• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli 19 °C

Kasım 2015 aday adayları

Cem ŞAKOĞLU
Yaşadığımız ülke Türkiye olmasının yanı sıra, yaşanan hayret verici bir dolu şey de sanıyorum yalnızca bizim ülkemizde yaşanıyordur. Yasa, adalet, hukuk sistemleri çoğu zaman kişilere göre farklılıklar gösterse de, milletin birbirinden farkı olmayan neredeyse tek şeyi vurdum duymazlığı. Tepkisiz bir toplum olduğumuz ve hatta artık tepki vermenin pek de bir şey ifade etmediğini zorunlu idrak ettirildiğimiz bir zaman diliminin içerisindeyiz. Bölünmüşlüğümüz o kadar çok ki, neredeyse hemen herkes birbirine düşman. Türkiye Büyük Millet Meclisi içerisindeki milletvekillerinin oturumlarda birbirlerine salvolarına bakınca sanıyorsunuz ki, meclis koridorlarında bunlar birbirlerini kesecekler. Sakın ha öyle düşünmeyin. Çünkü yok öyle bir fotoğraf. Kameraların çektiği, oturumda Genel Başkanların, Genel Başkan Yardımcılarının falan yer aldığı ortamlarda ortalık aslandan geçilmiyor. Bunu ekranlarda gerek Meclis TV gerekse haber kanallarında gören millet zannediyor ki bu vekiller birbirlerine düşman gözüyle bakıyorlar. Terör örgütünü temsil ettiği iddia edilen bir partinin vekili ile milliyetçiliği temsil ettiğine inanılan bir partinin vekilinin oturum esnasındaki salvoları meclis koridorlarında bildiğiniz lay lay lom geçiyor. En kabadayı ne mi oluyor, birbirlerine selam vermiyorlar. Konuşmuyorlar ya da. Yahu az önce içeride neredeyse birbirinize küfür ediyordunuz. 
Aynı futboldaki gibi. Saha içerisinde birbirlerine yiyecekmiş, kafasını gözünü patlatacakmış gibi saldıran adamlar, hafta içerisinde aynı masada birlikte güle oynaya yemek yiyorlar. Olan kime oluyor, o gazla birbirine düşman olan insanlara oluyor. Futbolda da bu böyle, siyasette de. Yani bildiğiniz örgütlü bir şekilde birbirimize bilendiriliyoruz birileri tarafından. 
Demem şu değil, sakın yanlış anlaşılmasın. Oturum esnasında mecliste ya da maç esnasında saha içerisinde dalaşanlar sonrasında da birbirlerine düşmanlık yapsınlar tezini savunmuyorum ama rol de yapmasınlar. Haydi futbolda biraz daha konsantrasyon işine kaçabilir bu tarz hareketler ama milletin gözünün içerisine bakarken köpürerek muhalif partiliye sallanan salvolar sadece milleti birbirine daha fazla düşman ediyor. Sonuçlarını da bu gün yaşıyoruz. 
Öyle bir hale geldik ki, bir cinayet davasında tahliye kararı bile memleketi ikiye bölmeye yetiyor. Şaka gibi ama gerçek. Bunda da milletin çok fazla kabahati yok. Kabahat milleti yönetmeye çalışanlarda. Milletin buradaki tek kabahati yönetme yetkisi verdiği insanların çoğu zaman yetki sınırlarını aştıkları halde sessiz kalması. 
Konu derin aslında ama ben konuyu Kasım ayında yapılacak olan ‘O seçim olmadı, bu seçimi verelim’ durumuna çevirmek istiyorum. Memleketi idare etmeye talip olan partilerin, o partilerin Genel Başkanlarının ve yöneticilerinin memleketi yönetmemek adına, iktidara gelmemek adına birbirleriyle adeta yarış etmesinin fotoğrafına dikkat çekmek istiyorum. Dikkat çekecek bir durum da yok aslında. Her şey herkesin gözlerinin önünde yaşanıyor. Millet memleketin an itibariyle idaresini beğenmediği iradesini ortaya koyuyor ancak siyasi partilerin yöneticileri ısrarla ‘Hayır böyle devam etsin’ modunda bir hareket tarzında davranıyor. ‘Ben sana küsüm’, ‘Onun oynadığı oyunda ben oynamam’, ‘O varsa ben yokum’, ‘Sen yoksan, ben hiç yokum’, ‘Ben zaten hiçbir şeyde yokum’ gibi bir dolu deli saçması hükümet kurmama çabası memleketi bir kere daha seçime götürüyor. E ülkenin en üst düzey yöneticileri de bu durumdan inanılmaz bir haz alıyorsa, millete yine sandığa gitmek kalıyor. 
Şimdi sormazlar mı insana, ne değişti de şimdi biz neye oy vereceğiz diye. Kimsenin yönetmeye talip olmadığı bir hükümet için bizi niye seçime götürdünüz madem. Hadi seçime gittik, seçimimizi söyledik ve siz bunu uygulamadınız, şimdi ne değişmesini istiyorsunuz ki, bizi yeniden seçime götürmenin peşindesiniz demez mi bu millet. Demez…
Gelelim işin yerel kısmına. Haziran ayında yapılan seçimlerde partiler illerde belirledikleri milletvekilleri adayları ve hatta onların sıralamaları birçok partide küskünlüklere, hayal kırıklıklarına, tepeden inmelerin yarattığı sarsıntılara sebep olmuştu. Seçilemeyenler, direkten dönenler, aday adaylığından adaylığa terfi bile edemeyenler ile enteresan günler yaşanmıştı. Seçilenler için ne fena bir durum diyeceğim ama şuncacık dönemde bile milletvekili emekliliğine hak kazandılar ya o da enteresan bir hal. 
Şimdi o dönem aday adaylığından adaylığa sıçrayabilmiş ve iyi bir sıra tutturarak milletvekilliğine seçilmiş vekiller yeniden aynı sıradan aday gösterilmeyi umacaklardır elbette. Haklı olarak ‘Yahu ben bu sıradan seçildim ve halk tarafından meclise gönderildim’ deme hakkına sahipler. Yine de tüm bunlara rağmen aldıkları oydan memnun olan hemen hiçbir parti yok ortada. Hal böyle olunca da alttan gelenler, yani seçilemeyen, ya da sıralamada istedikleri noktalara konulmayanlar ‘E ben yukarıda olsaydım kesinlikle daha çok oy alırdık’ mantığı ile kendilerinin de denenmelerini isteyecekler. Ki aralarında daha önceden denenmiş ve gerçekten var olan yapıdan daha başarılı olmuş kişiler de yok değil. 
Devam edelim enteresanlıklarımıza. Bir de partilerinin il, ilçe başkanlıklarını yapmış, vekillik için istifa etmiş ama partisi tarafından yaramaz çocuk ilan edilerek aday adaylığından yukarılara çıkamayanlar var. Şayet bu seçimde de bu kişiler milletvekili aday adaylığı için başvurularını yaparlarsa, ki durum öyle gösteriyor ve partileri bu kişileri yeniden aday adaylığından bir tık öteye geçirmezler ise, işte o zaman bu tarzdaki şahısların siyasi arenadan silinmesi demek olacaktır ki, bu da enteresan bir durum ortaya koyacaktır. 
Lafı hiç dolandırmadan söylemek lazım. Kasım 2015 seçimlerinde elbette ki herkesin merakı aday adayları, adaylığa geçiş ve sıralamalar. Partilerin aynı sıralamaları uygulayıp uygulamayacağı ama ben de dahil olmak üzere bu kentte sanıyorum Kasım ayına da damgasını vuracak ve merakla beklenen en önemli iki siyasi isim AKP eski İl Başkanı Sayın Mahmut Civelek ve MHP eski milletvekili Sayın Lütfü Türkkan’ın durumları. 
Kasım 2015 seçimlerine daha epey zaman var gibi dursa da, kazanlar kaynamaya çoktan başladı. Başvurular ile birlikte yeniden Ankara yolları aşındırma programları hız kazanacaktır. Bu işte yola çıkmış herkes bu işi en iyi kendisinin yapacağını ve milleti en iyi kendisi temsil edeceğini, hal böyleyken de partisinin en iyi oyu kendisi ile alacağı iddiasındadır. Yine de burası Türkiye, düzeni değiştirmek hiç de kolay bir durum değil. Çarkın dişlileri arasında yer alanlar, o çarkın dönüşünü değiştirmemek için alışık oldukları isimlerle yola devam etmeyi seçeceklerdir gibi geliyor bana. Bu yıllardan bu yana pek de değişmedi. Millet değişmedikçe, memleket değişmedikçe, düzenin de değişeceğini pek sanmıyorum. Yine de İnşallah memleket için de, kentimiz için de, insanlarımız için de en hayırlısı ne ise o olur. 

HERKES İÇİN EŞİT YAŞAM..
Sonsuz bir evrenin içerisinde, toz zerresi kadar bile olmayan bir dünyanın içerisinde birey olarak toz zerresi bile değilken kendimize binlerce yük yüklüyoruz. Gerekli gereksiz düşünmeden, o an için içinde bulunduğumuz durumu muhafaza etmek, belki biraz daha yükseltmek adına nelerden ama nelerden vazgeçiyoruz. Ancak hayatın akışına kendimizi öylesine kaptırıyoruz ki, vazgeçtiğimiz şeylerin fark etmiyoruz bile. 
Siyaset denilen şey gücü elinde bulundurmakla eşit orantılı bir iş. Elbette ki herkes gücün yanında yer almak istiyor. Bir diğer kesim de tepedeki gücü aşağıya indirip, onun yerine kendisi geçmek ve gücü eline almak istiyor. Amaç ne? Her iki kesim için de ‘Daha iyi koşullarda bir yönetim’ Karşılığı ne? Herkes için daha iyi bir yaşam. 
İşte bu daha iyi yaşamın kime göre daha iyi olduğuna takılıp duruyoruz. Çünkü herkesin doğruları farklı. Ancak bu doğrular menfaatler doğrultusunda değişebiliyor. Gerçekten doğru bilinen bazı şeyler gücü kaybetmemek adına reddedilebiliyor. Yalanlar, entrikalar, adamcılıklar öne çıkıyor. Hedefe ulaşmak adına bir anda her şey mubah haline dönüşüyor. 
Sonra ticaret. Hepimiz evimize ekmek götürmek derdindeyiz. Ancak bu midelere göre değişiyor. Sizin doyma oranınız, evinize götüreceğiniz ekmekle eşit orantıda. Kimi zaman bu düzen değişiyor. Mide sizi dürtmeye başlıyor. Yiyeceğinden çok daha fazlasını, çatlayacak olsa da fazlasını istiyor. Yedikçe büyüyor ve büyüdükçe daha fazlasını istiyor. Bir ekmekle doyup sofradan kalkmak, ikinci ekmeği de ihtiyaç sahiplerine dağıtmak varken, mideniz size ver onu da ben yerim diyebiliyor. Kesemizi, kasamızı, cebimizi doldururken, aslında nefsimizi şişiriyoruz. Yetinme duygumuz kendiliğinden körelmeye başlıyor. Bırakın elimizdekilerle yetinmeyi, en tepedeyken bile dahasını isteyen bir hal alıyoruz. Tabi iş buralara geldiğinde ticari hayatta önünüze geleni devirme, kimseye acımama gibi bir konuma geliyor. Elbette sizden daha güçlü firmalar da size acımaz bir tavır sergiliyorlar. Başlıyor bir didişme.
Bir müddet sonra kazandığımız varlıklarımızla, elde ettiğimiz şaşalı konumumuzla şayet zayıf bir yapımız var ise kendimizi farklı zevklerin içerinde buluveriyoruz. Yasak ilişkiler, kumar, uyuşturucu ve aşırısı sapıklığa kadar giden bir ton yol. 
Bunların tamamı kendi çizdiğimiz kanunlarımızla yaşamanın getirdiği ve hiç de abartmadığım olaylar. Yaşıyoruz bunların tümünü. Hepimiz yukarıda yazılanların bir kenarına eklenebiliriz. Hatta eklenmeyen çıkacağını sanmıyorum bile. 
Sonuç sinir, stres, mutsuzluk. Kendimizi unutuveriyoruz. Sevdiklerimizi, değerlerimizi, en önemlisi de ne için yaratıldığımızı unutuveriyoruz. Nüfus cüzdanımızda yazan ‘Müslüman’ kısmı sadece bir klişe olarak orada öylece duruyor. Siyasi düşünce içerisinde olanlar acı ama bunu bile siyasi bir kelime olarak görmeye başlıyorlar. Namaz kılanlar ‘A’ siyasi görüşünden, kılmayanlar ‘B’ siyasi görüşünden. Yine acı ama insanlar inançlarını, inançları gereği yaptıklarını saklamaya başlıyorlar. Konumlarından, konumlarının değişmesi, değiştirilmesinden korktukları için yapıyorlar bunu. Komik tarafı da, her iki kesim de bunun için birbirini suçluyor. Kendi suçlarını hiç kabul etmeden. 
Oysa ki tüm kainatı yaratan Allah eninde sonunda bana döneceksiniz diyor. Size verdiğim kitaba, Kur-an’ı Kerime göre yaşayıp yaşamadıklarınızın hesabını bana vereceksiniz diyor. Benden korkun diyor. Biz ne yapıyoruz, gerçek yaratıcıdan değil, onun yarattığı ve aslında hiçbir şey olmayan insanlardan konumumuzu yitirmek adına korkuyoruz. Ya ibadetimizi terk ediyoruz, ya da ibadet eder gibi görünüyoruz. 
Bu yazıyı okurken yukarıda yazdığım gibi düşünen birçok insanın ‘Bak bu da şunlardan olmuş, bunlardan olmuş’ gibi fikirlere kapıldığını da çok iyi biliyorum. Ancak sinirsiz, stressiz, herkesin eşit yaşadığı bir dünya istiyorsak şayet, yeni kurallar koymanın, Amerika’yı yeniden keşfetmenin hiçbir anlamı yok. Evinizde bir dolapta, bir köşede tozlanmış gerçek kurallar kitabını okumak, ticari veya siyasi bir hayatı değil, manevi bir hayatı yaşamak her şeyin çözümüne inanılmaz derecede yetiyor. 

YALNIZ SEKİZ  DAKİKAN VAR
Hikâyede anlatılan efsaneye göre bir kadın, bir gün kucağındaki çocuğu ile birlikte bir mağaranın önünden geçerken içeriden gelen bir ses duyar.
Bu ses ona : “ içeri gir ve ne istersen al, ama en önemli olanı unutma.
Ayrıca: sen çıktıktan sonra kapının bir daha asla açılmayacağını da dikkate almalısın. Ancak bu fırsatı kaçırma, ama yine de en önemli şeyi unutma” diyordu.
Kadın mağaraya girer ve büyük bir servetle karşılaşır. Masanın üzerindeki altın ve mücevherleri görünce şaşkına döner ve çocuğunu yere bırakarak hemen büyük bir hırsla masanın üzerindekileri toplamaya başlar.
Bu sırada o esrarengiz ses yine duyulur : ” yalnız sekiz dakikan var” demektedir. Sekiz dakika çabuk geçer, kadın toplamış olduğu kıymetli taşlar ve altınlarla birlikte mağaranın dışına koşar ve kapı kendiliğinden kapanır… Bu sırada çocuğunu içerde unutmuş olduğunun farkına varır, ama kapı bir daha açılmamak üzere kapanmış bulunmaktadır.
Zenginlik uzun sürmez, ama ümitsizlik hep yaşar. Aynı şey çoğu zaman bizim başımıza da gelir. Bu dünyada yaklaşık 80 yıllık ömrümüz vardır ve bir ses daima bize: ” Sakın en önemli şeyi unutma!“ der gibidir. Önemli olanlar manevi değerler, inançlar, dikkatli olmak, aile, dostlar ve hayattır. Ancak kazanç hırsı, zenginlik, maddi şeyler bizi öylesine büyüler ki, çoğu zaman en önemli şeyleri bir köşede bırakırız. Böylece zamanımızı bu tür şeylerle tüketir ve en önemli olan şeyi “Ruhun hazinesini“ bir köşede unuturuz. Asla aklımızdan çıkarmamamız gerekir ki bu dünyadaki yaşam çok çabuk geçer ve ölüm beklenmedik bir zamanda bizi yakalar. Ve hayatın kapısı bizim için ebediyen kapanmış olacağından son pişmanlık bir fayda vermez. Çünkü biz en önemli şeyleri unutmuş durumdayız…
Sevgi, barış, alçak gönüllülük, samimiyet…

NASİHATLER
Sevgili Dostlar bu nasihatler Allah’ın dört halifesinden birisi olan Hz. Ömer (R.A.)dan. Okuyunca ne kadar da günümüzü ve günümüz siyasetçilerinin alması gereken nasihatleri anlattığını görüyorsunuz. 
1. Sana kötülük yapan kimseyi ona iyilik yaparak cezalandır.
2. Hakikati anlayana kadar din kardeşinin davranışını iyiye yor.
3. Kendini töhmet altında bırakacak işlere mübaşeret eden, kendisi hakkında kötü düşünenleri kınamasın. 
4. Sırrını gizleyen muradına erer. 
5. Sadık arkadaşlar edin, gölgelerinde yaşarsın. Çünkü sadık dostlar, huzurlu anlarda süs, sıkıntılı demlerde silahtır. 
6.Seni ölüme götürse de doğruluktan ayrılma.
7. Seni ilgilendirmeyen işe karışma.
8. Henüz vuku bulmamış şeylerden sorma.
9. İhtiyacını, onu gidermeni istemeyenlere iletme.
10. Yalan yere yemini hafife alma, Allah seni helâk eder.
11. Kötülüklerini öğrenmek düşüncesiyle de olsa fâcirlerle arkadaş olma.
12. Düşmanlarından uzak dur.
13. Güvenmediğin dostlarından sakın. Güvenilir kimse de Allah'tan korkandır.
14. Mezarlıklarda derin saygı içinde ol.
15. Tâat anında kendini zavallı gör.
16. Günah işlemek istersen sonunu düşün.
17. Herhangi bir işinde, Allah'tan korkanlarla istişare et. 
Sözümü bir ayetle bitiriyorum. "Ey insanlar! Rabbiniz'e karşı gelmekten sakının. Ne babanın evlâdı, ne evlâdın babası için bir şey ödeyemeyeceği günden çekinin. Bilin ki, Allah'ın verdiği söz gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve ğarûr olan şeytan, Allah'ın affına güvendirerek sizi kandırmasın." (Lokman: 31/33)
Şeytanın en önemli hilelerinden biri, insana kendini tümüyle temize çıkartıp, suçlarını itiraf ettirmemesidir. Böylece insan, nefsini avukat gibi müdafaa eder. Şeytanı dinleyen nefis, kusurunu görmek istemez; görse de yüzlerce te'vil ile kılıf bulur. Ayıbını göremediği için insan, suçunu itiraf etmez, istiğfar etmez ve şeytana maskara olur. Ancak nefsini itham eden kusurunu görür. Kusurunu itiraf etmemek, büyük bir noksanlıktır. Kusurunu görse, o kusur, kusurluktan çıkar; insan hatalarını itiraf edince, tövbe eder ve affa müstahak olur.

HALİME NİNENİN SISKA İNEĞİ 
Yaşlı adam ölüm döşeğinde iken vasiyet etmiş: "17 ineğim var. Büyük oğlum yarısını alsın. Ortancaya üçte birini, küçük oğluma da dokuzda birini verin." Haftasına da vefat etmiş. Derken, olanlar olmuş.
"On yedi ineğin yarısı ne, üçte biri kaç, dokuzda biri ne eder?" sıkıntısı neredeyse kavgalara varacak. Tam patırtı başlayacakken köylünün biri: "Bu işin üstesinden ancak Halime Nine gelebilir. Varın, danışın" demiş.
Öyle yapmışlar. Köy ucundaki yoksul Halime Nineye giderek, içinden çıkamadıkları paylaşım derdini bir güzel anlatıp, sızlanmışlar: "Aman bize bir çâre!"
 Halime Ninemiz, "Düşündüğünüz şeye bakın. Benim, ahırda bir ineğim var, helâl olsun alın götürün. Sizinkilere katın da o hesabı bir daha yapın" demiş. Üç delikanlı, Halime Ninenin sıska ineğini evlerine götürünce, inek sayısı olmuş 18.
Yarısını büyük oğul ayırmış: 9
Üçte birini ortanca sahiplenmiş: 6
Dokuzda bir de en küçüğe kalmış: 2
Ve... Bir inek artmış, yani Halime Nineninki. Onu da teşekkürle, el öperek, sağ ol diyerek geri götürmüşler. Ne kavga olmuş, ne küsüşme.
Simdi bu Halime Ninenin hesabına ve aklına ne ad verilir? Kadıncağız matematik profesörü değildi. Yargıç, sihirbaz buyurucu filân da değildi. Ama görgüsü, izanı, çaresizlikler içinde yoğrulmuşluğu vardı. Tecrübesi, incitmeyen inceliği vardı. Halime Ninemiz hepsini harman edip kullandı, çözümü anında buluverdi. İste bu davranış, siyaset biliminin özüdür. Meseleyi kırıp dökmeden halletmek. Kazandırmak, ama kaybetmemek. Üstelik bir de teşekkür almak.
İnsanin aklına birden geliveriyor keşke Halime Ninelerden bolca olsa. İsler öfkesiz çözülmez miydi? Zamanında ve hasarsız bitirilmez miydi?

TEMEL’CE..
Ünlü İtalyan babası Donetelli ölmek üzere olduğu günde bütün ailesinin  odasından çıkmasını ve büyük oğluyla yalnız kalmak istediğini söylemiş.  Büyük oğluyla baş başa kalan Donetelli yastığın altından çıkardığı gümüş  24'luk tabancayı miras olarak vermek istemiş. 
Zıpır bir ruha sahip oğlu;
‘Baba bilirsin ben silah filan sevmem, sen en iyisi bana rolex saatini  birak’
 Donatelli;
Bak oğlum, yarın bir gün evleneceksin güzel bir karın, çocukların, emrinde çalışan yüzlerce adamın, paran her şeyin olacak. Oldu ki bir gün karini yatakta başka bir adamla yakaladın, saatini gösterip "tamam vakit doldu!" mu diyeceksin?

GÜNÜN ÖZÜ..
Eşekten şeker esirgenmez ama eşek yaratılışı bakımından otu beğenir.
Bu yazı toplam 123 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Sanayici’nin kafası hiç değişmedi
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37