1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karamürsel’de sigara bırakma polikliniği hizmete giriyor
Karamürsel’de sigara bırakma polikliniği hizmete giriyor

Karamürsel’de sigara bırakma polikliniği hizmete giriyor

Karamürsel Devlet Hastanesi’nde devreye alınacak Sigara Bırakma Polikliniği, 22 Temmuz itibariyle randevulu hizmete başlıyor. Karamürsel Devlet Hastanesinde göreve başlayan Psikiyatri Uzmanı

A+A-

Karamürsel Devlet Hastanesi’nde devreye alınacak Sigara Bırakma Polikliniği, 22 Temmuz itibariyle randevulu hizmete başlıyor. Karamürsel Devlet Hastanesinde göreve başlayan Psikiyatri Uzmanı Dr. Halime Türe’nin görev yapacağı poliklinikte 22 Temmuz’dan itibaren, Cuma günleri, 13. 00-16. 00 saatleri arasında randevulu hizmet verilecek.

Sigara bırakma polikliniğinde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren Uz. Dr. Halime Türe “Sigara bilinen en önemli hastalık ve erken ölüm nedenidir. Sigaranın sadece içen değil, dumanı soluyanlar için de sağlık tehdidi oluşturduğu kanıtlanmıştır. Her bir sigarada vücuda zararlı 4 binden fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Bunlardan 50 tanesi doğrudan kansere neden olmaktadır. Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin yüzde 35'i, kadınlarda ise yüzde 5'i sigara nedenlidir. Sigara içenlerde akciğer kanseri riski 20 kat artmaktadır. Pasif içicilerde bile risk 3 kat artmaktadır” diye konuştu.

“TOPLUMU AYDINLATACAĞIZ”

Sigaranın çok iyi bilinen zararlarının, sigara ile mücadeleyi zorunlu kılmakta olduğunu kaydeden Dr. Türe, “Amacımız toplumumuzu aydınlatmak, sigarayı bırakmak isteyip de bırakamayan vatandaşlarımıza danışmanlık yapmaktır. Polikliniğimize başvuran hastalarımızın genel tıbbi öyküleri alındıktan sonra bağımlılık düzeyleri belirlenerek kişiye özel yaklaşımlar sunulacaktır. Öneri-Motivasyon-Davranış tedavisi yanında, gereklilik halinde ilaç tedavisi uygulanacaktır. Ancak sigara bırakmada motivasyon ve ilaç desteğinin yanı sıra kişinin sosyal desteği de çok önemlidir” diye konuştu.

İNTERNET SİTESİNDEN RANDEVU

Dr. Halime Türe, konuyla ilgili açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“-Sigara bırakma polikliniğinde her cuma öğleden sonra hizmet vereceğiz. İlk etapta hastalarla ayrıntılı ve bireysel olarak görüşülecek. Sigara kullanma biçimleri, doz düzeyleri ve ne kadar süredir sigara kullandığını öğrenip, buna göre her hastayla belirli bir günde özel olarak görüşeceğiz. Sigara bağımlılığından kurtulma dönemi çok zorlu bir süreçtir. Ciddi bir davranış değişikliği gerektiriyor. Bu nedenle burada elimizden geldiğince hastamızın sigara içiminin, psikolojik ve davranış boyutunu sorgulayıp, bunlara yönelik bilişsel ve davranış tedavisi uygulayarak destek olacağız. Süreç boyunca hastanın tütünle ilgili duyguları, inanışları, düşünceleri ve değerleri anlamaya çalışılacaktır. Sigara bırakma süreci ile sigara içmeye dönme arasında gidiş gelişler normal olarak algılanmalıdır. Motivasyonel görüşme başında öncelikle hastanın bırakma kararlılığı araştırılacak, hastanın karar düzeyine uygun müdahalede bulunulacaktır. Bırakmayı planlayan, bırakmayı deneyen kişilere sorma, önerme, değerlendirme, yardımcı olma ve randevuların planlanması basamaklarının tümü uygulanacaktır. Sigara bırakma tarihinden sonraki dönemde kişilerin durumuna göre onbeş günde bir, ayda bir ve üçüncü aydan sonra üçer aylık periyotlar halinde görüşmelere devam edeceğiz”

Hizmetten yararlanmak isteyenler http://www.karamurseldevlet.gov.tr internet adresinden randevu alabilecekler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.