1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karaosmanoğlu sert çıktı: Mahalle baskısıyla emekli ederim
Karaosmanoğlu sert çıktı: Mahalle baskısıyla emekli ederim

Karaosmanoğlu sert çıktı: Mahalle baskısıyla emekli ederim

Kocaeli Büyükşehir Belediye meclisinde, İSU çalışanlarının emekliliğe zorlandığı sözlerine cevap veren Başkan Karaosmanoğlu, “Çalışmayan, pili biten adamın emekliliğini isterim. Gerekirse mahalle baskısıyla emekliliğe zorlarım” dedi.

A+A-

İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında yapılan ve 116 maddenin görüşülüp karara bağlandığı meclis toplantısında; 5 encümen üyesi ile 9 ihtisas komisyonu için 7’şer üye seçildi. Yaklaşık 4 saat süren meclis toplantısında, 2017 yılı faaliyet raporu görüşüldü. Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu toplantıya, zamanında ve dakikasında katılan meclis üyelerine teşekkür etti, devamını diledi. Espriyle meclis üyeleri için yapılan çalışmalar konusunda sınav yapacağını söyleyen Karaosmanoğlu: “Üzülerek söylüyorum; meclis üyelerimizin yatırımlardan haberleri yok. Yaptıklarımızı gidin görün sahiplenin gurur duyun. Köprüler, kavşaklar, sahillerde yapılan çalışmalar Almanya ve Fransa’da yapılanlardan daha kaliteli. Bu milli bir gururdur. Bazı konularda gerideyiz ama bazı konularda onların önüne geçtik.” dedi. 

BALIK PAZARI’NA 2 MANAV DÜKKANI
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram yapılan yatırımlar hakkında meclis üyelerine bilgi verdi. Gölcük Yüzbaşılar Köprülü Kavşağı çalışmasının başladığını tamamlandığında trafiği rahatlatacağını belirten Bayram, Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonları; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Kitap Fuarı hakkında da ayrıntılı bilgi verdi. Bayram, yeni sezonda hizmete girecek, yeni yapılan Balık Pazarı’nda, balık dükkanlarının yanında, 2 manav dükkanı yapacaklarını açıkladı. 

dsc_3390.jpg

ÇÖP FABRİKASI
Çöp fabrikasına muhalefet olmadıklarını ve yapılması gerektiğini belirten CHP Grup Başkanvekili Taşdemir, Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi (Çöp Fabrikası) için yapılan ÇED toplantısının jet hızıyla, halkın olmadığı ve küçük bir salonda tiyatro gösterisi gibi yapıldığı yönündeki iddiasına Karaosmanoğlu şu cevabı verdi: “Çöp diye bir derdimiz var. Vatandaş sorumluluğu bize vermiştir. Gerekli yerimizi aldık. 200 dönümlük alan bulduk. Çevreci geçinenler buyursunlar teklif getirsinler, 300 ağaç kaldırırsam 300 bin ağaç dikerim. Her yıl 1 milyon ağaç dikme hedefimiz var. Yeşil ile mavinin buluştuğu kent burası. Kimse hiçbir kurum bizimle ağaç dikme yarışı yapamaz. ÇED’i hukuka uygun olarak yaptık. Konu kapanmıştır, itiraz yolu açıktır. Geç kalıyoruz; çöpü cebimize koyacak halimiz yok. Yeni bir ÇED yapılırsa o zaman tiyatro olur.” 
Cengiz Topel Havaalanından yurt içinde sadece bir kente sınırlı sayıda uçuş gerçekleştirildiğini, Ankara, İzmir, Antalya, Erzurum ve diğer kent merkezlerine de yapılması gerektiğini belirten CHP Grup Başkanvekili Taşdemir, vatandaşların, kenti ulaşımına katkı sağlayacak. Haydarpaşa-Adapazarı banliyö hattının yeniden başlamasını beklediğini söyledi. 
CHP’lilerin önemli iki konudaki soru önergeleri için şunları söyledi: “Cengiz Topel Havaalanı canlanması için mecburiyetimiz olmamasına rağmen 15 trilyonluk yatırım yaptık. Sabiha Gökçen yakın olması nedeniyle yeterli yolcu bulunamadı. Yolcu olursa başka illere de seferler yapılır. Vatandaşa zorla havaalanına götürecek halimiz yok. Haydarpaşa-Adapazarı Banliyö treni bitmek üzere, yılsonu olarak planlandığını öğrendik. Banliyö seferlerinin artırılması için gerekli girişimler yapıyoruz. Yetkililerle görüşmelerimiz devam ediyor.” 
CHP’lilerin, Büyükşehir ve İSU’da emekliliği dolan çalışanları baskı ile emekli edildiği iddialarına cevap veren Karaosmanoğlu, “Büyükşehir ve İSU’da çalışan emekliliği dolan 230 personelin emekli olmasını istiyoruz. Biraz mahalle baskısı yapıyoruz. Verimsizlik kanunu var. Bir kişi çalışmıyorsa emek vermiyorsa çalışanlara haksızlık değil mi? Siz iktidara geldiğinizde yatanlara maaş verin.” dedi. 
Karaosmanoğlu’nun bu sözlerine karşılık CHP’li Engin Taşdemir’in “60 yaşında olanlar da siyaseti bıraksın, o zaman sizin orada oturmamanız lazım” sözlerine Karaosmanoğlu: “Ben 60 yaşında değilim 40 yaşındayım; gel beraber koşalım, yüzelim, yarışalım” diye cevap verdi.

ENCÜMEN VE İHTİSAS KOMİSYONLARI SEÇİLDİ:
Gizli oyla yapılan ve 1 yıl görev yapacak Büyükşehir Belediye Encümenine; Ergün Kahraman (AK Parti), Zeki Kurtuluş (AK Parti), Özlem Ekşi Şahinkaya (AK Parti), Murat Tunç (AK Parti) ve Nihat Değer (CHP) seçildi.
İhtisas Komisyonlarda şu isimlerden oluştu: 
İmar ve Bayındırlık Komisyonu: Mehmet Zekeriya Özak, Serap Bıçak, Murat Sabri Çakır, Ayşe Mamat, Engin Güzel, Murat Kılıç ve Orhan Tanış.
Plan ve Bütçe Komisyonu: Berna Abiş, Cafer Teyyar Demirdaş, Mehmet Ali Karaaslan, Fatih Meral, Bülent Kanca, Hasan Numan Tonka ve Dilek Tan
Çevre ve Sağlık Komisyonu: Hikmet Tuncay, Yakup Kaya, Sedat Kul, Ahmet Atlı, Adnan Balcı, Selahattin Kabadayıoğlu ve Erhan Uysal.
Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu: Oya Tunçel, Fikret Ormancıoğlu, Mustafa İltekin, Murat Ölmez, Serpil Yılmaz, Fikriye Çelik ve Abdülkadir Honça.
Ulaşım Komisyonu: Faik Recai Bayraktar, Sedat Kul, İsmail Aysu, Metin Söylemez, Ahmet Karaaslan, Vahit Eryılmaz ve Ercan Umutlu.
Hukuk Komisyonu: Emine Zeybek, Ufuk Ekinci, Ahmet Pehlivan, İbrahim Bulut, İrfan Kurt, Hikmet Çelebi ve Erdem Topçuoğlu.
İsimlendirme Komisyonu: Zafer Arat, Raif Yıldız, Aykut Bozkurt, Mevlüt Demir, Serpil Yılmaz, Abdülkadir Honça ve Hakan Karakaş.
Toplumsal Fırsat Eşitliği ve Engelliler Komisyonu: Özlem Ekşi Şahinkaya, Tuba Şensoy, Aykut Bozkurt, Orhan Keskin, Faruk Denli, Mustafa Öztürk ve Serap Özmen.
Sosyal Hizmetler ve Halkla İlişkiler Komisyonu: Adnan Balcı, Tuba Şensoy, Fulya Ebru Önder, Enver Aydemir, Habip Aşı, Recep Özbakır ve Erhan Uysal.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
9 Yorum