1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kartepe’ye 2 nci yatırım için 4 yıldan beri onay çıkmıyor
Kartepe’ye 2 nci yatırım için 4 yıldan beri onay çıkmıyor

Kartepe’ye 2 nci yatırım için 4 yıldan beri onay çıkmıyor

Kocaeli’ni “turizm kenti” yapacak ön önemli  doğal ve coğrafi zenginliğimiz Kartepe  zirvesidir. Yıllar süren çaba ile zirvede bir turistik tesis yapıldı. Hizmete açıldı. Ancak Green Park Oteli   toplu

A+A-

Kocaeli’ni “turizm kenti” yapacak ön önemli  doğal ve coğrafi zenginliğimiz Kartepe  zirvesidir. Yıllar süren çaba ile zirvede bir turistik tesis yapıldı. Hizmete açıldı. Ancak Green Park Oteli   toplumun küçük bir kesimine hitap etmenin ötesine geçemedi. Hemen alt tarafta Kuzu Yayla bölgesinde  15 milyon TL yatırım için her şey hazır. Ama her fırsatta turizmden söz edilip, sanayi kuruluşlarına hemen izin verilen kentimizde, Kartepe’ye yapılacak bu önemli yatırım için 4 yıldan beri onay çıkmıyor.

Bizim ilimiz için yıllar önce “sanayi kenti” damgası vurulmuş. Hem devlet, hem yerli ve yabancı özel sermaye, gelip İzmit Körfezi’nin kıyılarında, kentimizdeki en verimli tarım alanlarında fabrikalarını kurmuşlar. Denizi, doğayı  kirletmişler. Buna rağmen burası öyle bir coğrafya ki, Kocaeli’nin turizm potansiyelini ortadan kaldırmışlar.

KARTEPE BİR CENNET

Kocaeli’nin İzmit Körfezi var.. Karadeniz sahilinde mükemmel turistik alanları var. sapanca Gölü var. Yürüyüş alanları var. Bir de Kartepe gibi  olağanüstü bir doğal güzellik bölgesi var.

Kartepe zirvesinde bir otel yapılması için; neredeyse 30 yıl uğraşıldı. Sonunda,  önemli yatırımcı Adil Üstündağ, cesaret örneği gösterdi, Kartepe zirvesinde Green Park Otelini bitirip, hizmete açtı.

Ancak bölgenin potansiyeli çok yüksek ve bu tek tesis yetmiyor. Çok sınırlı bir kesime hizmet veriyor. Bu cennet bölgede, zirvenin hemen altında Kuzu Yayla bölgesi var.  Kuzu Yayla’da yeni bir turistik yatırım için her şey hazır. Ama işletmeciye 4 yıldan beri onay verilmiyor, proje uygulanamıyor.

29 YIL İŞLETME HAKKI

Cahit çağlın, bölgenin insanı, işadamı. Kartepe zirvesini kimse bilmezken, orada otel ve tesis yokken, Cahit çağlın Kuzuyayla mevkiinde mütevazi bir tesis işletiyordu.  Kuzu Yayla  park mesire  Alanını yaklaşık 20 yıl işleten Çağlın,  Orman Bakanlığı’nın 2008 yılında bu arazi için açtığı ihaleye de katıldı.  Cahit çağlın ile birlikte ortakları  Zeki Alpay, Yusuf Bucan, Kuzu Yayla Mesire alanının işletme hakkını 29 yıllığına yeniden aldılar.

MÜKEMMEL BİR PROJE VAR

Orman bakanlığı,  bu araziyi 29 yıllığına kiraya verirken, şartnameye bir de madde koymuştu. Bu alanı kiralayacak işletmeciler, en kısa zamanda  zirvedeki Green Park tesislerine alternatif olacak ikinci bir tesisi yapmakla mükellefti. Cahit çağlın ve ortakları, bu amaçla proje hazırlattılar.   109 hektarlık arazide  40 odalı bir dağ oteli,  40 adet bungalov tipi ahşap müstakil  ev, UEFA standartlarında  iki futbol sahası, kayak pisti, telesiyejlerden oluşan proje onay verildiği anda uygulamaya konulacak. Kuzu Yayla’daki tesis, en az Kartepe zirvesindeki Green Park tesisleri kadar işlevsel olacak.

4 BİN YATAK AÇIĞI VAR

Kartepe zirvesine ilgi hayli büyük. Nitekim, kayak sezonu başladığında, Green Park tesislerine girmek bile sorun haline geliyor. Cahit Çağlın’ın tespitlerine göre, bölgede en az 4 bin yatak açığı var. 15 milyon TL’ye mal olacağı hesaplanan yeni proje hayata geçirildiğinde, bu açık kapanmış, Kartepe’nin güzelliklerinden çok daha fazla insan faydalanmış olacak. Kuşkusuz bu da Maşukiye ve çevresi için yeni ve çok önemli bir kazanım olacak. İlimizi, bölgeyi gerçek manada turizm  bölgesi haline getirecek.

BEŞ YILDA BİTİRİRİZ

Kuzu Yayla’daki 109 hektarlık turizm alanı,  denizden 1. 470 metre yükseklikte, tepsi gibi bir arazi.  Cahit çağlın, Ankaralı turunç Peyzaj firmasının KOÜ’de görevli  hocalarla birlikte çalışarak hazırladığı projeyi 5 yıl içinde hayata geçirebileceklerini söylüyor. Ama 4 yıldan beri defalarca Ankara’ya gidip geldiler, “Tamam başlayın” diye onay alamamışlar.  Projeye onay verilirse, öncelikle 40 adet bungalov tipi müstakil ahşap evler yapılacak.  Bu evlerin her biri  2 katlı olacak ve aynı anda 3 aile kalabilecek.  2 kilometre uzunluğunda doğal kayak pisti kullanıma açılacak.  Doğa yürüyüşü tutkunları için 20 kilometrelik  tracking parkuru hazırlanacak.  830 metre uzunluğunda telesiyej parkuru olacak.  10 hektarlık kamp alanı hazırlanacak. Yaz kış, Kartepe zirvesinden binlerce kişi daha yararlanma imkanı bulacak. Kartepe, belki de Uludağ’dan çok daha hareketli bir turizm merkezi haline gelecek.  Proje içinde, gözlem kuleleri, orman içinde macera parkı , spa merkezi, kapalı yüzme havuzu , fitness salonu da var.

Cahit çağlın, onay verilmesi halinde 15 milyon TL’ye mal olacak bu mükemmel projeyi beş yıl içinde tamamlayıp, bölgeye armağan edebileceklerini söylüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.