1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Kart 41” çok doğru bir karar
“Kart 41” çok doğru bir karar

“Kart 41” çok doğru bir karar

Gazetede okuyunca çok memnun oldum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki Ramazan ayında Ramazan çadırı kurmaktan vazgeçmiş. Büyükşehir Belediyesi yıllardır İzmit'te ve bütün ilçelerde

A+A-

Gazetede okuyunca çok memnun oldum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki Ramazan ayında Ramazan çadırı kurmaktan vazgeçmiş.

Büyükşehir Belediyesi yıllardır İzmit'te ve bütün ilçelerde Ramazan çadırları kuruyordu. Her akşam iftar vakti binlerce kişi için yemek çıkıyordu.

Bu çadırlar, israf kaynağıydı. Pislik vardı, sağlıksız ortam vardı. Her şeye rağmen, günlerin kısa, iftarın erken olduğu Ramazan aylarında sosyal bir hizmet yönü vardı. Okuldan çıkan öğrenciler, henüz dükkanlarını kapatıp, evlerine gitmeyen esnaflar, mesaiyi bitirip, evine yetişememiş çalışanlar, Büyükşehir'in Ramazan çadırında oruçlarını açıyorlardı.

Ancak bu yıl Ramazan ayı Ağustos'a denk geliyor. İftar vakti geç. Üniversite dahil bütün okullar tatilde. Bu yıl herkes, iftara kadar evine gitmiş olacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin kuracağı çadırlar gerçek amacına hitap etmeyecekti.

Bu nedenle Ramazan çadırı uygulamasından vazgeçmek doğru bir karar.

Ramazan ayında ilimizdeki 5 bin civarında yoksul aileye yapılacak yardımlarda “Kart 41” adı verilen özel bir alışveriş kartının kullanılacak olması da doğru bir karar.

Yıllardır Büyükşehir Belediyesi'nin Ramazan ayında yoksul ailelere nakit para yardımında bulunması, vatandaşın bu parayla istediği yerden alışverişi yapması öneriliyordu. Böylece, kent esnafı da kazanmış olacaktı.

Kart-41 uygulaması, anladığım kadarıyla bu amaçla kullanılacak. Belli alışveriş limiti olan kartlar yoksul ailelere verilecek. Yoksul vatandaş, bu kartı ile anlaşmalı market ve bakkallardan ihtiyacını para vermeden alacak. Bu alışverişin parasını Büyükşehir bankaya yatıracak, banka, hiç kesinti yapmadan esnafa ödeyecek. Nakit para dağıtılması uygulamasının çeşitli sakıncaları olabilirdi. Kart uygulamasıyla bu sakıncaların önüne geçilecek, kime ne kadar yardım yapıldığının kayıtları kuşku bırakmayacak biçimde tutulabilecek.

Sistem tutarsa, Türkiye'ye örnek olur. Hem yoksul vatandaş ihtiyacı olan, sevdiği yiyecekleri, gıda ürünlerini alır, hem kent esnafı biraz hareket ve para görür.

Büyükşehir yöneticilerini bu son derece isabetli kararları nedeniyle kutluyorum…

Değirmendere Viyadüğü çok doğru proje

Büyükşehir Belediyesi, bazen duruyor, duruyor, sürpriz bir projeyi açıklıyor. Geçen hafta D-130 karayolu üzerinde, Değirmendere Dörtyol mevkiinde yapılması planlanan viyadük ile ilgili proje açıklandı.

Açıklanan proje bu kez sadece güzel maket, renkli fotoğraftan ibaret değil. İhale aşamasına getirilmiş. Toplam 400 metre uzunluğunda olması planlanan Değirmendere Dörtyol Viyadüğü'nün ihalesi, Çarşamba günü yapılacak. Herhâlde gelecek yaz mevsimine kadar da bitirilecektir.

Değirmendere Dörtyol kavşağında pek çok kazaya tanık oldum. Bu kazalarda insanların öldüğünü bilirim. Çok tehlikeli bir noktadır. Hem Gölcük yönünden, hem Karamürsel yönünden gelen araçlar adeta çukurda bulunan Dörtyol kavşağına yokuş inerek, hızlı gelirler.

Dahası, hem Yukarı Değirmendere'den, hem Değirmendere merkezden, hem de tali yollardan çok sayıda araç bu kavşağa gelip, D-130'a çıkmaya çalışırlar. Bu kavşakta bir alt geçit vardır ama yeterli olmaz.

D-130 karayolunun ilimiz sınırları içindeki en karanlık noktalarından biri olan Dörtyol kavşağında trafik keşmekeşini ortadan kaldıracak projenin, ileriye dönük pek çok hayatı kurtaracağını da söyleyebiliriz.

Büyükşehir Belediyesi'nin yine D-130 karayolu üzerinde Bahçecik kavşağında yaptığı tünel projesi sırasında çok yakından şahit olduk; bu yol üzerindeki her büyük işin yapımı, tam anlamıyla işkence oluyor. Bahçecik Tüneli inşaatı sırasında aylarca pek çok insan büyük sıkıntı çekti.

Değirmendere Dörtyol kavşağındaki çalışmalar sırasında bu konuya önem verilmeli. Yaz uzun sürecek. D-130 kalabalık. Önümüzde iki bayram var. Uzun tatillerde bu yolun hâli malum. Viyadük inşaatı yapılırken, mutlaka trafiğin olabildiğince hızlı akabileceği yan yol düzenlemeleri yapmak lazım. Yapılacak iş çok faydalı. Ama faydalı bir iş yapılacak diye ekstra işkence çektirmeye de hiç gerek yok…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.