1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kartepe Kaymakamlığı ürünü: Ayva Cezeryesi
Kartepe Kaymakamlığı ürünü: Ayva Cezeryesi

Kartepe Kaymakamlığı ürünü: Ayva Cezeryesi

İçinde yaşadığımız bu kentin her köşesinin farklı özellikleri, farklı güzellikleri olduğuna inanırım. Ne yazık ki, bizden önceki kuşak ile, bu bizim kuşak, dünyanın cennet köşesi olan bu ken

A+A-

İçinde yaşadığımız bu kentin her köşesinin farklı özellikleri, farklı güzellikleri olduğuna inanırım. Ne yazık ki, bizden önceki kuşak ile, bu bizim kuşak, dünyanın cennet köşesi olan bu kenti çok kötü harcamıştır, buna da inanırım.

Denizi doldurduk, kirlettik. Havasını zehirledik. Dağına taşına, ovasına ormanına vahşi sanayiyi getirdik, onların zehirli atıklarını da onlardan boş kalan yerlere fırlatıp attık.

Bir cenneti yok ettik. Oysa bu kentin her köşesinden zenginlik fışkırabilirdi. Bu kentin her köşesinde, dünyayı hayran bırakacak, dünya insanlarını peşinden koşturacak tarım ürünleri, hayvansal ürünler elde edilebilirdi.

En lezzetli meyveyi, en körpe sebzeyi bu kentte üretir, karpuzundan cevizine; fasulyesinden kerevizine dünyanın istediği her şeyi; balığın en güzelini, sütün en kalitelisini, etin en lezizini, elimizi öpene dünya piyasalarının çok üzerinde fiyatlarla satabilirdik.

Geçen gün ofiste çalışırken, iki bürokrat ziyarete geldi. Arkadaşlar Kartepe Kaymakamlığı’nda görevliymiş. Kaymakam Ünaldı’nın hediyesi olduğunu söyleyerek, küçük bir paket uzattılar. Tatmamı istediler.

Aslında hiç havamda da değildim. Ağzımın tadını kaçırmak istemiyordum. Ama ziyarete gelinmiş, hediye verilmiş, üstelik tadına bakmam isteniyor, “Olmaz” diyemedim. Paketi açtım, lokum şeklindeki küçük lokmayı alıp, ağzıma attım.

İnanılmaz bir lezzet.. Tatlı değil, ekşi ya da acı hiç değil. Protez dişle bile kolayca yenilebilecek kıvamda, hafif mayhoş mükemmel bir lezzet. Kutunun üzerine baktım: “Eşme Ayva Cezeryesi” yazıyor.

Heyecanla paketi alıp, ofisteki diğer arkadaşlara tattırdım. Herkes bayıldı.

Hani yazının girişinde Kocaeli cennet gibi yer diye bahsettik ya. Bu Kocaeli’nin en güzel, en değerli yeri de kesinlikle Kartepe ilçesidir. Kartepe’nin bir Kaymakamı var. Üstelik “İlk Kaymakamı”. Şimdi yine konu siyasete girecek ama, olsun. Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı o kadar çalışkan, o kadar herkese açık ve aydın bir bürokrat ki, AKP’liler pek sevmiyor. Hoş, “AKP’nin sevmediği adam durabilir mi?” diyeceksiniz. Ünaldı duruyor. Öyle sanıyorum ki, Bakan Nihat Ergün kendisi gibi düzgün ve çalışkan olduğunu bildiği için arkasında duruyor. Teşkilatlar, yerel yöneticiler fazla diş geçiremiyor.

Neyse, işin siyasi tarafını bir kenara bırakalım. Kartepe Kaymakamlığı düşünmüş, taşınmış, bu ilçenin dünyaya tanıtılabilecek pek çok lezzetinden, nimetinden biri olan Ayva’dan işe başlamış.

Kartepe’nin bir beldesi olan Eşme’nin Ayvası, bilenler için çok nadide bir üründür. Kartepe Kaymakamlığı önce “Eşme Ayvası”nın isim patentini almış. Eşme’de yıllık ayva rekoltesinin 1000 ton civarında olduğu tahmin ediliyor. Kaymakamlık bünyesinde,  bir dernek kurulmuş. Bu derneğe ticari işletme hakkı da alınmış. Öz Can Pişmaniye firması ile anlaşmışlar. Öyle fabrika, tesis kurmak falan yok. Bu sezon başlangıç olarak Kaymakamlık bünyesindeki dernek, doğrudan Eşme’deki ayva üreticisi ile masaya oturmuş. Ayva’nın piyasada perakende satış fiyatı 1. 25 TL. Kaymakam Ünaldı, bizzat pazarlık yapmış. Eşmeli üreticiden yaklaşık

2 ton Ayva, kilosu 1 TL’den alınmış.

Bana gelen ürün, henüz deneme üretimi. Öz Can Pişmaniye, kendi tesislerinde bu Eşme Ayvası’ndan “Ayva Cezeryesi” ve “Ayva Lokumu” yapmış.

Biraz konu hakkında bilgi aldım. Hediyelik bir kutu(450 gram) Eşme Ayva Cezeryesinin perakende satış fiyatı 8 TL. Bölgenin marketlerinden Özdilek sahiplenmiş. Özel stand yapmış. Kartepe sınırları içindeki turistik tesislere,  yol üzerindeki akaryakıt istasyonlarına, okul kantinlerine ürün dağıtılmış. Mobesko incelik yapmış, 5 bin kutu birden almış. Mobesko’daki mağazalarda, müşterilere ikram ediliyor.

Perakende 8 TL’den satılan ürün, satıcıya 6 TL’den veriliyor. Kartepe Kaymakamlığı bünyesindeki dernek, ambalajı dahil bu kutuyu 3. 75 TL’ye mal ediyor. Ayva cezeryesinden elde edilecek bütün gelir, Kartepe ilçesindeki eğitim harcamalarında kullanılacak.

Bu yıl denemelik 2 ton ayva alınıp işlenmiş. Gelecek yıl belki 5 ton ayva, sonraki yıl 10 ton ayva işlenecek.

Kartepe’den gelip geçenler, Eşme’yi bilenler, “Eşme Ayvası Cezeryesi” almadan gitmeyecekler.

Çok etkilendim, çok takdir ettim. Hem Eşmeli ayva üreticisi kazanacak, hem Eşme Ayvası’nın ünü yayılacak. Hem elde edilecek gelirle Kartepe’de yeni okullar yapılacak.

İşte başarılı, görev yaptığı bölgeyi düşünen, çalışkan bir bürokratın, bir kaymakamın marifeti Özdilek’e giderseniz, ya da Kartepe’deki tesislere yolunuz düşerse, bir kutu Ayva Cezeryesi alın. Bence Pişmaniye’den bile daha hafif..

Benim çocukluğumda babaannem reçel yapar, sabahları zorla yedirmek isterdi. Bir tek Ayva reçeli yerdim. Eşme ayvasından en güzel konserve reçel de yapılır. Sonra, en güzel komposto Ayva kompostosudur. Kartepe Kaymakamlığı ilk olarak ayvanın cezeryesini yapmış. Kartepe için de Kocaeli için de çok büyük bir adım.

Umarım, yakın gelecekte bu bölgenin cevizi, kirazı, armutu, şeftalisi, domatesi de değerlendirilir. Umarım, Gölcük Kaymakamlığı ya da Belediyesi, İhsaniye’nin elmasından cezerye, reçel, komposto; Değirmendere’nin fındığından  tatlı; Halıdere’nin fasulyesinden  konserve yapar.

Bu işi ilimizde ilk başlatan Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan oldu. Unutulan Kandıra manda yoğurdunu, üstelik toprak kaba ve bu toprak kabı da örme filenin içine koyarak pazarlamak için adım attı.

Bu kentin daha kirazı var, eriği, şeftalisi var. Bayraktar’ın karpuzu, sebzesi var..

Kaymakamlıklar, belediyeler, valilik girse bu işlere. Kocaeli uçar gider. Dünya tanır.

Ne Posco’ya ihtiyaç kalır, ne Hyundai’ye.. İşsizlik biter. Yoksulluk biter. Kimse toprağını satmaz. Kocaeli’ye dünya akın eder.

Türkiye’nin pek çok ilçesi, köyü bunları başardı. Üstelik, hiç birinin ürünü bizim kentimizdekiler kadar doğal, güzel, lezzetli ve bol değil.

Bu kent, sütün de, etin de, sebzenin, meyvenin de, tatlının, tuzlunun, konservenin, hatta en güzel şarapların da üretim merkezi olabilir. Şu deniz temizlensin, şu denizin uskumrusundan çiroz yapalım, sardalyasını tuzlayalım. Başka fabrikaya gerek kalır mı?..

Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, Eşme ayvasının cezeryesini yaptı. Haydi ilk adım olsun. Haydi Kocaeli, bu bereketli toprakların sunduğu ürünleri değerlendirelim. Bu işe odaklanalım. Bu kenti kirletip, zehirleyenleri kovalım.

Bütün dostlara samimiyetle tavsiye ederim. İlk fırsatta, bir kutu Eşme Ayvası Cezeryesi, ya da lokumu alın, yiyin.  Kutusunda yazılanlara göre bronşite, öksürüğe, gribe, kabızlığa iyi geliyor, kolesterolü düşürüp, kanı temizliyor, ishali durdurup, stresi gideriyor, ince bağırsak iltihabını önlüyor. Karaciğeri kolluyor, cinsel gücü de arttırıyormuş.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.