir yanlış ve hata varsa gazetelere değil, bize bildirsinler. Spora hizmet eden bir kişiye bu kadar darbe vurulmaz”

Bilmemek Başkan’ı Kurtarmaz

Kırklareli’ndeki şampiyonanın üzerinden 4-5 ay geçti. Murat Aydın konuşmak, yorum yapmak için neden bu kadar bekledi bilmiyorum. Bunu doğru da bulmuyorum. O günlerde kamuoyunun önüne çıkıp düşüncelerini açıklaması gerekirdi. Neyse, bugün bu açıklamanın yapılması da önemli. Sevgili Murat Aydın, Kırklareli’ndeki şampiyonada cezalı futbolcu oynatılmasından Başkan Yüksel’in haberi olmadığını, o tarihlerde başka bir ilde olduğunu söylüyor. Doğrudur, inanıyoruz. Başkan maçlara gitmemiş olabilir. Cezalı oyuncu oynatıldığından haberi de olmayabilir. Ancak bunlar Başkan’ı kurtarmaz. Bir kulüpte bir suç işlenmişse, öncelikle bundan Başkan sorumludur.

Sorumlu Başkan Gibi Davranmadı

Bu bir.. İkincisi. Cezalı oyuncu oynatıldığı resmen ortaya çıkartıldı. Federasyon esame listesinde isimleri yazılı sorumlulara ceza verdi. Zaten futbol şube sorumlusu da çıkıp ben yaptım diye itiraf etti. Peki Başkan Yüksel, kulübe leke sürdürenler hakkında bir ceza, bir yaptırım uyguladı mı? Bildiğim kadarıyla hayır. Söz konusu isimler görevlerine hiçbir şey olmamış gibi devam ediyorlar. Başkan Yüksel, olayın ortaya çıkmasının hemen sonrasında çıkıp bir basın toplantısı düzenleyip kamuoyundan özür dilemeli, böylesine büyük bir lekeyi sürdürenleri kulüpten uzaklaştırmalıydı. Bunları yapmadı. Adeta hiçbir şey olmamış gibi davrandı. Sorumlu bir başkan gibi davranmadı.

Bu Savunma Bana Komik Geldi

Gelelim şu son olaya. Arnavutköy’den alınan futbolcunun o kulüpte ceza alıp almadığını bilmiyorduk. Daha önceki yazımda Sayın Aydın’a bunun soruşturmasını yapmasını ve gerçeği kamuoyuna açıklamasını istemiştim. Murat Aydın’ın basın toplantısındaki sözlerine baktığımızda Arnavutköylü futbolcunun kulübünde ceza aldığını, Barbarosspor’un söz konusu futbolcuyu cezalı oynattığı anlaşılıyor. Sevgili Aydın, “Dışarıdan alınan futbolcunun cezalı olması Başkan’ın suçu değil, dışardan alınan oyuncunun cezalı olup olmadığını bilmek çok zordur. Niye o zaman değil de 1 yıl sonra şikayet ediliyor” diyor. Başkan Aydın’ın savunması hiç inandırıcı değil, hatta komik.

Kulüp Yöneticileri Ne İş Yapar?

Bir futbolcunun geldiği kulüpte ceza alıp almadığını, cezasının devam edip etmediğini öğrenmek özellikle bu devirde zor olmasa gerek. Önce futbolcuna sorarsın. Ama bununla yetinmez başvurursun ilgili ilin Disiplin Kurulu’na, İl Temsilciliğine veya ASKF’sine futbolcunun şeceresini çıkartırsın. Sonra bunu yapmak kulüp yönetimlerinin sorumluluğudur. Araştıracak, soruşturacaksın. Öyle bilip bilmeden hareket edilebilir mi?  Burhan Kılınç da bize bilgi verilmedi, kandırıldık diyor. Böyle bir mazeret olabilir mi Allah aşkına. Adama sorarlar sen yönetici olarak ne iş yaparsın, ne işe yararsın diye. Aldığın futbolcunun cezası var, senin bundan haberin yok. Olacak iş mi bu?

Askf    Başkanı Düşündürüyor

Bu arada önemli bir not düşeyim. . Kimse kusura bakmasın ben Arnavutköy’den alınan futbolcunun cezası olduğundan Barbarosspor Kulübünün haberi olmadığına da inanamıyorum. Kırklareli örneği var önümüzde. Orada cezalı futbolcu bile bile oynatılıyor. Zihniyet buyken, Arnavutköylü futbolcunun cezasından haberdar olmamak pek inandırıcı gelmiyor insana. Sonuç olarak Barbarosspor Kulübü suçüstüne suç işliyor, hem kendi adına, hem bu ilin adına leke sürüyor. En düşündürücü olan da, ASKF’nin Başkanının, başka bir anlamda bu ilin spordaki en önemli kişisinin yaşanan çirkinlikleri kınayan, tepki veren değil, savunan, haklı gösteren tarafta olması.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.