1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. KATAR ÜZERİNDEN KİMLERE VURULMAK İSTENİYOR?
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

KATAR ÜZERİNDEN KİMLERE VURULMAK İSTENİYOR?

A+A-

Basra Körfezi’nde Katar ile Suudi Arabistan’ın başını çektiği altı ülke arasında günlerdir tırmanan kriz ani ve son derece sert bir kararla son buldu: Katar bölgede tecrit edildi, abluka altına alındı. Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen ve Libya'nın aldıkları kararla Katar’la diplomatik ilişkilerini kesmeleri uyarıcı, ıslah edici ve edilgen bir tavır değil; tam tersine hasmane, bloke edici, baskılayıcı, saldırgan, sindirme ve imhaya dönük bir adımdır.

Körfez beşlisi kendi elçilerini geri çekmekle kalmayarak, Katarlı diplomatlara ülkelerini 48 saat içinde terk etmeleri için süre tanıdı. Katar vatandaşlarına da 14 gün verildi. Katar Yemen'de Husilere karşı savaşan Uluslararası Koalisyon'dan atıldı. Söz konusu ülkeler hava sahalarını, kara sularını ve limanlarını da Katar'a kapattılar. Suudi Arabistan’dan Basra Körfezi’ne uzanan bir yarımada olan Katar, böylece kelimenin tam anlamıyla izole edildi. Anakarayla kara bağlantısı da kapatılarak dış dünya ile bağlantısı neredeyse kesildi.

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor. Bu hamle ABD’de Donald Trump’ın işbaşına gelmesiyle birlikte yürürlüğe sokulan İran’ın kuşatılması politikasının bir sonucudur. Trump’ın geçen ayki Suudi Arabistan ziyareti sırasında yaptığı Kılıç Dansı bu politikayı iyice netleştirdi ve Suudi Arabistan’ı İran kuşatmasının merkezi haline getirdi. Riyad ile yapılan yüz milyarlarca dolarlık silah anlaşması bunun bir yansıması.

İRAN FAKTÖRÜ

Katar yönetimi ise, İran ile daha dengeli ilişkiler kurmaktan yana. Umman ile birlikte Körfez İşbirliği Konseyi’nde İran’a karşı zayıf halkayı oluşturuyor. Katar Emiri’nin daha sonra yalanlanan “İran’ın İslam dünyası içinde bir güç olduğu” sözleri, ABD’ye karşı İran’ı destekler tutumu Katar’ı Suudi Arabistan’ın hedefi haline getirdi. Tabi tüm bunlara bir de Katar Emiri’nin Trump’un gelişini hoş karşılamayan söylemleri, onun uzun vadeli kalıcı olmadığını, gidici olduğunu ifade etmesi de işin tuzu-biberi oldu.

Peki ama tüm bunların dayanağı nedir?

Mısır’daki İhvan-i Müslimin hareketi, başını ABD’nin çektiği bu çetenin uykularını kaçırması ve Katar’ın da İhvan-i Müslimin’i desteklemesi fitili ateşlemenin sebebini oluşturuyor. Hâlbuki İhvan-i Müslimin, Mısır’da legal bir siyasi parti durumunda. Fakat İhvan, ABD ve uzun karakolu durumundaki bu çetenin değirmenlerine su taşımıyor ve kuklaları Abdülhakim SİSİ için potansiyel bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. Bu da, ABD, Siyonist ve çetesini fena halde rahatsız ediyor.

Para dışında, gerek nüfus, gerek coğrafi alan ve gerekse askeri güç açısından güçlü olmayan ve bu sebeple kolay lokma olarak görülen Katar’ı dize getirme hadisesi onlar için zor gözükmüyor. Onun için vahşice hareket etmekten çekinmiyorlar. Tabi ABD’nin tüm bu atraksiyonları, Katar üzerinden Türkiye ve İran gibi bölgesinde güçlü ülkelere ince ayar içerikli mesajıdır. Başka bir ifade ile aslında Katar ile birlikte bu ülkelere (Türkiye, İran gibi ülkelere) aba altında sopa gösteriyorlar. Bunu da, adı İslam olan ama İslam ile bir alakası olmayan (halkını tenzih ediyorum) Suud ve türevlerinin kukla yöneticileri vasıtasıyla yapıyor.

Yukarıda izah etmeye çalıştığım sebeplerin birçoğu, kendileri açısından birer bahane olup, temelde değirmenlerine su taşımayan, kendilerine kapıkulu olmayan ve en önemlisi Siyonizm’e hizmet etmeyen her kim ve kimler varsa, onları dize getirmek temel dayanaklarıdır.

Durum onu gösteriyor ki, önümüzdeki süreçte dünya yeni yeni savaşlara sahne olacak ve Müslümanlar ABD’nin kuklası olmaya devam ettiği müddetçe yine kabak Müslümanların başında patlayacak. Ateş topu içlerinden eksik olmayacaktır. Bu da son derece ürkütücü olmakla beraber, umarım kafalarına dank etmeye vesile olur.

Allah, feraset ve basiret ihsan eylesin, sonumuzu da hayr eylesin.

Bu yazı toplam 1960 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.