1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kartepe’de ‘Gondol Turizmi’ başlıyor
Kartepe’de ‘Gondol Turizmi’ başlıyor

Kartepe’de ‘Gondol Turizmi’ başlıyor

Doğal güzelliği, yemyeşil ormanları ve muhteşem Sapanca Gölü manzarasıyla dikkat çeken Kartepe ilçesi Kocaeli turizminin gelişine katkı sunacak en önemli merkez konumunda

A+A-

Derbent Mahallesi Muhtarı Erdal Baş, Derbent’in alt kısmında yeşillik ve sazlıklar arasından geçerek Sapanca Gölü’ne akan su kanalında gondol turizmi için ilçe belediye ve Büyükşehir Belediyesi’ne proje sunacaklarını söyledi.

derbent-kanali-.jpg

TOPLAM 7 KİLOMETRE- Su kanalının Sapanca Gölü’ne kadar olan kısmı yaklaşık 7 kilometre. Derbent Muhtarı Erdal Baş, bu kanalda çok rahat gondol seferlerinin yapılabileceğini söyledi. Doğal bir alan olduğu içi, projenin fazla bir masraf getirmeyeceği de savunuluyor. Avrupa’da Venedik, Türkiye’de de Eskişehir bu ‘gondol’ turlarıyla turizm üzerinden önemli gelir temin edebiliyor.

HALKA AÇILMALI

Farklı kollardan akarak Derbent bölgesinde tek kanalda birleşerek Sapanca Gölü’ne akan Derbent Su Kanalı, bölgede gondol turizminin gelişmesi için en gözde bölgelerden biri haline geldi. Özellikle yaz aylarında bölgedeki doğa turizminin gelişmesi için kolları sıvayan Derbent Mahalle Muhtarı Erdal Baş ve Şirinsulhiye Mahalle Muhtarı Ceyhun Gülser, Derbent Su Kanalı’nda gondol turizmi, piknik, mesire ve spor sahalarının yapılması için yerel yöneticilerle görüşecek. Baş, “Derbent Su Kanalı’nın geçtiği güzergâh, yemyeşil doğa güzellikleriyle bezenmiş bir alan. Bu alanların değerlendirilmesini ve halka açılmasını istiyoruz. Bölge saklı cennetten farkı yok. Şehir gürültüsünden uzak nefes alınabilecek bir yer. Su kanalı ve yanından geçen yolun yeniden düzenlenip halka açılması için girişimde bulunacağız” dedi.

dogal-guzellik-.jpg

DOĞAL GÜZELLİK- Derbent Kanalı’nın doğal güzelliği görenleri hayrete düşürüyor.

GONDOL TURLARI DÜZENLENEBİLİR

Su kanalının Sapanca Gölü’ne kadar olan kısmın yaklaşık olarak 7 kilometre olduğunu söyleyen Erdal Baş, “Derbent Su Kanalı etrafı tam bir cennetten ibaret. Kanalın bir yanı boydan boya yemyeşil sazlıklar ve ağaçlar var. Bir diğer yanında ise yürüyüş ve gezi yolları var. Yaz turizminin gelişmesi, insanların doğaya çekmenin alternatifsiz tek bölgesi. Kanalın sazlık olan kıyısı asma ahşap yürüyüş bandı yapılsın. Yürüyüş ve gezi yolunun bulunduğu alanlar da düzenlenip bu alanda spor ve yürüyüş yapılabilecek alanlar ve konaklama alanları, kafeler yapılabilir. Bu proje ciddi masraf da gerektirmiyor. Bu alanı düzenleyip turizme açarsak bölgemiz çok daha fazla gelişir kazanır” diye konuştu.

eskisehir-gondol.jpg

VENEDİK VE ESKİŞEHİR GİBİ- Avrupa’da Venedik, ülkemizde de Eskişehir’in Porsuk nehrinde turistlerin ‘gondol’ olarak bilinen büyük kayıklarla dolaştırılması önemli gelir kaynağı oluşturuyor. Benzer bir çalışma için Derbent Mahallesi Muhtarı Erdal Baş, Kartepe ve Büyükşehir Belediyesi’ne proje sunacaklarını belirtti.

GÖRÜŞME YAPACAKLAR

Mahalle Muhtarları Erdal Baş ve Ceyhun Gülser, Derbent Su Kanalı’nın halka kazandırılması, bölge turizminin geliştirilmesi ve halkı bu bölgeye çekmek için Kartepe Kaymakamlığını, Kartepe Belediye Başkanını, Büyükşehir Belediye Başkanını ve Vali Hüseyin Aksoy’u ziyaret ederek projeyi sunacaklarını ve bölgenin biran önce turizme kazandırılmasını isteyecek. Baş, “Derbent Su Kanalı aynı zamanda balık avlandığı kanaldır. Başta Turna olmak üzere çok sayıda balık türü var. Balık yakalama etkinlikleri burada yapılıyor. Bu proje bölgemiz için çok büyük bir turizm geliri kazandırır. Bölge esnafı ve halkı da bunu istiyor. Teleferik Projesi ile uyumlu bir proje olacak. Biz bölge esnafı kazansın, halkımız mutlu olsun ve insanlarımızı buraya çekip turizmimizi geliştirelim istiyoruz” ifadesini kullandı.

 

yurulus-ve-gezi-yolu-.jpg

YÜRÜYÜŞ VE GEZİ YOLU- Derbent Su Kanalının yanından geçen yolun düzenlenip yürüyüş, gezi ve spor alanına dönüştürülmesi isteniyor.

 

muhtarlar-002.jpg

MUHTARLAR- Derbent Mahalle Muhtarı Erdal Baş, Şirinsulhiye Mahalle Muhtarı Ceyhun Gülser, bölgede turizmin gelişmesi için gayret sarf ediyorlar.

 

balik-avlaniyor.jpg

BALIK DA AVLANIYOR- Derbent Su Kanalı’nda başta Turna Balığı olmak üzere birçok balık türü bulunuyor. Bölge sakinleri boş vakitlerinde kanalda balık avlıyor. Düzenleme ve tanıtımla, olta balıkçıları da bölgeye gelebilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum