1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Karaosmanoğlu’nun buna hakkı yok
Karaosmanoğlu’nun buna hakkı yok

Karaosmanoğlu’nun buna hakkı yok

KEV’in tesisleri Büyükşehir’e devri veya satışı yıllardır konuşulan ama gerçekleşmeyen bir projeydi. Projeyle ilgili iki düşünce ortaya çıkmıştı. Birincisi Büyükşehir Belediye Başkanı Karaos

A+A-

KEV’in tesisleri Büyükşehir’e devri veya satışı yıllardır konuşulan ama gerçekleşmeyen bir projeydi. Projeyle ilgili iki düşünce ortaya çıkmıştı. Birincisi Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun düşüncesi. Karaosmanoğlu’nun zoruna giden nokta Kocaelispor’un malı olan tesis için Büyükşehir’in KEV’e kira ödemesi yapmasıydı. Bu Karosmanoğlu’nun adeta canını acıtıyordu. Karaosmanoğlu, uzun süre kira ödemesi yapmadı KEV’e. Sonra iş mahkemelik oldu. KEV kazandı. Büyükşehir Belediyesi, KEV’e faizleriyle birlikte kira ödemesini yaptı. 1 milyonun üzerindeydi rakam. Serhan Gürkan’ın Kocaelispor başkanlığı yaptığı dönemdi. Karaosmanoğlu’nun çağrısı sonrasında KEV, aldığı kira parasının önemli bir miktarını Kocaelispor’a aktarmıştı. Aradan 3 yıl gibi bir süreç geçti. Bildiğim kadarıyla KEV yine mahkeme kararıyla Büyükşehir’den kira parasını almaya devam etti. En son kısa bir süre önce yine yüklü bir ödeme yapıldığını öğrenmiştim. Bildiğim kadarıyla KEV’den Kocaelispor’a bir aktarım olmadı. Başkan Karaosmanoğlu, “KEV aradan çıksın, boşu boşuna kira ödemeyeyim. KEV’e verdiğim kira bedelini Kocaelispor’a aktarırım” düşüncesiyle tesislerin Kocaelispor’a veya Belediyeye devrini istiyordu.

ESKİ YÖNETİCİLER VE KEV GEREĞİNİ YAPTI

Serhan Gürkan dönemi tesislerle ilgili ikinci bir fikir ortaya çıktı. Gürkan, “KEV tesisleri Kocaelispor’a devretsin. Biz de Büyükşehir’e satalım. Gelen parayla Kocaelispor’u uçuralım” önerisini getirdi. Muammer Çelik dönemi, kulübün borçlarından kurtulması için tesislerin satışı bir kez daha gündeme getirildi. Gerek Karaosmanoğlu, gerekse Gürkan ve Çelik’in düşünceleri KEV’den gelen “Vakıf mallarının devri veya satışı mümkün değil” açıklamaları nedeniyle hayata geçemedi. En son Kocaelispor FK projesinin ciddi şekilde ortaya konması ile Kocaelispor’un kapatılmasının planlanması üzerine eski yöneticiler harekete geçti. Kocaelispor’u yaşatmak için eski borç yükünden kurtarmak olmazsa olmazdı. Bir hayli yüklü olan eski borcu ödemenin tek çaresi de tesislerin satışıydı. Eski yöneticiler önce tesislerin Büyükşehir’e devri için KEV Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Sirmen’i ikna ettiler. Sonra da devirde hukuksal bir engel olmadığı anlaşıldı. Eski yöneticiler ile KEV Kocaelispor’un kurtuluşu için adım atmış, üzerlerine düşeni yapmıştı.

NE UMMUŞTUK, NE BULDUK

Karaosmanoğlu yıllardır bunu bekliyor, istiyordu. Devir işine çok sevindi. Hemen adamlarına işlemlerin başlatılması yönünde talimat verdi. Kamuoyunda bu gelişme Kocaelispor kurtuluyor şeklinde yorumlandı. Tesisleri alan Büyükşehir, Kocaelispor’u sahiplenecek, en kötü bu gayrimenkul karşılığında borçlarını üstlenecektir beklentisi oluştu. Herkes bayram yaptı. Ancak çok geçmeden Karaosmanoğlu’ndan gelen açıklama umut ve beklenti içinde olanları şoka uğrattı. Evet, Karaosmanoğlu tesisleri istiyordu. Evet, Karaosmanoğlu tesislerin devrine çok sevinmişti. Ancak bu isteği ve sevinci KEV’e kira ödemekten kurtulmayla ilgiliydi. Eski yöneticilerin, kamuoyunun beklediği, umduğu gibi Kocaelispor’u sahiplenmesi, borçlarını üstlenilmesi gibi bir durum söz konusu değildi.

Kelimenin tam anlamıyla şoktayız, hayal kırıklığı yaşıyoruz. Ne umuyorduk, ne düşlüyorduk, ne oldu. Karaosmanoğlu’nun o tesisi neden istediğini, neden devir işi olunca sevindiğini düşünemedik, anlayamadık, boşu boşuna hayal kurduk.

KABUL EDEMİYORUM

Gelinen noktada kabul edemediğim durumlar var. KEV Kocaelispor’a ait tesisleri Büyükşehir’e devrediyor. Büyükşehir, değerli bir gayrimenkulün sahibi oluyor. İstenen, beklenen bu gayrimenkul karşılığında Kocaelispor’un yaşatılması. Son derece haklı bir istek, beklenti bu. Ancak gelin görün ki Karaosmanoğlu, “Tesislerin bakımını yapar, ücretsiz Kocaelispor’a tahsis ederim. Başka bir şey yapmam” diyor. Karaosmanoğlu tesislerin bakımını yapıp ücretsiz tahsisi lütufta bulunmak olarak görüyor herhalde! Bu nasıl iştir anlayamıyorum. Kocaelispor zaten orada ücret ödemeden oturuyor. Bakım onarım için mi tesisler Büyükşehir’e verilecek? Büyükşehir’in tesislere, o değerli gayrimenkule karşılık Kocaelispor’a yapacağı iyilik, destek bu mudur?  Karaosmanoğlu’nun ne yapmak istediğini anlamakta güçlük çekiyorum. Her türlü değerlendirebileceğin bir gayrimenkul almışsın, KEV’e kira ödemekten, Sefa Sirmen’den kurtulmuşsun. Daha ne olsun, daha ne istiyorsunuz?  Bu şartlar altında bile elinizi Kocaelispor’a uzatmıyorsunuz. Çok yanlış yapıyorsunuz. Buna hakkınız yok.

“Sirmen, Karaosmanoğlu’na gollük bir pas verdi”

İnandığım, güvendiğim ve görüşlerine değer verdiğim Kocaelisporlu eski yöneticilerden biriyle önceki gün öğleden sonra bir telefon görüşmesi yaptım. Bence önemli mesajlar verdi. Bunları sizlerle paylaşmak istedim.

“YÖNETİCİLER BORCU ÖDESİN” DÜŞÜNCESİ YANLIŞ

Eski yöneticimiz ilk olarak borçların yöneticilerden tahsil edilmesi konusunda fikirlerini beyan etti. Şunları söyledi: “Eski borçlarla ilgili sorumluluğun eski yöneticilere yüklenmesi, “Yaptıkları borcu ödesinler” düşüncesinin oluşması son derece yanlış. Yapılan harcamalardan başkan veya imza yetkisi olmayan yöneticilerin hiç haberi olmuyor. Sormak gibi bir şansınız yoktur, sorsanız bile cevabını alamazsınız. Yönetici gelmiş iyi niyetle zamanını ayırmış, cebinden para vermiş. Sonra kalkıp kulübün borçlarından onu sorumlu tutuyorsun, öde bu parayı diyorsun. Bu olmaz. Bu yaklaşım adil değil. Böyle yaparsan yarın yönetime adam bulamazsın. Bir şey de unutulmasın bugün bakanımız olan Nihat Ergün ile Büyükşehir Belediye Başkanımız da bu kulüpte yöneticilik yapmıştır. Borçlarla ilgili hesap sorulacak kişiler başkanlardır, imza yetkisi olanlardadır. Kamuoyu bu kişileri yargılamalıdır. Sonra devlete ait vergi borcunu ödemeyen sadece Kocaelispor mu? Bugün birçok kurum vergi borcunu ödemiyor. Neden devlet borcunu ödemeyenlere bir yaptırım uygulamıyor. Futbol Federasyonu futbol ailesine olan borçlarla ilgili kulüplere ödeme zorunluluğu getiriyor, ödemezsen lisans çıkartamazsın diyor. Devlet borçlarıyla ilgili neden böyle bir uygulama yapılmıyor. Bu yapılmış olsa yönetimler vergi borçlarını zamanında ödemek zorunda kalır, bu kadar borç birikmez, kulübün önü kapanmazdı”

TESİSLERİN DEVRİ BÜYÜK BİR ADIM

Eski yöneticimiz KEV’in tesisleri Büyükşehir’e devretmesiyle ilgili gelişmeleri ise şöyle yorumluyor: “Tesislerin Büyükşehir’e devredilmesi Kocaelispor’un kurtuluşu adına atılan büyük bir adım. Öncelikle tüm Kocaelisporluların KEV Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Sirmen’e ve bu işin gerçekleşmesinde emeği olanlara teşekkür etmesi lazım. Sefa Sirmen pası, Başkan Karaosmanoğlu’na verdi. Bu pas gollük bir pas. Şimdi gözler Karaosmanoğlu’nda. Golü atmasını bekleyeceğiz. Atarsa, bu iş biter Kocaelispor kurtulur. Ancak tesislerin devredilmesi kesinlikle bir pazarlık konusu yapılmamalı. Rakam da konuşulmamalı. Büyükşehir Belediye Başkanı, tesislerin alımına karşılık Kocaelispor için bir şeyler yapacaktır. Ya Kocaelispor’un sorumluluğunu üstleniyorum diyecek, ya yapılandırılan devlet borçlarını ödemeyi taahhüt edecek. Her iki durumda da Kocaelispor’un önü açılacak. Devlet borçları ortadan kalkarsa bu kulübe birçok talipli çıkar.  KEV tesisleri verdiyse, bu aşamadan sonra Kocaelispor FK projesine gerek kalmamıştır. Körfez büyük bir ilçe. Orada iddialı bir takım kurulması kent için iyi olur. Bu kentin potansiyeli iki iddialı, büyük hedeflere koşan takımı kaldırır”.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.