1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kavakçılık arazisinin yarısına 66 ortak çıktı
Kavakçılık arazisinin yarısına 66 ortak çıktı

Kavakçılık arazisinin yarısına 66 ortak çıktı

Barın Emlak firması sahibi Tuncer Rıfat Barın, bu kez Orman Genel Müdürlüğü’ne ait olan kısaca Kavakçılık olarak bilinen Kavak ve Hızlı Gelişen Orman Ağaçları Araştırma Enstitüsü ve kurum binasının içinde bulunduğu yere el attı.

A+A-

Barın, 150 hektarlık bu alanın yarısının 66 kişiye ait olduğunu mahkeme kararıyla açıkladı. Barın, bu arazinin değerinin yaklayık 3.5 milyar TL olduğunu öne sürdü. Tuncer Barın, 1955 yılından beri devletin araziyi kendisinin gibi kullandığını söyledi, Kocaeli Kadastro Mahkemesine taşıyarak açtığı “tespite itiraz” davasında çıkan kararı basın mensuplarıyla paylaştı.  

İKİ KEZ KAMULAŞTIRMA KARARI

Tuncer Rıfat Barın, konuyla ilgili açıklamada şunları aktardı:

“- Aradan geçen 2 yıl içerisinde davacıların tamamına yakını davayla ilgilenmediğinden Kadastro Mahkemesinden çıkan bu mahkeme kararını mahkemeden alınıp tapu dairesinde infaz edilememiştir.  Bu sırada itirazlı yer ile alakalı Orman Genel Müdürlüğü, sanki mahkeme kararı ileride kendisi lehine çıkacakmış varsayımıyla yaklaşık 150 hektarlık araziyi kendi amaçları doğrultusunda Kavak ve Hızlı Gelişen Orman Ağaçları Araştırma Enstitüsü ve kurum binası olarak kullanmaya devam etmiştir. Yine bu geçen süre içerisinde Karayolları ile Devlet Hazinesi arazinin bir kısmının vatandaşın olduğuna kanaat getirerek, dava henüz sonuçlanmadan ve de devam ederken, diğer bir deyişle hissedarların üzerlerine tescil edilmeden arazinin bir kısmını 2 kez kamulaştırma kararı alıp ifraz yoluyla kamulaştırmayı yapmak istemiş”

Barın, kamulaştırma bedelinin bankaya yatırılması sırasında bazı eksiklikler olduğunu, bu arada dönemin tapu görevlisinin isim folyosunda hiçbir malikin adı geçirilmeden araziyi Orman Genel Müdürlüğü’nün üzerine yazdığını anlattı.

Tuncer barın, hak sahibi aileler arasında Suadiyeli, Kullarlı, büyük çoğunluğu İzmitli ailelerin olduğunu anlattı. 66 hissedarın varislerinin bugün 2 bin kişi civarında olduğu belirten Tuncer barın, “Çoğunun bölgedeki diğer taşınmazlarının da vekiliyiz. Geride kalan hissedarlar bizi bulursa, onlar adına da işleri yürütebiliriz” dedi. Yeni Gölcük Yolu kenarındaki arazinin dönümünün 5 milyon TL olduğu, toplam miktarın 3,5 milyar TL’yi bulduğu belirtildi.

Çiğdem ARMAĞAN

Arazi sahiplerinin isim listesi şöyle: MEHMET KÖSE,   MUHİTTİN EREN, MEHMET KAMİLOĞLU,  ŞÜKRÜ YALIN,  MUSTAFA KUL ,  MUSTAFA BİRİM, HASAN GÜL,  ALİ UNGUN, HÜSEYİN ÖZDEN , YAKUP ÖZDEN, RIZA ÖZDEN, RECEP ÖZDEN, HAMİT TURAN, SADIK EFE, MUSTAFA ÖĞÜŞ, ALİ RIZA ÖĞÜŞ MEHMET ŞÜKÜ ÖĞÜŞ, ALİ TEVFİK ÖĞÜŞ, HÜSEYİN DOĞAN , YUSUF SALÇAK MEHMET BIKMAZ , HÜSEYİN SALMANKURT , RECEP SALMANKURT EMİN KARACA, İSMAİL KARACA, KAZIM ŞEN, CEMAL ŞEN,  YAKUP YILDIRIM,  MUSTAFA İŞBİLEN, OSMAN PEKTAŞ,  HASAN PEKTAŞ, MÜMİN TEKTAŞ,  ÖMER EROL,  MEHMET VURAL, ÖMER ÖZYILMAZ,  HAYRETTİN GÜNÜLER, EYÜP UZUNER, CEMAL UZUNER , HARUN UZUNER ,  NURİ KARACAN EMİN KARACAN,  İSMAİL ŞEN, İBRAHİM ŞEN,  ALİ KAMIŞ, HÜSEYİN TATAR , İSAK DEMİROĞLU, İBRAHİM DEMİROĞLU, MEHMET ÖKSÜZ,  CELAL YILMAZ, İDRİS ÖKMEN, HASAN ARSLAN , OSMAN TAVŞAN , EYÜP BAYHAN , TEMEL ÇELTİK, İSMAİL HAKKI KAÇAR, SELAHATTİN ERKOÇ,  HASAN GÜMÜŞ, ALİ GÜMÜŞ,  HÜSNÜ EFE, İSMAİL ÖZSOY, ARSLAN AKÇELİK,  RAHİM KARA,  HALİM KARSLI , EMİN EMİNCE ,  HASAN PAY, YUSUF DEVRİM

gida-tarim-il-mudurlugu.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum