1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kararsız kalmadı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kararsız kalmadı

A+A-
Tartışmaları, polemikleri, çekişmeleri aylar öncesinde başlayan 7 Haziran seçimlerinde artık işin sonuna gelindi. Aralarında önemli siyasetçilerin de bulunduğu pek çok kişi, “Hala kararsız vatandaşlar var” diyor. Oysa bence kararsız seçmen kalmadı. 
Pazar günü yapılacak genel seçimlerde iki temel unsur var. Türkiye yoluna AKP ile devam etsin mi?.. Bu  temel unsurun içinde bir de, AKP  tek başına Anayasa  yapıp, Erdoğan’ı Devlet Başkanı durumuna getirsin mi? konusu da koyabiliriz. Taraflardan biri budur. 
Bu seçimlerin ikinci temel unsuru ise “Artık AKP iktidarı bitsin mi?” sorusunun yanıtıdır. Tabii bu temel kavramın da içinde, “AKP dışındaki partiler bir koalisyon kursun mu?” gibi ek seçenek koyabiliriz. 
İşte bu iki temel eksen konusunda bütün vatandaşlar bir fikir sahibi olmuş, siyasi tercihi konusunda karar vermiş durumdadır. Yarın hangi partiye oy vereceği konusunda hala kararsız insanlar mutlaka vardır. Ama bu kararsızlar, iki temel seçenekten ikincisinin, yani artık bu iktidar değişsin tarafında bulunanların, diğerlerinden hangisine oy vereceği konusundaki kararsızlıktır.. 
Geçmişte CHP’ye oy vermiş pek çok kişinin kafasında, “Acaba bu defa HDP’ye oy versem mi?” sorusu dolaşanlar vardır. Geçmişte AKP’ye oy vermiş, artık  iktidarın değişmesini isteyen insanların önemli bir kısmının kafasında, “Acaba CHP’ye mi, yoksa MHP’ye mi oy versem?.. Yoksa diğerlerine mi mührü bassam?” sorusu dolaşanların da çok azımsanmayacak ölçüde olduğunu tahmin ediyorum. 
Bu bağlamda kararsızlardan söz edilebilir. Ama seçmenlerin tamamının kendi benliklerinde “Mevcut iktidar kalsın mı gitsin mi?”, ya da “Erdoğan daha güçlensin mi, yoksa gücü törpülensin mi?” ikilemi hakkında kararlarını verdiklerine inanıyorum.
……….
Yarınki seçim, Cumhuriyet tarihinde sonucu en kestirilemeyen seçim olacaktır. Anketlerle, tahminlerle ilgili yayın yasağı var. Yasalar tartışılabilir. Ama vatandaş olarak yürürlükteki yasaya uymamız lazım. Bu nedenle rakam yazmayacağım. Ama çok ilginç, çok şaşırtıcı, inanılmaz gibi gözüken pek çok ciddi anket sonucu var.
Yarın gece sandıklar açıldıktan sonra Türkiye’nin karşısına, hiç öngörülmeyen, hiç kestirilmeyen sonuçlar çıkabilir. AKP 2002, 2007, 2011 genel seçimlerinde bağıra bağıra seçimi kazanıyor, rakiplerinin çok önünde gözüküyordu. Yarınki seçim için böyle bir tablonun olmadığını herkes görebiliyor. Ama bu tabloya rağmen, yarınki seçimlerde halkın çok önemli bir bölümünün yine AKP’ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok büyük, beklenenin üzerinde bir destek verebileceği seçeneğini de hiç kimse tamamen yok sayamıyor. 
Özellikle MHP oylarında dikkat çekici bir yükseliş olacağı gerçeğini herkes kabul ediyor. Saadet-BBP ittifakının yarınki seçimlerde ezilmeyeceği öngörüsü de yaygın..  HDP için, “Barajı çok rahat geçti. Bu konuda hiçbir sıkıntısı kalmadı” diyenler kadar, “Hala barajdan çok uzak” diyenlerin de bulunduğunu görebiliyoruz. 
CHP’de iki hafta önce bir bezginlik, bir hayal kırıklığı görüntüsü vardı. Son günlerde CHP’lilerin yürekleri yine büyük bir umut rüzgarı ile doldu. Kim ne derse desin, bu kampanya döneminin yıldızının-rakiplerine fazla sataşmadan sadece vaatler ve projeler ürettiği için-  Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu herkes görebiliyor.
İktidar partisi son haftaya girilirken, rakiplerine hırçın üslupla yüklenmek yerine, daha sakin bir dili tercih ederek,  seçmeni istikrarın korunması ve koalisyonların olası sıkıntıları konusunda uyarmaya yöneldi. 
Siyasetin nabzı, an an ölçülüyor.. Bu nabzın durumuna göre de günlük yeni stratejiler belirleniyor, yeni söylemler geliştiriliyor. 
Bence asıl mücadele, AKP dışındaki partiler arasında geçiyor..  2011 seçimlerinde AKP’ye helal ederek oy vermişken, bu seçimlerde AKP’ye oy vermemeye niyetli olduğu varsayılan ve sayılarının azımsanmayacak düzeyde olduğu öne sürülen seçmeni, AKP dışındaki partiler kendilerine çekmeye çalışırken; AKP kurmayları da bu seçmeni “Bak başka partiye oy verirsen istikrar bozulur. Türkiye çöker”  söylemleri ile yeniden kendisine çekmenin gayretini gösteriyor. 
Açıkçası, Pazar günü akşamı sonuçlar alındığında bizim ilimizde çok şaşırtıcı,  umulmadık sonuçlar çıkmasını beklemiyorum. Ama Türkiye genelindeki tablonun daha farklı olduğu konusunda çok güvenilir kaynaklardan bilgi akıyor. Yarın gece hiçbir sonuca şaşırmamak konusunda kendimi şartlandırıyorum. 
Pazartesi gününden sonra bu seçimlerde ortaya çıkacak sonuçlar üzerinde çok fazla konuşma ve yorım yapma imkanımız olacak. Yarınki seçimlerde siyasi partilerin çıkartacağı milletvekili sayıları ve alacakları oy oranları elbette çok önemli. Ama yarınki seçimlerde seçime katılma oranları da sonuç üzerinde etkili olacak ve büyük önem taşıyacak. 
Yurt dışındaki seçmenlerin oyları toplandı, Ankara’da kilit altına alındı. Yurt dışında kullanılan oyların ancak yüzde 2.5 kadarı bizim ilimizde siyasi partilere aldıkları oy oranlarına göre dağıtılacak.. Aslında bütünün içinde bu yurt dışı oylarının değeri son derece küçük. Ama bu öyle bir seçim olacak ki, bizim ilimiz dahil pek çok ilde bir milletvekilliğinin bir partiden diğerine geçmesi de bu yurt dışı oylarından aktarılacak 150-200 oyla belirlenebilir. 
Bu nedenle, yarın hem seçime katılma oranı; hem her partiye verilecek bir tek oy son derece önemlidir. İnancı, kararı, dünya görüşü ne olursa olsun, her vatandaşın mutlaka yarın sandığına gidip, oyunu kullanması da bu nedenle gerçekten çok önemli bir  vatandaşlık görevidir.
İsmet Çiğit 
Bu yazı toplam 460 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.