1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karaosmanoğlu bu övgüyü hak ediyor
Karaosmanoğlu bu övgüyü hak ediyor

Karaosmanoğlu bu övgüyü hak ediyor

Yakın gelecekte seçim yok. Siyasi ortam çok hareketli değil. Böylesi ortamlarda yapılan bilimsel ve ciddi anketler çok daha doğru ve inandırıcı sonuçlar verir. Türkiye’nin kendi alanında ciddi, başarıl

A+A-

Yakın gelecekte seçim yok. Siyasi ortam çok hareketli değil. Böylesi ortamlarda yapılan bilimsel ve ciddi anketler çok daha doğru ve inandırıcı sonuçlar verir.

Türkiye’nin kendi alanında ciddi, başarılı ve güvenilir olarak nitelendirilen araştırma şirketlerinden Andy-Ar Sosyal Araştırma Merkezi, Türkiye’nin 16 büyükşehir belediyesinde kamuoyu yoklaması yapmış. Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanlarının o kentlerdeki halk tarafından ne kadar desteklendiğini ölçmüşler.

Ortaya çıkan sonuçlar, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu açısından son derece gurur vericidir.

Andy-Ar’ın araştırmasının sonuçlarına göre, 16 büyükşehir belediye başkanı içinde, kendi kentinde halk tarafından en çok sevilen ve başarılı bulunan Başkan İstanbul Belediye Başkanı  Kadir Topbaş. İstanbul halkının yüzde 59. 5’u Topbaş’ı başarılı buluyor.

Aynı araştırmanın ikinci sırasında ise, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu var.  Karaosmanoğlu’nu başarılı bulanların oranı yüzde 56. 1.

Bu anket, AKP Genel Merkezinin sipariş ettiği, parası AKP tarafından, ya da adı geçen başkanların yönettiği belediyeler tarafından ödenen bir anket değil. Tamamen bağımsız ve tarafsız bir araştırma.

Ankette, İstanbul halkının yüzde 59. 5’u Kadir Topbaş’ı başarılı bulurken,  İstanbul’daki seçmenin yüzde 28’i de Topbaş için başarısız diyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nu başarılı bulanların oranı yüzde 56. 1. Bu rakam,  Topbaş’ın altında. Ama Karaosmanoğlu’nu başarısız bulanların oranı yüzde 26. 3. Bu açıdan bakıldığında da Karaosmanoğlu, Kadir Topbaş’ın önünde gözüküyor.

Anketin üçüncü sırasında yönettiği kentteki halkın yüzde 51. 7’si tarafından başarılı bulunan Konya Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 4 ncü sırasında ise, Ankara’daki seçmenlerin yüzde 50. 9’u tarafından başarılı bulunan Melih Gökçek var.

Bu kentte Sayın Karaosmanoğlu’nu yeri geldiğinde hala en çok eleştiren, şunu bir türlü yapamadı, şu işe başladı ama bitiremedi, verdiği şu sözü tutamadı diye sık sık yazıları ile üzen belki de tek insan benim. Benim Karaosmanoğlu’na yaptığımı, yazdığım eleştirileri, en sıkı siyasi muhalifleri yapmadı, yapamadı. Bu ayrı bir konu.

Ancak ben de Bakan Karaosmanoğlu’nu pek çok konuda başarılı buluyorum. Her şeyden önce insanlık kalitesi çok yüksek.  Kim ne derse desin, dürüstlüğünden ve harama el uzatmayacağından, insanlara bile bile haksızlık yapmayacağından en küçük bir şüphe duymam. Çünkü, Karaosmanoğlu’nun şahsında bu güven açıkça görülebilir.

Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle 2004-2009 yılları arasında çok önemli işler yaptığını da kabul etmek zorundayız. İzmit Körfezi sahillerinde çok özel projeler gerçekleştirildi. Milyonlarca yeni ağaç dikildi. İzmit Körfezi’nin temizlenmesi için önemli işler, yatırımlar yapıldı.

Bu kentte neredeyse hiç olmayan alt yapı yenilendi. Sel baskınları önemli ölçüde önlendi. Köylere kadar gaz götürüldü. Köy yolları için büyük yatırımlar yapıldı. İstanbul’un başta ulaşım sorunu olmak üzere pek çok sorununun çözümü için devlet bütçesinden çok önemli paralar gönderilirken, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu kentte devletin yapması gereken işleri de yaptı.

Büyükşehir, binlerce konut üretti. Kentsel Dönüşüm adına önemli işler yaptı. Eğitime önemli katkılar sağladı. Köylerdeki üreticilere destek olsun diye veterinerler, ziraat mühendisleri istihdam etti. KO-MEK kursları ile yüzbinlerce yetişkini eğitti, önemli bir kısmını meslek sahibi yaptı.

İlköğretim okullarının 6 ncı sınıf öğrencilerinin hepsine dizüstü bilgisayar dağıtılması, sadece Türkiye’ye değil, dünyaya örnek olan çok özgün bir projeydi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun bugün itibariyle ilimizdeki halk desteği yüzde 56. 1. Bu rakamın gerçek ve doğru olduğuna inanıyorum. Bu rakam, AKP’nin bugüne kadarki bütün seçimlerde Kocaeli’de aldığı oyların üzerindedir. Karaosmanoğlu’nun artık bu kentte kişisel karizması ve çok önemli kişisel desteği vardır. Karaosmanoğlu’na destek ve güvenin bu kadar yüksek olmasının altındaki temel nedenin, yukarıda saydığım yapılan önemli işlerden çok, hala kişiliğindeki itimat uyandıran özellikler ve halkın gözündeki kişisel sempatisi olduğunu düşünüyorum.

2014 Mart’ndaki yerel seçime hala çok zaman var. Karaosmanoğlu yeniden aday olur mu, olmaz mı, o tarihe kadar Türkiye’de ve ilimizde köprülerin altından geçen sular ne gibi değişiklikler yapar bilinmez ama, bugünden bakıldığında ve Mart-2014’e kadar herşeyin normal gideceği varsayıldığında 2014-2019 dönemi için de Karaosmanoğlu rakipsiz gözükmektedir.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun bugüne kadar kendisine yöneltilen her türlü övgüyü, ödülü biri hariç hak ettiğine inananlardanım.  Benim Sayın Başkan’la aramı açan, O’nu kırmayı ve üzmeyi göze alacak kadar sert yazılar yazmama neden olan tek konu, iki yıl önce kendisine Milliyet Gazetesi tarafından verilen “Yılın en başarılı Spor Adamı” ödülünü kabul etmesi olmuştur.

O ödül, bugün Türkiye’nin tartıştığı “Şike” olaylarının toplamından daha büyük bir şikeydi. Milliyet gibi bir gazeteye hiç yakışmamıştı. Başkan Karaosmanoğlu’nun gölgesine sığınmış, hem çok iyi maaşlar alan, hem de “Spor adamı” kimliği altında ballı harcırahları ceplerine koyarak dünyayı dolaşan bazı adamlar kendi saltanatlarını sürdürmek adına Başkan’ı kandırmışlardı. Milliyet Gazetesi’nin kupon karşılığında belirlediği “Yılın Spor Adamları” anketi için büyük bölümü Belediye kesesinden ödenen paralarla hergün paket paket Milliyet Gazetesi alınmış, Büyükşehir bünyesindeki sözde sporcular antrenman saatlerinde bu kuponları üzerlerine Karaosmanoğlu’nun adını yazarak doldurmuş, araya bir de hatır gönül ilişkileri sokulmuş, Kocaelispor’un 3 ncü kümeye düştüğü, Sekapark alanındaki yağlı pehlivan güreşleri dışında bir tek spor etkinliğinin yapılmadığı bir dönemde Başkan Karaosmanoğlu “Türkiye’de Yılın Spor Adamı” seçtirilmişti.

Hala bu ünvanı ve bu ödülü,hem Sayın Başkan adına, hem bu kent adına içime sindiremem. Ama bunun dışındaki bütün unvanlar ve bütün ödüller Sayın Başkan’ın hakkıdır.

Benim mesleğim gereği ve bu kentte yaşayan bir insan olarak eleştiri haklarım saklı kalmak kaydıyla, Başkan Karaosmanoğlu’na kent haklının yüzde 56. 1 6oranındaki desteğine saygı duyduğumu ve Karaosmanoğlu’nun bu övgüyü gerçekten hak ettiğine inandığımı belirtmek istiyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.