1. HABERLER

  2. Kartepe’de barış konferansı
Kartepe’de barış konferansı

Kartepe’de barış konferansı

Kartepe Belediyesi kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çelik, Kartepeliler ile ikinci kez bir araya geldi. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde

A+A-

Kartepe Belediyesi kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çelik, Kartepeliler ile ikinci kez bir araya geldi. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde “Ortadoğu ve Türkiye’nin Geleceği” konulu bir konferansta konuşan Prof. Dr. Çelik, “Bizim Kürtlerle ortak çimentomuz dinimizdir” dedi. Prof. Dr. Mehmet Çelik, Ortadoğu’yu anlatırken 100 yıl öncesine giderek, Osmanlı dönemindeki gelişmeleri anlattı. Kürtlerle o zaman kurulan kuvvete dikkat çeken Prof. Dr. Çelik, Türklerle Kürtlerin işbirliği yaptığı Malazgirt Savaşı’nı ardından Çaldıran’da ikinci defa işbirliği yaptıklarını kaydetti.

KART KURT

Amazon Nehri’nin “Amma uzun nehir”, Nigara Şelasinin “ne gargara şelalesi” gibi söylemler sonunda çıktığını belirten Prof. Çelik, “Kürt diye bir şey yok, bunlar Doğu Anadolu’da işte kar çok yağar, orada. O karlı dağlarda gezerler, ayaklarına da batmamak işte şöyle bir şey takarlar. O kara basarken, böyle ayakları kalkıp indiğinde kart kurt, kart kurt; işte bu sesten dolayı, bu dağ Türklerine, o kart kurttan dolayı Kürt denildi” dedi. Etnik yapılara değindiği konuşmasında Prof. Dr. Çelik, Bosna olaylarını ve Bulgar rejimi dönemlerini hatırlattı.

ARTIK FAİLİ MEÇHUL YOK

Ailelerin etnik köken nedeniyle Bosna ve Bulgaristan’da yılardır süren evliliklerini bitirdiği ve boşanmaların yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Çelik, “Türkiye’de son 30 yıldır akan kanı hatırlatarak, Türkiye’de şehidi olmayan sokak kalmadı. Bu nedenle bizde boşanma kavgası duydunuz mu. Bizde evlilikler devam ediyor. Türklerin kaderi Kürtlerle beraber yazılmıştır. Suriye’de bir kürt kızını arapa vermezler. Bu Türkiye’nin büyük şansıdır” dedi. Diyarbakır cezaevi olayları, 70’li yıllardan başlayan eski sol sağ kavgaları başta olmak üzere günümüz süreçlerine doğru ilerleyen Prof. Dr. Çelik, kaç yıldır Türkiye’de faili meçhul cinayet işlenmediğine dikkat çekti.

ŞEHİT ANNESİNE ÇİÇEK

PKK tabanının cenaze evlerinden beslendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Çelik, iki tarafın da kayıp verdiğini ve farklı şekilde ifade edilmesine karşı “Bizim Kürtlerle ortak çimentomuz dinimizdir” dedi. “Bu kanın akmasına engel olacak çözüm sürecine destek olunmalı” diyen Prof. Dr. Çelik 3 saati aşkın konuşmasını bu meselenin bu sefer halledileceğini ifade etmesi ile bitirdi. Dinleyicilerin hayranlık içinde takip ettiği konferans sonunda Prof. Dr. Çelik, Başkan Şükrü Karabalık’ın verdiği çiçeği, salondaki şehit annesine verdi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.