1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karikatürlerle haklarımız
Karikatürlerle haklarımız

Karikatürlerle haklarımız

Elimin altında bir güzelim albüm: “Karikatürlerle İnsan Hakları- Tutuklu ve Hükümlü Hakları” (Nezih Danyal Karikatür Vakfı Yayınları, Aralık 2010, 71 sayfa). “Turhan Selçuk (1922-2010) Anısı

A+A-

Elimin altında bir güzelim albüm: “Karikatürlerle İnsan Hakları- Tutuklu ve Hükümlü Hakları” (Nezih Danyal Karikatür Vakfı Yayınları, Aralık 2010, 71 sayfa).

“Turhan Selçuk (1922-2010) Anısına Saygıyla” adanan albümde karikatürleri ve kısa yaşam öyküleriyle yer alan sanatçılar:

Tan Oral, Eray Özbek, Nezih Danyal, Recep Bayramoğlu, Atila Özer, Kâmil Masaracı, İzel Rozental, Ercan Akyol, Semih Porey, Ferit Avcı, Sait Munzur, Musa Gümüş, Muhammed Şengöz, Oğuz Gürel, Hicabi Demirer, Mert Gürkan.

Albüme, Türkiye Barolar Birliği de katkı vermiş, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden maddeler eklenmiş:

• “Kimseye işkence yapılamaz; zalimce, insanlık dışı, onur kırıcı ceza verilemez veya davranışta bulunulamaz.”

(İnsan Hakları Evrensel Bildirisi, Madde 5)

• “Kimseye işkence yapılamaz, insanlık dışı yada aşağılayıcı davranışlarda bulunulamaz, bu türden ceza uygulanamaz.”

(Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, madde 3)

Karikatürlere baktığımızda, bildiri ve sözleşmeye uyulmadığını, özgürlüğün özürlü hale geldiğini görüyoruz. Ne ki, her şeye karşın umudun, direncin de hep ayakta olduğunun farkına varıyoruz...

Yazımı  Tan Oral’ın “Tutuklu ve Hükümlü Hakları” başlıklı yazısıyla noktalıyorum.

“İstediğin zaman istediğin yerde olabiliyorsan eğer ve istemediğin zaman istemediğin yerde kalmayabiliyorsan, özgürsün demektir. Yaşam, ondan beklenenler kadar beklenmeyenlerle de sürer gider. Eğer bir suç işlediğin kesinleşmişse yada üzerinde güçlü bir şüphe oluşmuşsa, o zaman senin istediğin anda istediğin yerde olma özgürlüğün ortadan kalkar. Tutuklanır ya da hüküm giyersin. İstemediğin bir mekânda, istemediğin bir zaman boyunca kapalı kalırsın. Ama bu demek değildir ki, şu garip dünyada belirdiğin andan itibaren, birlikte getirdiğin o kutsal var olma hakkın ve bunun tüm gereklerini koruma ve yaşama özgürlüğün elinden alınacak. Hayır ! Tutuklanmana neden olan kuşku ortadan ya da suçunun karşılığı olan cezan sona erene kadar evet, kapalı tutacaklar seni. Ama ! Yaşama, var olma ve bunu sağlayacak temel gereksinmelerin, hakların elinden alınamayacak. Eğer orada, kapalı tutulduğun yerde bunu senden almaya kalkışan olursa, suç işlemiş sayılacak ve karşılığında, o da istemediği bir zaman boyunca istemediği bir yerde kapalı tutulacaktır. Yine onun da yaşama, var olma ve bunu sağlayacak temel gereksinmeleri ve hakları elbette elinden alınamayacaktır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.