1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kartepe Hipodrom’a iki Bakanlı açılış
Kartepe Hipodrom’a iki Bakanlı açılış

Kartepe Hipodrom’a iki Bakanlı açılış

Kartepe Sarımeşe Hipodromu’nun resmi açılışı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla yapıldı. Bakan Eker Hipodrom’un yanı sıra Kocaeli Üniversitesi Atçılık Meslek Yüksek Okulu’nun a

A+A-

1 Nisan 2006 yılında ilk olarak TJK İdman Merkezi olarak hizmete giren, yenilenen kum pisti ve ilave binaların tamamlanması ile 17 Aralık 2013 yılında yapılan yarışlarla açılan Kocaeli Kartepe Sarımeşe Hipodromu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla resmi olarak açıldı. Işıklandırılması da tamamlanarak gece yarışlarına da hazır hale getirilen Hipodrom’da ilk gece yarışı da bugün gerçekleştirilecek. 

İKİ BAKAN 

Kartepe Sarımeşe Hipodromu’nun resmi açılış törenine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in yanı sıra Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Türkiye Jokey Kulübü Yöneticileri, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOÜ Rektörü Saadettin Hülagü, AKP Milletvekilleri İlyas Şeker, Radiye sezer Katırcıoğlu ve Cemalettin Kaflı, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, daire müdürleri, birim amirleri ve davetliler katıldı. 

BAKAN EKER SEKTÖRÜMÜZ ADINA BİR ŞANSTIR 

Kocaeli Hipodromu’nda yapılan törende Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci bir konuşma yaptı. Ekinci yaptığı konuşmada; “Ülkemizde atçılık sektörü maalesef üvey evlat muamelesi görmüştür. 200 bin kişinin istihdamının ekonomiye sağlayabileceği fayda dikkatlerden kaçmıştır. 2006 yılında fondan borç alır durumda olan Türkiye Jokey Kulübü, Bakanımızın vizyonuyla toparlanma sürecine girmiş, iyileştirmeye yönelik kanunun meclisten geçmesi sektörümüze adeta bir hayat öpücüğü olmuştur” dedi. 45 yılda gerçekleşen cironun 1,5 katı Bakanımız Mehmet Mehdi Eker’in bakanlığında gerçekleşmiştir diyen Ekinci, “ 61 yılda yapılan yatırım 600 milyon dolar civarındayken bunun 276 milyon doları yine Bakanımızın döneminde yapılmıştır. Türkiye Atçılık sektörü bugün 4 milyar liralık büyüklüğüyle dünyada örnek gösterilen bir konumdadır. Sayesinde sadece Türkiye’de değil uluslararası arenada da atçılığımız dörtnala koşmuştur. Bu gelişmede en önemli rol kuşkusuz atçılık sektörüne yaptığı yatırımlar ve gerçekleştirilen yasal düzenlemelerle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na, özellikle değerli bakanımız Mehmet Mehdi Eker’e aittir. Ata ve Atçılığa gönül vermiş bakanımız sektörümüz adına bir şanstır. Kendisine teşekkürü bir borç biliyoruz. Bakanımızın atçılığın algısını değiştirecek vizyonunu devam ettireceğiz. Hipodromlarımızı yılın 365 günü yarış olsun olmasın şehir parkı gibi halkımızın kullanımına açacak projeler geliştirip, hipodromları şehrin kalbi yapacağız” ifadelerini kullandı. 

AT EN SADIK DOSTTUR 

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “At en sadık dostlarımızdan biri. Çocukluğumuzda oyuncaklarımız yoktu ama atımız vardı. Ailemizin en büyüğüydüm ve atımızın her türlü ihtiyacını küçük yaşta yaptım. Atlar gerçekten çok sevimli bir hayvan. Atın tekmesi de pek hoştur. Kocaelimizde böyle güzel bir tesisimizin bütün olarak hazırlanması bu kente kazandırılması bizim için çok önemli. Emeği geçenlere şükranlarımı arz ediyorum” dedi. Karaosmanoğlu’nun ardından konuşan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “ Bugün ilimiz ve ülkemiz adına ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Atın kültürümüzün önemli bir nesnesi olduğu, bazen sadık bir dost bazen bir ulak olduğu şüphesiz çok önemli bir kavramdır. Kültürümüzün çok önemli bir unsurudur. Ekonomik olarak, kültürel olarak vadır ve bizim kültürümüzde vardır. İnanıyorum ki Kocaeli Hipodromu bu anlamda ki iddiamızı daha yükseklere taşıyacak. Kocaeli’nin algılanan sanayi kenti yanında at sektörü anlamında da iddialı bir kent olacağı kamuoyunda paylaşılmaktadır. Böylesi büyük hizmetleri ilimize kazandıran herkese teşekkür ediyorum”  diye konuştu. 

BU HİPODROM KARTEPEMİZE YAPILAN EN BÜYÜK YATIRIMLARDAN BİRİ

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Ülkemiz atçılık sektörü açısından son derece önemli bir tesisin açılışını yapıyoruz. Bundan büyük memnuniyet duyuyorum. Atçılığın iktidarımız döneminde tekrar revaç bulması önemli ve güzel çalışmaların yapılması bizi çok mutlu ediyor. Yavrularımıza küçük yaşta atla arkadaş dost olmayı öğretebilirsek ne mutlu bize. Atçılığın kültürümüzün önemli bir parçası olarak devam etmesi için Tarım bakanlığımız büyük çalışma yaptı. Kartepe 10 beldenin birleşmesinden oluşan bir ilçe ve çok hızlı gelişen ilçemiz. Bu hipodrom Kartepemize yapılan en büyük yatırımlardan biri. Ve ilçemizin gelişmesinde önemli etki yapacak. Bugün artık gece yarışlarının yapılabilmesi için yapılan ışıklandırma buradaki hareketliliği canlılığı arttıracak. Artık Kocaeli sadece Sanayi kenti ile konuşulan bir kent olmayacak, bilim kenti, kültür ve turizm özelliği ile ön plana çıkan bir şehir olacak. Sporda da kendinden en fazla söz ettiren şehirlerden biri olmaya başladı. 11, 12 yılda 20 kattan daha fazla lisanslı sporcu sayısına ulaştık. Bakanımıza şehrimize bu tesisi kazandırdığından dolayı teşekkür ediyoruz. Bundan sonrada bu desteklerini arttıracağını ümit ediyoruz “ dedi. 

200 MİLYONLUK YATIRIM 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, “ Bugün sadece Kartepe’de iki önemli yatırım değil, ayrıca 10 ilde at hastanenin açılışını yapacağız. 155 milyon TL’lik yatırım gerek yüksek okul, hipodrom ve hastaneler için harcanan para. 50 milyon tutarında para hastanelerin teknik edavatı için harcandı. 200 milyonun üzerinde aslında yapılan bir yatırımı birlikte açmış oluyoruz. Atın kültürümüzün en önemli unsuru vurgulandı. Biz kültürümüzün kodlarına sahip çıktığımız müddetçe şifrelerini yeniden kurduğumuz taktirde tabiatla bağlarımızı güçlendiririz, insan bedeni için gerekli olan atlı sporu bu şekilde yapmış oluruz.  200 bin kişinin istihdam edildiği bir sektörden bahsediyoruz. Atçılık yanlış biçimde aktarılıyor. Müşterek bir bahis değildir. Biz bunu bütün halkın en yüksek düzeyde katıldığı bir sportif faaliyete dönüştürmek için uğraşıyoruz” dedi. 

HÜKÜMETİMİZ DÖNEMİNDE SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇTIK

At aslında hayvan değil, insan ile hayvan arasında ayrı bir mertebede diyen Eker, “At insana yakındır, insana benziyor. At da haya duygusu var. At da sancılanma, ihtiras, liderlik duygusu var. Onbinlerce yıldır insanla birlikte ilk evcilleşen varlıklardan biri ve insanın yol arkadaşıdır. Bozkırlarda yaşayan toplumlar atla beraber varlıklarını sürdürmüşler. Atçılık elit bir zümreye ait gibi algılandı. Biz bunu doğru bulmuyoruz. Bu algının değiştirilmesi için projeler geliştirdik. Atçılığı sevdirme ve tanıtma için birçok adımlar attık. Hükümetimiz döneminde sektörün önünü açtık. Türkiye artık atçılıkta uluslararası alanda söz sahibi haline geldi. Bu alanda tarihin bize yüklediği misyonu arttırmanın çabası içinde olacağız. Misyonumuz ortaya koyarken bu bilinçle hareket ettik. Bugün sektörümüz çok daha iyi bir noktada” diye konuştu. 

GAYEMİZ SADECE AT YARIŞTIRMAK DEĞİL

At bizim için murad ise o zaman bizim atla ilgili uzun zamanları içine alan bir strateijinin önünü açmamız gerekiyor diyen Eker, “Gayemiz sadece at yarıştırmak değil. İyi atlar yetiştirmek önemli. Islah etmek, ıslah edilmiş iyi atları satarak sektörümüz gelişir. Farklı şekillerde kategorilerdeki yarışları geliştirmemiz lazım. Neden diğer atçılık sporları gelişmedi. Bu soruları kendimize sormamız lazım. Biz mevzuatı oluştururken herkesi hem haklarının iyileştirilmesi ile ilgili de tedbirler geliştirdik. Son 10 yıl içinde sektör için 461 milyon TL kaynak sağladık. Diyarbakır ve Kocaeli Hipodromları bu dönem yapıldı. At binmek, at sahibi olmak dışardan bakıldığı gibi sadece zengin insanların sahibi olacağı değil, herkesin bu sektörle ilgileneceği bir sektör olsun istiyoruz” dedi. Çağrım 30 büyükşehir Belediye Başkanına diyen Eker, “ Nasıl bir park, voleybol, basketbol sahası inşa ediyorsa rahatlıkla bir binicilik tesisi de yapabilir. Bu şekilde halk sporu haline getirebiliriz atçılığı. Bu bizim kültürümüzü, iletişim yeteneğimizi arttırır” ifadelerini kullandı.                    
Bu haber toplam 2442 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
7 Yorum