1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kardeşçe bayramlara...
Kardeşçe bayramlara...

Kardeşçe bayramlara...

Anadolu coğrafyasında yaşayan hiçbir topluluk, küme, bir diğerinin sorunu üzerinden huzur bulamaz. Tüm bu topluluklar, kümeler, gruplar birlik olmadan da bu coğrafyaya huzur gelmez. Onun için parametre

A+A-

Anadolu coğrafyasında yaşayan hiçbir topluluk, küme, bir diğerinin sorunu üzerinden huzur bulamaz.

Tüm bu topluluklar, kümeler, gruplar birlik olmadan da bu coğrafyaya huzur gelmez.

Onun için parametremiz 'kardeşlik kültürü' üzerine monte edilmelidir.

Mevcut sosyo-politik ve sosyo-psikolojik sürece gerekli yaklaşım her zamanki gibi kardeşilik, dayanışma, birlik-bütünlük ekseninde gerçek anlamını bulur.

Ancak...

Kardeşler arasında adaleti tesis edecek bir projeye ihtiyacımız var.

Bunun için herkesin kendisi olarak kalabileceği, bireysel ve kültürel haklarına sahip olacağı, kültürünü geliştirebileceği, karnının doyacağı, onuruyla kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerinin geçimini sağlayabileceği, haksızlığa uğrayanın hakkının kendisine teslim edileceğinden emin olacağı, insanların kendi özgür

iradeleriyle seçilebileceği şartların oluşması şarttır.

Ancak bu şekilde bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel birliğini sağlamak mümkün olacaktır.

Yüzyıllardır bu coğrafyada yaşanan çatışmaların tamamı emperyalizmin bölgeye yüklediği sıkıntılardır.

Türkler, Kürtler, Araplar, Çerkesler, Gürcüler, Arnavutlar ve diğerleri, hepimiz ortak bir medeniyetin varisleriyiz. Aynı coğrafyayı savunmanın avantajı ve imtiyazı hepimizindir.

Bir coğrafya ki;

Avrupa'nın en doğusunda, Asya'nın en batısında, Güney Yarımküre'nin en kuzeyinde, Kuzey Yarımküre'nin en güneyinde, köprü ve kilit bir ülke...

Dört iklimi birden yaşayan, yeryüzünün ender ülkelerinden biri; medeniyetlere beşiklik etmiş coğrafya.

Bu medeniyetlerin tarihsel gelişimi ve değerleri içerisinde ırkçılık, herhangi bir grubun veya ırkın diğerine karşı üstünlüğü asla yer almamıştır.

Temel kavramları insaf, kardeşlik, eşitlik, adalet, hak, hukuk, paylaşma, alınteri, vicdan, merhamet ve onur gibi kavramlar olan bir medeniyetin öncüleri olma görevi de, 21. YY'da yaşayanlara düşmektedir.

Bu birlik ve barış medeniyetinin temel ve vazgeçilmez özelliği, insanı en değerli varlık kabul etmekten geçer.

Unutulmasın:

Herkes en değerlidir!..

Herkes dilediği gibi inanmalı ve inandığını dilediği gibi yaşamalı; inandıkları doğrultusunda ifade ve örgütlenme hakkına sahip olmalı;

dinini, dilini, kültürünü öğrenip, eğitimini alabilmelidir.

AB kriterleri eksen alındığında, esasen sorunlar aşılmış olacaktır.

Bu medeniyet havzası, herkesindir, hepimizindir.

Demokratikleşme ve özgürlüklerin genişletilmesinde tek bir toplumsal grup muhatap alınamaz.

Sadece bir etnisiteyi muhatap alan, özgürlüklerin genişletilmesi ve demokrasinin derinleştirilmesi projesi, daha fazla bölünmeye yol açar.

'Kürt Sorunu' her şeyden önce bir 'Türk Sorunu'dur.

Nasıl ki, başörtüsü sorunu ile fakirliği, gayrimüslim vatandaşların sorunlarıyla eğitim sorununu, Alevilerin sorunları ile örgütlenme sorununu ayırmak mümkün değilse; Kürt sorununu da bu ülkedeki her kesim, sınıf, etnisite ve bireyin sorunlarından ayırmak mümkün değildir.

Bu samimi duygularla Hz. Muhammed'in Veda Hutbesi'nde buyurdukları gibi; "Arabın Aceme, beyazın siyaha üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva ile olur." inancı içinde Ramazan Bayramınızı tebrik ederim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.