1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Kartepe’de futbolun yolu açık
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Kartepe’de futbolun yolu açık

A+A-
Şükrü Karabalık dönemi Kartepe ilçede futbol alt yapısı adına güzel adımlar atıldı. İşin erbabı Faruk Baştürk’ün öncülüğünde önce futbol okulu kuruldu, ardından tüm yaş grupları için takımlar oluşturuldu. Sıfırdan başlanarak, çok iyi bir noktaya gelindi.  Alt yapı çok önemliydi de, ilçeyi temsil edecek yarışmacı bir takıma ihtiyaç vardı. Çok konuşuldu, tartışıldı bu konu ancak bir türlü proje hayata geçirilemedi. 5 yıllık süreç su gibi akıp geçti. Hüseyin Üzülmez’in belediye başkanlığına geldiği ikinci dönem, Faruk Sarman’ın da belediye meclisine girmesiyle birlikte yarışmacı takım projesi için düğmeye basıldı. Üzülmez’in zaten İzmit Belediyespor’dayken büyük hayali, hedefi vardı. Sarman’ın varlığı da büyük bir şanstı.  Bu proje için en doğru kulüp ilçenin adını taşıyan Kartepe Belediyespor’du. Kongre kararı alında güçlü bir yönetim göreve geldi. Faruk Sarman’ın koordinatörlüğünde kollar sıvandı. Her sezon bir üst lig hedefiyle yola çıkıldı. Kartepe Belediyespor normal sezonda şampiyonluğu kaçırdı ama Play-Off sonunda bir üst lig biletini kaptı. Böylece Kartepe ilçede profesyonel lige giden yolda ilk adım atılmış oldu. 
ALT YAPIDA BÜYÜK HAMLELER GELİYOR 
Geçenlerde bir sohbet ortamında Kartepe Belediyespor’u, daha doğrusu Kartepe ilçede futbolu masaya yatırdık. Faruk Sarman’ın gelecekle ilgili düşüncelerini, projelerini öğrendik. Alt yapı koordinatörü sevgili Faruk Baştürk, kulüpte her işe koşan çalışan Tuncay Aktürk ve Çağdaş Kocaeli Gazetesi Spor Müdürü yeğenim Özkan Yılmaz da bizimle birlikteydi. Sevgili Sarman konuya çok önemsediği alt yapıdan girdi, “ Zaten yıllardır çok büyük emek verilen, sağlam bir alt yapımız var. Bu vesileyle teknik adamlarımız Faruk Baştürk ile Hasan Şişman ile çalışanımız Tuncay Aktürk’ü özverili çalışmalarından ötürü kutluyorum.  Ancak mevcudu yeterli görmüyor, daha fazlasını da istiyoruz. Yıllardır Uzunçiftlikspor’da çok iyi işler yapan Selahattin Tanrıkulu'yu sporcularıyla birlikte ekibimize katıyoruz. Şimdiye kadar alt yapı faaliyetlerini Kartepe Belediye G.B çatısı altında yapıyorduk. Artık alt yapıyı da Kartepe Belediyespor bünyesine dahil edeceğiz. Kartepe Belediye G.B’nin ismini de Köseköyspor olarak değiştireceğiz. Yıllarca Türk futboluna büyük yıldızlar sunan Köseköy adının bu şekilde yaşatılmasını istiyoruz” dedi.
AKADEMİ LİGİ’NE KATILMA MÜJDESİ 
Sarman, ilçedeki tüm spor kulüpleriyle çok iyi ilişkiler içinde olacaklarını da belirtti, “Sadece kulübün alt yapısı değil, ilçemiz dahilinde faaliyet gösteren tüm spor kulüpleri bizim ana kaynağımız, pilot takımlarımızdır.  Kartepe futbolcu potansiyeli çok zengin bir ilçe. Kaynağı çok iyi kullanacağız.  Kartepe Belediyespor’un yarışmacı takımının kaynağını buradan sağlayacağız. Ayrıca Kocaelispor’a ve Türk futboluna geçmişte olduğu gibi yeni yıldızlar kazandıracağız” dedi. Sarman alt yapıyla ilgili büyük bir müjde verdi, “TFF bir süre önce kriterlere uygun olan amatör kulüplerin de Akademi Liglerine katılabilmesine imkan sağlayan bir karar aldı. Bu bilgiden sonradan haberim oldu. Başvuru süresi bitmişti ama TFF’de ilgili birimin sorumlusu, birlikte çalıştığım Rasim Kara’yı ziyarete gittim ve durumumuzu aktardım.  Kartepe’deki sahalarla, tesislerimizle, imkanlarımızla ilgili detaylı bilgi aktardım. Olumlu baktı. Kesin bir şey yok ancak büyük olasılıkla gelecek sezon Akademi Ligi’ne katılacağız. Bu bizim için çok büyük bir avantaj olacak” dedi.  
“33 BİN TL HARCADIK”
Takımların şampiyonluğa ulaşmak için ciddi paralar harcadığı bir ortamda Kartepe Belediyespor’un geçen sezonki bütçesini merak edip sordum. Sevgili Sarman, “Dediğiniz gibi kimi takımların büyük paralar harcadığını duyuyoruz. Biz bundan mümkün olduğunca kaçınacağız. Sonuçta amatörde oynuyorsak, öyle uçuk rakamlar harcamaya hakkımız yok. Az parayla çok iş yaparak yol almak istiyoruz. Geçen sezon toplamda 33 bin TL harcadık.  Belediyeden ulaşım; malzeme dışında destek talep etmedik. İstesek başkanımız mutlaka gereğini yapardı ama buna gerek duymadık. Bir şeyler yapalım, Başkanımızın karşısına öyle çıkalım, o zaman talepte bulunalım istedik.  Kendi imkanlarım var ayrıca çevremde spora ilgi duyan dostlarımdan kaynak yarattım. Geçen sezonu böyle geçirdik. Yeni sezon yer alacağımız Amatör Süper Lig için de öyle önemli bütçeler düşünmüyoruz” dedi.  33 milyonluk bütçeyle Süper Lig’e çıkmak her baba yiğidin işi değil. Helal olsun demek lazım.
AKHİSAR BELEDİYESPOR’U ÖRNEK ALIYOR
 Sevgili Sarman, yeni sezonun kadro oluşumuyla ilgili çalışmaların büyük bir hızla sürdüğünü belirterek, “Öncelikle dışarda oynayan Kartepeli genç yeteneklerin peşindeyiz. Bunun dışında kentin ve komşu Sakarya’nın kaynağını kullanmayı düşünüyoruz. Sürekli maçlara gidip yetenekleri gözler altına alıyoruz. Tespit ettiğimiz isimler var. Zaten pek çok genç yetenek de bize gelmek istiyor. İlk sezonumuzda BAL’a çıkmayı hedeflediğimiz için çok iyi bir kadro oluşturmak zorundayız” dedi. Kartepe ilçeyi futbolda çok iyi yerlere taşımak istediklerini söyleyen Faruk Sarman, “Kendimize Akhisar Belediyespor’u örnek alıyoruz. Manisa’nın bir ilçesi mütevazı imkanlarla doğru işler yaparak bu noktaya geldi. Biz neden yapmayalım. Kartepe nüfusu 1000 bini aşan, futbolcu potansiyelinin zengin, futbola ilginin çok fazla olduğu bir ilçe. Belediye başkanımız futbolu çok seviyor ve her konuda bize destek olacağını söylüyor. Yıllardır futbolun içindeyiz, bilgi birikimlerimiz, deneyimlerimiz var. Kendimize güveniyoruz. Kartepe ilçenin futbolda çok iyi noktalara ulaşacak potansiyeli var. Geleceğe çok inançlı ve umutlu bakıyoruz” dedi. 
CENTİLMENLİK VE ŞEHİR STADYUMU KONUSU
Yazılarımı takip edenler bilir, benim için başarıdan, sonuçlardan önce centilmenlik gelir. Kartepe Belediyespor şampiyon oldu da, acaba Fair-Play’a ne derecede bağlı kaldı diye merak ettim ve sevgili Sarman’a bunu sordum. Faruk Sarman, “Başkanımız Hüseyin Üzülmez de centilmenlik konusunda çok hassastır.  Ne zaman bir araya gelsek sonuçlar önemli değil, centilmen olun, ilçenin adına leke sürecek davranışlardan kaçının diyor. Benim için de centilmenlik her zaman ön plandadır. Bu doğrultuda sezon başında futbolcularımıza talimat verdik. Pozisyon gereği dışında kırmızı kart görmek ve hakeme itiraz etmek yasak dedik. Son derece centilmence bir sezon geçirdik.  Sadece iki kırmızı kartımız var, ikisi de pozisyon gereği. Gelecek sezonlarla da Fair-Play konusundaki bu anlayışımız değişmeyecek. Kartepe Belediyespor’un adı her zaman centilmenlikle anılacak. Bizim için Fair-Play başarıdan önce gelir” dedi. Sohbetimizde stadyum konusunu konuştuk. Sarman, ” İlçemize yakışık bir şehir stadına ihtiyacımız da var. Bu konuda Valimizden, Büyükşehir Belediye Başkanımızdan,  büyüklerimizden destek bekliyoruz” dedi. Stadyum çok önemli. Madem büyük hedefler kondu, bu konuda da vakit geçirmeden çalışmalar yapılmalı.
“BAL’DA ADIMIZ KARTEPESPOR OLACAK” 
Tüm ilçeyi kucaklayacaklarını ve işlerine hiçbir zaman siyaset bulaştırmayacaklarını söyleyen Kartepe Belediyesi spor koordinatörü Faruk Sarman çok arzu ettiği bir düşüncesinden söz etti “Aslında seneye maçlarımızı ilçemizin farklı sahalarında oynayalım, bir hafta B.Derbent, öbür hafta Maşukiye, bir başka hafta Arslanbey derken tüm ilçeyi dolaşalım, halkımızla kucaklaşalım istiyoruz. Mahallelerimizden de bu yönde talep var.  Tabi talimatlar, kriterler buna izin verir mi, orası önemli. Böyle bir imkan olursa maçlarımızı farklı mahalle sahalarında oynamayı çok isteriz” dedi. Sarman kulübün tüm ilçe bazında benimsenmesi için ilerleyen süreçte atacakları bir adımdan bahsetti, “ BAL’a çıkınca veya asıl hedefimiz olan profesyonel lige yükseldiğimizde belediye ismini kaldırmak, sadece Kartepespor adıyla yolumuza devam etme düşüncemiz var” dedi. Bence de bu yapılmalı. Belediye deyince ister istemez siyaset akla geliyor, farklı bakılıyor. Tek başına Kartepespor adı en uygunu. 
Evet, sohbetten aktaracağım bilgiler bunlar. Kartepe ilçe futbolda Hüseyin Üzülmez’in belediye başkanı olmasıyla birlikte atağa kalktı.  Hep diyoruz, ısrarla vurguluyoruz ya, işi ehillerine, futbolu profesyonellere emanet edin diye. Faruk Sarman, Kartepe ilçenin futbolda doğru yapılanması ve büyük hedeflere yürümesi için biçilmiş kaftan, büyük bir şans.  İlk adım atıldı. Seneye ver elini BAL, sonra profesyonel lig. Kartepe’nin futboldaki yolu açık.  
Bu yazı toplam 470 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.