1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. KARŞILANAMAYAN ADAYLIKLAR
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

KARŞILANAMAYAN ADAYLIKLAR

A+A-

Aday adaylarının beklentilerinin şans oyunlarına dönüştüğü biliniyordu. Aday adayları adaylıklarının olabilirliğini liderin ve merkezin belirleyici olduğu siyasi alışkanlıklardan beklediklerini kabullenen yaklaşımlarla aday adayı olmuşlardı. Liderle, merkezle, siyasi etkinlerle bu anlayışa göre sağladıkları ilişkilere ve birikime güvenerek başvuruda bulundular. Liderin ve merkezin anlayışına göre sürdürülen siyaseti kabullendikleri, görev insanlığı anlayışı kapsamında siyaset yapmayı içlerine sindirdikleri için çok fazla itiraz etme şansları bulunmamaktadır.

İKTİDAR PARTİSİNİN ADAYLIKLARI

İktidar partisi, beşinci dönem iktidara gelmenin ötesinde Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemiyle Türkiye’nin demokratik dönüşümünde belirleyici olmak, Demokratik Hukuk Devletini inşa etmek hedefine göre adaylıklar oluşturmaya çalıştı. İktidar olmanın %50 +1’ e taşınmasıyla sağlanmak istenen belirleyiciliğin çok zor olduğu, son seçimlerde, referandum oylamasında, adalet yürüyüşünde, erken seçim gerekçelerinde, manifesto yaklaşımda görülebiliyordu. Dört dönemdir başarılan tek başına iktidar olmak anlayışının sürdürülebilirliğini sağlayan “dava” olarak tanımlanan mücadelelerin aşıldığı, değişen ve gelişen Türkiye şartlarının Ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliği vazgeçilmezliğe taşıdığı da hissedilmekteydi. Erken seçim gerekçelerindeki, manifesto yaklaşımındaki itiraflardan bunlar anlaşılabilmekteydi. Vesayet sistemi döneminde geliştirilen siyasi işleyiş değiştirilip dönüştürülemediği, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamadığı için liderin ve merkezin belirleyiciliğine göre belirlemeler yapılabiliyordu. Muhalefetin değişen ve gelişen Türkiye şartlarını doğru okuyamamasının, kendisini değiştirip, demokratik kurumsal işleyişe taşımamasının avantajını kullanılarak beşinci dönem iktidarını sağlayabilecek, Türkiye’nin demokratik dönüşümünün belirleyiciliğinde sorumluluk yüklenebilecek adayları seçtirmeye çalışacaktır.   

ANA MUHALEFET PARTİSİ ADAYLIKLARI

Türkiye’nin demokratik dönüşüm döneminin ortaya çıkardığı sorunlar, ihtiyaç ve beklentiler ana muhalefet partisi siyasetini alternatifliği temsil etmesini zorunlu hale getirmişti. Değişen ve gelişen Türkiye şartları alternatifliğin, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin sağlanmasıyla, Demokratik Hukuk Devletinin kapsayıcı, demokratik, eşitlikçi, çoğulcu yaklaşımlarla kabul edilebilirliğe taşınacağını ortaya çıkarmıştı. Ana muhalefet partisinin alternatifliğinin, iktidara gelme hedefinin kabul edilebilirliğe ulaşması için önce siyasi işleyişini değiştirip, dönüştürerek, demokratik kurumsal işleyişe taşımasına ihtiyaç vardı. Ana muhalefet partisi şartların zorunlu kıldığı değişimi, dönüşümü, kendisini aşabilmeyi, yeniden üretebilmeyi başaramadı. Vesayet sistemi koşullarında ortaya çıkan siyasi alışkanlıklar ve işleyişlerle yetinerek, liderin ve merkezin belirleyiciliğiyle arayışlar sergileyerek oluşan ihtiyaçları karşılamaya çalıştı. İktidar partisinin yetemez hale sürüklenen siyasetinin, alternatif siyaseti besleyen kaynağa dönüşen konumunu değerlendiremedi. Son seçimlerde, referandum oylamasında, adalet yürüyüşünde zorlanan iktidar partisi siyasetinin, alternatiflik sağlanamadığı için iktidara gelebildiğini kabullenip demokratik yapısal dönüşümünü tamamlayamadı.  İktidar partisinin alternatiflik sağlanamadığı için sürdürdüğü iktidarının sebebi konumuna sürüklenen ana muhalefet partisi, eski siyasi alışkanlıklarla, liderin ve merkezin belirleyiciliğiyle, alternatiflik sağlayacak kadro görünümü yansıtmaya çalışmaktadır.

SİYASET DEĞİŞMELİ VE KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE TAŞINMALIDIR

Türkiye’nin hiçbir sorunu, ihtiyaç ve beklentisi, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin sağlanması yaklaşımının dışında karşılanamayacak hale gelmiştir.

Vesayet sisteminin yerine inşa edilecek Demokratik Hukuk Devletinin, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlik sağlanarak başarılacağı da ortaya çıkmıştır. Dünya ve Türkiye gerçekliği haline gelen bu durumu kabullenmek, bu ihtiyacın karşılanmasını sağlayacak değişimi, dönüşümü, demokratik kurumsal işleyişi başararak alternatif hale gelebilecek ana muhalefet ihtiyacı bu nedenle ertelenemez önceliğe ulaşmıştır. 24 Haziran seçimlerinde iktidar partisi ve ana muhalefet partisi içerisinde bulunulan siyasi gerçekliği temsil edebilme kaygılarından daha çok kendi konumlarını halka kabul ettirebilme çabalarını sergileyeceklerdir.    

Bu yazı toplam 1111 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.