1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karaosmanoğlu: “Ferrari hızına ulaştık”
Karaosmanoğlu: “Ferrari hızına ulaştık”

Karaosmanoğlu: “Ferrari hızına ulaştık”

İSU’nun 2010 yılı 2’nci olağan genel kurulu dün yapıldı Karaosmanoğlu’nun başkanlığında yapılan toplantı 3. 5 saatten fazla sürdü. Toplantıda 15 maddelik gündem el alındı, CHP ve AKP’l

A+A-

İSU’nun 2010 yılı 2’nci olağan genel kurulu dün yapıldı Karaosmanoğlu’nun başkanlığında yapılan toplantı 3. 5 saatten fazla sürdü. Toplantıda 15 maddelik gündem el alındı, CHP ve AKP’liler ilginç konuşmalar yaptılar.

429 milyon 588 bin 850 TL olarak oylanan 2011 yılı tahmini bütçesi CHP’lilerin red oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. Genel kurulda sanayi kuruluşlarında kuyu suyu kullanımından vazgeçmesi için yıllık 500 bin metreküpten fazla su tüketenlerden tarifeden yüzde 50 indirimli su verilmesi oy birliği ile kabul edildi. Başkan Karaosmanoğlu, “Sanayi kuruluşları çok yer altı suyu(kuyu suyu) kullanıyor bu gelecek açısından çok tehlikeli, şebeke suyu kullanmalarını teşvik için indirim yapıyoruz” dedi.

İSU’nun parlayan bir yıldız olduğunu kent için çok önemli çalışmalar yaptığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, “Su depolarını şebekelerini 2004 yılından itibaren derlemeye toplamaya başladık dere ıslahları kanalizasyon sistemleri, şu şebekelerini modern sağlıklı hale getirdik, su kaçakları azaldı. Şebeke sularımız temiz ama damacanadan pet şişelerde su içmeye gerek yok. Ben şebeke suyu içiyorum ve herkese de tavsiye ediyorum. Ben içmediğim suyu vatandaşa tavsiye edemem. Şebeke suyu çok sık denetleniyor. Yüzlerce noktadan numuneler alınıp tahlil yapılıyor” şeklinde konuştu.

Kandıra’ya baraj

İSU’nun küçüklü büyüklü projeleri gerçekleştirdiğini belirten Karaosmanoğlu, “Medeniyet yarışında İSU büyük hizmetler yapıyor. Murat 124 hızında giden İSU artık Ferrari hızına ulaştı. Hisareyn’de duvar olmadığı için su baskını oldu, hepimizin eksiği oldu. Bu eksiği başta benim görmem lazımdı. Köylerimizde artık atık su arıtma tesisleri kuruyoruz. Artık, göç tersine döndü kentlerde köylere göç başladı. Köylerimize temiz su veriliyor, yollar ve parklar yapılıyor. Cumhuriyetin 100. yılında bütün köylerimiz Avrupa köylerinden daha güzel olacak bu standardı yakaladığımız köyler var. 2011 de Kandıra’ya baraj yapacağız. Kandıra ile birlikte çevresinde bulunan köylerin 50-100 yıl su sorunu olmayacak.”dedi.

Bayram yeni projeleri anlattı

Kente her geçen gün daha fazla katkı yapmak ve Kocaeli’de yaşayan insanların hayatlarını kolaylaştırmak için çalıştıklarını belirten İSU Genel Müdürü İlhan Bayram da geçen yapılan hizmetler ile önümüzdeki yıl yapılacak projeleri anlattı. Bayram, 2010 yılında en büyük çalışmalarının Gebze Atıksu Arıtma Tesisleri olduğunu 62. 5 milyon TL’lik yatırımın yüzde 80’nin bittiğini 2011 yılının Mart ayı sonunda bitirileceğini açıkladı. İSU Genel Müdürü Bayram şöyle konuştu, “2010 yılı bütçesine göre yüzde 2’lik bir tasarruf sağlamayı öngörüyoruz. Gelir-Gider bütçesi arasındaki farkı Büyükşehir Belediyemize su parasını borçlanarak kapatmak düşüncesindeyiz. İSU Genel Müdürlüğü, 2 yıldır dışarıdan borçlanma yoluna gitmemektedir. Her geçen yıl hazırladığımız bütçenin daha sağlam daha dengeli ve denk bütçe olmasına çalışmaktayız.”Bayram, 1 yılda 20 bin abone artışı olduğunu, abone artmasına rağmen barajda kullanılan suda artık olmadığını buna karşın da tahakkuk ta artış olduğunu söyledi.

CHP grubu olarak İSU çalışanlarını yaptıkları çalışmalar nedeniyle kutlayan CHP Grup Sözcüsü Fahri Örengül, yıkıcı değil, yapıcı eleştirilerde bulunacağını söyledi. Toplantının gündeminin 3 gün önce mesajla bildirildiğini belirten Örengül, toplantı gündeminde yer alan konuları inceleyebilmek için gündemlerin kendilerine daha önceden haber verilmesini istedi.

Yuvacık barajı polemiği:

Karşılıklı konuşmalarda söz döndü dolaştı yine Yuvacık Barajı’na geldi, her zaman olduğu gibi Yuvacı Barajı Polemiği yaşandı. Karaosmanoğlu, “Yuvacık Barajı’nın yapılmasına katkı sağlayan kim varsa gönülden teşekkür ederim. Biz Barajın yapılmasına karşı değildik. Yap-işlet-devret modelinin ağır yük olduğunu söyledik. Borç boyu aştı, Baraj borcu bırakanları vicdanıyla baş başa bırakıyorum. Allah’tan AKP geldi, bizi kurtardı. Yuvacık Barajı’ndan doğan borçları ödemesini yüzde 40 ile sınırlandırdı. 50-100 yıl sonra daha iyi anlaşılacak. Avrupalılar, İngilizler memnun ve zengin oldular. Baraj için doktora tezi yapılabilir” dedi.

Başbakanın bile Yuvacık Barajı için müdahil olduğunu belirten CHP’li Örengül, AKP’lileri Su’dan siyaset yapmakla suçladı. “Baraj konusunda sınıfta kaldınız Yargı kararlarına saygı göstermelisiniz. Gelin, Baraj konusunu TV’de tartışalım” diye konuştu.

Örengül ile Şeker arasında da ‘dersine çalıştın-çalışmadın’ şeklinde tartışma oldu. Şeker’in ‘Dersinize iyi çalışmamızsınız’ sözüne karşılık Örengül de ‘Bize verilmeyen bilginin neyine çalışacağız’ dedi. Örengül, kentin ilk kez sel den ölü verdiğini belirtti, “İSU ciddi kaynaklarla daha güzel çalışmalar yapmasını bekliyoruz. İSU’nin bu kaynakları ile performansını yetersiz bulduk” dedi. Karaosmanoğlu, sel baskınlarında yaşanan ölüm olayında kendilerinin suçu olmadığını söyledi, “Karayollarının ihmali vardı” dedi. Karaosmanoğlu, CHP’lilere, “Ben muhalefet olsam sizden daha radikal muhalefet yaparım” ifadesini kullandı.

CHP’li Örengül’ün Marina’nın sular altında kalmasına “Bilerek mi yapmıyorsunuz” sözlerine Karaosmanoğlu, “Marina çöktü deniz seviyesine indi. İhale yapıldı yer teslimi yapıldıktan sonra çalışma yapılacak” dedi. Karaosmanoğlu, derelerin üstlerinin kapatılmasına karşı olduğunu derelerin üstlerinin betonla kapatılmasının kendisini rahatsız ettiğini belirtti “Sazlıkları kaldırmak rahmet değil, çevre felaketi olur. Çevreyi önemsemeliyiz” şeklinde konuştu.

(Murat Yoldaş)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.