1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kartepe'deki üç büyük iş
Kartepe'deki üç büyük iş

Kartepe'deki üç büyük iş

Kocaeli'nin gelişme olanakları ve potansiyeli en yüksek ilçesi Kartepe için çok önemli üç proje gündemde. Söz konusu üç projenin de Haziran ayında tamamlanması bekleniyor. Birincisi duble yo

A+A-

Kocaeli'nin gelişme olanakları ve potansiyeli en yüksek ilçesi Kartepe için çok önemli üç proje gündemde. Söz konusu üç projenin de Haziran ayında tamamlanması bekleniyor.

Birincisi duble yol inşaatı. Sapanca Yolu’nun ilimiz sınırlarındaki yaklaşık 10 kilometrelik bölümünün tamamı Kartepe sınırları içinde. Bu yolda duble çalışması Ağustos ayında başladı. Çok yavaş ilerliyor. Planlandığı gibi bu yılın sonuna kadar bitmesinin olanaksız olduğunu artık herkes görüyor. Ama yaz başına kadar biter herhâlde diye düşünülüyor.

İkinci büyük proje atıl duran Cengiz Topel Havaalanının sivil uçuşlara açılması. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün bu konuda gerekli talimatları verdi. Ergün Haziran ayından itibaren Cengiz Topel'den sivil uçuşların başlayacağını açıkladı. Şimdilik görünür bir şey yok. Ama Ergün söz verdiğine göre Cengiz Topel Havaalanı ile ilgili yıllardır beklenen gelişme gerçekleşecek demektir.

Üçüncü ve yine çok önemli proje ise Sarımeşe Hipodromu'nun TJK bağlantılı resmi at yarışlarına açılması. Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, 10 Haziran'dan itibaren Sarımeşe Hipodromu'nda yarışların başlayacağını söyledi. Aslında Sarımeşe Hipodromu'nun at yarışlarına açılması konusunda çok fazla eksiği bulunmuyor. Tarım Bakanlığı bu konuda samimi olursa, Haziran ayına kadar Sarımeşe Hipodromu bitebilir.

Duble yol, Havaalanı ve Hipodrom.

Hepsinde hedef, yaz başı. Haziran ayı. Bu üç büyük proje tamamlanırsa, Kartepe gerçekten uçacaktır. Umalım ki verilen sözler tutulsun. Kartepe hak ettiği yatırımları alsın, hızla kalkınsın.

 

Başkan Doğan alacakların peşinde

Pek çok kişi çeşitli nedenlerle İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan'ı eleştiriyor. Ben bu durumu çok pozisyona girip, çok gol kaçıran santrafor hakkındaki eleştirilere benzetiyorum. Başkan Doğan etliye sütlüye karışmasa Büyükşehir'in gölgesinde sessiz sedasız otursa bu kadar başı ağrımaz.

Ama Nevzat Doğan yüksekleri hedefleyen bir siyasetçi. Daha önce milletvekilliği yapmıştı. Şimdi bulunduğu İzmit Belediye Başkanlığı makamından daha yüksekleri hedefliyor. Kendini kanıtlamak için çok çabalıyor.

Tabi bu çalışmalar sırasında zaman zaman hatalar yapıyor, bazen çok doğru yaptığı işlerde birilerinin çıkarlarına dokunmuş oluyor. Ama doğru bildiği yolda da pek geri adım atmıyor.

Özellikle Belediye gelirlerini arttırmak, Belediye'nin, dolayısı ile kentin haklarını korumak konusunda bazılarını kızdıracak kadar katı ve kararlı bir siyasetçi.

Doğan, geçmiş yıllarda tahsil edilemeyen, İzmit Belediyesi'nin hakkı olan Emlak Vergisi alacaklarının peşine düştü. Sorunlu işadamı Hayam Garipoğlu, İzmit Belediyesi'ne yaklaşık 2 milyon TL emlak vergisi borcu takmış. Belediyeye 3-5 Kuruş vergi borcu olanlar takip ediliyor, yakasına yapışılıyor. Garipoğlu'nun borcu neden kalsın?..

Garipoğlu'nun devlete olan borçları nedeniyle, şirketlerine TMSF el koymuştu. Bunların bir kısmı satıldı. Doğan, bu konuda TMSF Başkanı ile görüşmüş. Garipoğlu'nun satılan şirket ve gayrimenkullerinden devletin elde ettiği paranın içinden İzmit Belediyesi'ne olan borcu istiyor. İyi de yapıyor. Aynı şekilde Outlet Center'dan da emlak vergisi borcunu tahsil etmeye uğraşıyor. İzmit Belediyesi'nin gelirleri çok sınırlı. Doğan geçmişten kalan 2-3 milyon TL'lik alacakları peşine düşüp, tahsil ederse, kent adına gerçekten çok önemli bir iş yapmış olacaktır.

 

Ceple konuşma süresinde birinciyi

Mobil haberleşme alanında dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Ericsson bir araştırma yaptırmış.

Bu araştırmanın sonuçlarına göre dünyada cep telefonu ile en uzun süre konuşan millet Türklermiş. Üstelik bu alanda dünya birincisi olurken diğer bütün uluslara açık ara fark atmışız.

Ericsson'un araştırmasına göre Türkler günde ortalama 76 dakika mobil telefon görüşmesi yapıyorlar. Bunun 24 dakikalık bölümü iş için yapılan görüşmeler. 52 dakikası ise geyik muhabbeti. Yani gereksiz konuşma süremiz, iş gereği konuşmalarımızın iki katından fazla. Günde ortalama 41 dakika görüşen İsveçliler bu görüşmelerinin yarısını iş gereği yapıyorlar.

Türklerin Dünya Birincisi çıktığı ankette ikinci sırada Amerikalılar yer alıyor. Bizim konuşma süremiz 76 dakika, Amerikalıların ise toplam 70 Dakika. İtalya 56 dakika ile üçüncü sırada. Hindistanlıların günlük cep telefonu kullanma süresi 30 dakika. Japonlar ise cep telefonlarını günde sadece 23 dakika kullanıyorlarmış.

Bu araştırmanın sonuçları da açıkça gösteriyor ki boş konuşmayı, gevezelik yapmayı seven bir ulusuz. Bu kötü huyumuzun önemli vakit kaybına yolaçtığını, üretmemize engel olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Milletçe alışkanlıklarımızı, yaşam biçimimizi gözden geçirmekte yarar olduğunu düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.