1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Karamürsel tarafı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Karamürsel tarafı

A+A-
Sabah çorbacıda, börekçide; öğlen esnaf lokantasında; akşam balıkçıda.. Herkesin ağzında aynı mevzu. Siyasi görüşler farklı, herkes 7 Haziran’da kime oy vereceğini kararlaştırmış. Liderler ne kadar ortamı gerseler, ne kadar birbirlerine hakaret yağdırsalar da vatandaş, kendi arasında gayet güzel tartışıyor. AKP’ye, CHP’ye, MHP’ye, HDP’ye, diğer partilere oy vermeye hazırlanan seçmenler, aynı masada seslerini hiç yükseltmeden tartışabiliyorlar. Herkesin bu seçim dönemi için üzerinde birleştiği bir gerçek var:
“-Ortalık çok sessiz. Hiç seçim heyecanı yok”  deniliyor ki, bu gerçeği zaten herkes kendisi görebiliyor.Seçimin halk nezdindeki tansiyonunun düşüklüğü  bizim kentimize özgü bir durum da değil..Ulusal gazetelerden, televizyonlardan takip ettiğiniz zaman Türkiye’nin hemen her yerinde manzaranın aynı olduğunu görüyorsunuz. 
……….
Doğrusu, bu seçim döneminde benim de pek fazla heyecanım yok.. Elbette işimiz gereği tartışıyoruz, pek çok kişiyle görüşüyoruz.  Ama şöyle İzmit’ten çıkıp da kenti bir dolaşayım, nabız tutayım diye bir çaba içine hiç girmedim. 
Geçen gün bir grup Gebzeli dostla konuşuyduk. İşi bilen, nabzı tutan insanlar. Özelle şehrin batısından-Gebze, Darıca-Çayırova-Dilovası bölgesi- şu değerlendirmeyi yaptılar:
“- CHP bölgede heyecan yaratamadı. Hala AKP çok güçlü. AKP bir miktar oy kaybedecek ama, bu oylar da HDP’ye gidecek gibi görünüyor. Yine Gebze bölgesinden AKP Türkiye ortalamasının çok üzerinde oy alır.”
Gebze ve Çayırova’da bazı mahallelerde HDP’nin çok güçlendiğini söyleyenler oldu. CHP bu bölgelerde örgütsel sorunlar yaşamıştı. Yerel seçimlerde Dilovası’ndan adayı sayesinde önemli oy alan CHP’nin bu seçimde aynı rakamlara ulaşamayacağı da konuşuluyor. 
Kartepe bölgesini iyi tanıyan, o bölgede yaşayan bir arkadaşla konuşurken de şu tespitleri not ettim:
“- Kartepe bölgesinde AKP, 30 Mart’taki oyunu alamayacak. Kartepe’de CHP oyu biraz artacak. Bugüne kadar AKP’ye oy veren seçmenler içinden bir bölüm, Doğu kökenli vatandaşlar bu kez açıkça HDP’ye sahip çıkıyorlar. Bölgede MHP’nin oylarında da ciddi artışlar var.  Milli İttifak oylarında da artış görebilirsiniz.”
…………
Çarşamba günü, ben Karamürsel tarafına gittim. Seçime iki hafta kalmış. Bu bölgeyi iyi tanırım. Gölcük-Karamürsel arasındaki bölge, politize bölgedir. Seçim dönemlerinde çok hareketli olur. Bu defa, “Tık” yok.. 
Önce Değirmendere’ye girdim. Çınarlık Meydanında parti bayrakları asılmış. AKP ile MHP var. Meydandan çıkıyorsunuz; ister Yüzbaşılar, ister Kuruçeşme tarafına gidin.. Yakında seçim yapılacağını gösteren en küçük bir işaret göremezsiniz. Ne parti bayrağı, ne aday posteri. İzmit’ten Değirmendere’ye gelene kadar yolda bir tane seçim aracı gördüm. Bu da Saadet-BBP Milli İttifak’ın arabasıydı. Değirmendere, CHP’nin ilimizdeki kalesidir. Bir tane CHP bayrağı görmedim. 
Değirmendere’den çıkıp, Halıdere’ye girdim. Orda da büyük bir sessizlik. Deniz kenarındaki çay bahçelerinde insanlar oturmuş. Bayrak, flama, poster,  bağıra bağıra geçen parti arabaları yok.. Halıdere-Ereğli arasında, D-130 yolu üzerinde MHP bayrakları, bez afişleri var. Ulaşlı yakınlarında yolun kuzey tarafındaki bir binada kocaman Saffet Sancaklı, güney tarafındaki bir binada kocaman Lütfü Türkan posteri gördüm. 
Ulaşlı’ya, Ereğli’ye bir baştan girip, diğer baştan çıktım. Yine sessizlik.. Yine seçim kirliliğinin en küçük bir izi bile yok. Sanki, buralarda insanların 7 Haziran’daki seçimden haberleri yok. 
Karamürsel’e en batı ucundan girdim.. Şehrin içinden en doğu ucuna- Balıkçı Coşkun’a kadar- gittim. Tam ilçenin göbeği biraz hareketli. Karamürsel’de yaz sezonu yaklaşırken,  inşaat işleri bir hayli hareketlenmiş. İlçe merkezi kalabalık, trafik sıkışık.. 
Bir Vatan Partisi arabası gördüm. Üzerinde Cenap Yener ile Gülgun Feyman’ın yan yana posterleri. İlçe merkezinde AKP ile MHP’nin flamaları. Sadece bir yerde, tam ilçenin göbeğinde küçük bir dükkan CHP bürosuna dönüşmüş. Değirmendere’den Karamürsel’e kadar olan bölgede, bir tek burada, kendi seçim bürosunun önünde 3-5 tane CHP bayrağı gördüm. 
………..
Seçim dönemlerinde hoperlöründen bas bas bağıran giydirilmiş araçların ortalıkta dolaşmasının her yere parti bayrakları, aday fotoğrafları asılmasının seçmen üzerinde çok etkisi olduğuna inanmam. Hatta,  bazen bu tür çalışmaların abartılması,  seçmen üzerinde olumsuz etki de yaratabilir, itici gelebilir. 
Ama seçim döneminde çalışıyor görünmek, bazı yerlerde bayrak, afiş çalışmaları yapmak, 
o partilerin kendi seçmenine moral verir. “Bizim çocuklar da çalışıyorlar, helal olsun” dedirtir. Motive eder. 
Özellikle CHP’nin durumuna gerçekten çok şaşırdım. CHP Genel Başkanı seçime çok asılıyor. Ama buradaki örgütün elinde belli ki üç-beş tane parti bayrağı bile yok. Umursamazlık mı, boşvermişlik mi, tembellik mi, bilemem. Ama tuhaf bir durum.. AKP ile MHP en azından bazı yerlere bayraklar asmış. Saadet ile BBP’nin arabaları dolaşıyor. Değirmendere ile Karamürsel arasındaki bölgede, CHP ile HDP’ye ilişkin bir siyasi ibare neredeyse hiç göremedim. 
Hiçbir seçim, oturduk yerden ahkam keserek kazanılmaz. Hiçbir seçim, yerel örgütler hiç çalışmadan, sadece Ankara rüzgarıyla; ya da tam tersine yerel örgütler çok çalışmasına karşın, Ankara’dan hiç rüzgar gelmeden de kazanılmaz. 
7 Haziran öyle bir seçim olacak ki, bir tane oy bile çok büyük değer taşıyacak.. Hava tuhaf.. Kentin, her zaman en çok politize olmuş bölgelerinde bile seçim heyecanı yok..Bu tablodan 
7 Haziran’da nasıl bir sonuç çıkacak, gerçekten çok merak ediyorum.
Bu yazı toplam 384 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.