1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaybeden gider
Kaybeden gider

Kaybeden gider

Siyasetin doğasında olan, “Kaybeden gider” sözümün her zaman arkasındayım. Kaybedenler istifa etmenin erdemini bilmek zorundadır. Bürokrattan lider olmaz diye aylar öncesinden bu köşeden yaz

A+A-

Siyasetin doğasında olan, “Kaybeden gider” sözümün her zaman arkasındayım. Kaybedenler istifa etmenin erdemini bilmek zorundadır. Bürokrattan lider olmaz diye aylar öncesinden bu köşeden yazdığım yazılar ile ana muhalefet partisindeki değişimi eleştirdiğim için bana kızan dostlarım okurlarım oldu.

Ne yazık ki yazdıklarımda haklı çıktım. Keşke yanılmış olsaydım. Ana muhalefet partisindeki tepeden inme, belden aşağı vurulan kaset olayı sonrası lider değişimi ve oluşturulan parti üst yönetim kadrolarındaki yanlışlıkları yazılarımla anlatmaya çalıştım.

Her ne kadar iyi niyetli çalışmaları bürokrasinden gelen disiplinli yaklaşımları ile kamuoyunda çok kısa sürede beğeni ivme kazanan Kemal Bey, arkasına rüzgar almasına karşın ne yazık ki rakibi konumundaki deneyimli ve kurnaz söylem cambazı olan  iktidar partisi lideri RTE ile girdiği seçim mücadelesinde dağıldı gitti.

Ortaya çıkan sonuca baktığımızda Kemal Bey’in koltuğu seçim sonrası bırakıp “Pardon” demesi en doğru hareket olurdu. Ama ana muhalefet partisi genel başkanının  çevresindeki kadrolarının yanlış  yönlendirmelerinin etkisinde olduğunu da açıkça görüyoruz. Hedefteki adam Kemal Bey için gerçekten zor günler başladı.

Artık bu su durulmaz. Sıkıntılar gün geçtikçe büyüyecek. Şu ortamda, deneyimsiz genel merkez kadrolarının koskoca bir partinin dümenini dalgalı denizlerden sığ limanlara götürmesi olanaksız gibi görünüyor. İnsanların umutlarını sandığa gömenler neyin başarısını savunuyorlar ki? Anlamak mümkün değil. Yazık. ….hem de çok yazık…

Meclis çatısı altında iktidara karşı nasıl bir mücadelenin içinde olacakları bile tartışılır durumda olan bir ana muhalefet partisi önce kendi içinde bu başarısızlığı sorgulamak zorunda. Seçim döneminde örgütleri yok sayan, yaptıkları milletvekili listeleri ile hayal kırıklığı yaratan bir partinin acemiler mangasını andıran kurmayları da bir an önce şapkalarını önlerine koyup çok iyi düşünmelerinde yarar var.

KARARI SİZ VERİN

Bir umut olan, topluma sosyal demokrat bir parti için güzel söylemler ile iktidara talip olan bir genel başkan görüntüsü vermek adına özveri ile çalışıp çabalayan Kemal Bey o koltuğu dolduramadı. İnanın bu satırları yazarken RTE karşısında esip gürleyen, onun saldırgan söylemlerine  aynı tonda  yanıt veren vurduğunda ses çıkartan bir sosyal demokrat lider profili özlemini duyuyorum.

Bizim halkımız bu tür siyasetçiyi seviyor. O siyasetçi ne söylerse söylesin ona inanıyor. Onun arkasından gidiyor. Kural tanımayan, amiyane tabir ile “langır lungur konuşan”, pot kırmış çam devirmiş umurunda olmayan siyasetçiyi kendine daha yakın görüyor.

Şimdi alın RTE’yi  bir tarafa diğer tarafa da Kemal Bey’i, hangi profil hangisine uyuyor karar verin. Biri “dan dun” faullü topa giren kazma topçu, diğeri naif teknik bir futbolcu. Tribünlerdeki seçmenler de “oley “ naraları  arasında ikisine de aynı tezahüratı yaptılar.

Ama sonuçta “dan dun” oynayan yeri geldiğinde bağıran, hırçınlaşan, seyredenleri galeyana getiren, cüsseli boylu poslu olan vurdu devirdi, kırdı döktü fauller yapmasına karşın kazandı. Karşısındaki ufak tefek narin teknik topçu yerlerde… Şimdi söyleyin oyunu kim kazandı sizce?

KÜÇÜMSEMEYİN

Bu genel seçimde büyük zafer kazananlardan diğer bir kesimde bağımsızlar oldu. Hiçte küçümsenmeyecek bir başarıya imza attılar. Asıl meclisin dinamiğini oluşturacak olanlar bu grup olacak. Sayısal anlamda yüzde yüze yakın bir başarı sağlayan bağımsızlar gerçekten iktidar için sıkıntılı bir sürecin odak noktasında olacaklar.

Özellikle meclis içinde talepleri ile gündem oluşturacaklar, iktidarın ensesinde boza pişireceklerini buradan ilan ediyorum. RTE için bırakın orta doğunun lideri söylemini güneydoğunun bu bağımsızlarını kontrol altına tutmayı başarsın siyasetteki cambazlığını bağımsızlar karşısında göstersin  inanın onu alkışlamak boynumuzun borcu olsun.

Onun için belleklerimizden çıkmayan rahmetli Özal’ın o sözünü hiç unutmuyorum terör başladığında üç beş çapulcu dediği bölücüler ülkeyi 30 yılda nerelerden  hangi noktaya getirdiler. Bugün  legal olarak demokrasi yolu ve halkın iradesi ile meclise giren  20 den 36 ya çıkan bağımsızları da sakın  ama sakın hiç küçümsemeyin.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.