1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kayıp olan gençlik
Kayıp olan gençlik

Kayıp olan gençlik

Ülke geleceğinin teminatı olan gençlerin sıkıntılarını dile getirmek adına seslerini duyurmaları en demokratik hakları olduğunu belirtmekte yarar var. Gençlik değişik platformlarda dile

A+A-

Ülke geleceğinin teminatı olan gençlerin sıkıntılarını dile getirmek adına seslerini duyurmaları en demokratik hakları olduğunu belirtmekte yarar var.

Gençlik değişik platformlarda dile getirdikleri isteklerinde daha iyi bir ülkede daha iyi koşullarda yaşamaları gerektiğini anlatmalarından doğal ne olabilir ki?

Susan değil, sorunlarını dile getiren gençlik toplumu da daha dinamik hale getireceğini bilmemiz gerekir. Geçen haftaya damgasını vuran yumurtalı protesto eylemlerinde hem iktidar hem de iktidar kanadında farklı sesler yükseldi.

Tepkiler o kadar fazlaydı ki nereyse tüm haber bültenlerinde ve yazılı basının  manşetlerinde bu haberler yer aldı.

Gençlerde bu tepkiler karşısında protesto eylemlerindeki muhataplarını parti genel merkezlerinde ve mecliste ziyaret ederek duydukları üzüntülerini dile getirdiler.

İşte bu olmadı madem yapılan eylemden rahatsızlık duydunuz o zaman bu eylemi yapmayacaktınız. Kaldı ki  toplumsal tepkinin olmadığı sadece siyasetçilerinin istediği yöntemlerle şakşakçılığa ve yalakalığa dayalı olan bir eylem türünün de geri tepeceğini unutmamak gerekir.

Nasıl tepki koyacaklar bu gençler, atılan yumurtaları bir saldırı şekli olarak değerlendirip yorumlamak ta hangi hakla hizmet eder.

Suskun bir gençlik mi istiyoruz toplum olarak? İngiltere de üniversite harçlarını protesto eden öğrencilerin yaptıklarını sayısal anlamda fazlalılığını gördükçe bizim ülkemizin neden demokrasi açısından geri kaldığını açıkça görüyoruz.

Eskiden eylemlerde sıkça dile getirilen, “susma sustukça sıra sana gelecek” söyleminde olduğu gibi 80 li yıllar sonrası yaratılan genç lik modelinin  YÖK sarmalında yok edilişin acı içinde seyrediyoruz.

Sorgulamayan hak aramayan sessizce kenarda oturan bir gençlik sizce nasıl bir toplumun geleceği olabilir? Babadan oğula geçen, vur ensesine al lokmasını taktiği ile sünepe olmuş bir gençlik mi yaratmak istiyorsunuz?

Yoksa  ama öyle ama böyle yetiştirdim, saldım meydana yalancı pehlivan gibi  sağı solu tokatlayan yalan riya içinde üç kağıtçılık yaparak hak hukuk tanımayan  kendini bulunmaz hint kumaşı sanan tipte gençlerle mi bu toplum adam olacak?

İşte ne yazık ki toplum bu hale geldi. İnsanların  ahını alan onların kin nefret duyguları içinde hala adam olmayı bırakın kimi tokatlarım kimi inek gibi sağarım kimi çarparım diye hesap kitap yapan sözüm ona çakal tiplerde ortalıkta genç statüsünde cirit atıyorlar.

Bu toplumun değerlerini ayak altına almada 80 li yılların jenerasyonunu ben kayıp gençlik olarak görüyorum. Bakın çevrenize sahipsiz sorumsuz ana baba terbiyesinden yoksun bu türde serseri mayın gibi ortalıkta dolaşan bir çok insan prototipi görürsünüz. İşte ne yazık ki bu tiplerde eğitimliler dışında kalan kayıp olan gençlik kategorisine giriyorlar.

Tarihi misyon üstlenmek

Genel  başkan seçiminden sonra suları durulmayan ana muhalefet partisinin yapılacak olan kurultayında parti meclis için  yapılacak olan seçimlerde parti içi dengeleri korumak adına kulisler yapılıyor.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, eski genel başkan Deniz Baykal ve  eski Genel Sekreter Önder Sav ile bir araya gelip görüşme yapması parti içindeki çalkalanmaların çok yoğun olduğunu gösteriyor. Hele Deniz Baykal ın  bundan bir ay önce gerçekleştirdiği Karadeniz deki  parti örgütlerine yönelik ziyaretlerde çok anlamlı değerlendirilmeli,

Sonuçta parti üst yönetiminde etkili olacak meclis seçimindeki kadroların seçimi için kıran kırana bir mücadelenin olacağı açıkça görülüyor.

Haziran ayındaki genel seçimlerdeki milletvekili adaylarını belirleyici bir parti meclisinde yer almak bu kurultayda oy kullanacak delegelerin ne kadar tarihi bir görevi de üstlendiklerinin bilincinde olmalarında yarar var.

Az buz iş değil, Türkiye nin kaderini belirleyecek olan kadroların seçimi olacak bu kurultayda, tarihi bir misyon üstlenecek kadrolara onlara güven duyacak parti delegeleri oy verecek. Bence bu kurultay ülkemiz için çok ama çok büyük önem taşıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.