1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Kayyum heyeti tercihleri tam isabet
Kayyum heyeti tercihleri tam isabet

Kayyum heyeti tercihleri tam isabet

Günlerdir gözlerimiz mahkemedeydi. Kayyum atansın, kongre süreci başlasın diye bekliyorduk. Uzun süreli bir bekleyişin ardından 3. Sulh Hukuk Mahkemesi önceki gün akşam saatlerinde kayyum

A+A-

Günlerdir gözlerimiz mahkemedeydi. Kayyum atansın, kongre süreci başlasın diye bekliyorduk. Uzun süreli bir bekleyişin ardından 3. Sulh Hukuk Mahkemesi önceki gün akşam saatlerinde kayyum atamasını yaptı. Saat 19. 00 gibi geldi bana haber. Öyle sanıyorum ki, atanan kayyumu ilk öğrenen kişilerden biriyim. Hemen internet sitemize son dakika gelişmesi olarak verdik haberi. Kent, kayyumun atandığını, kayyumda kimler olduğunu bizim gazetenin internet sitesinden öğrendi.

İlk akla gelen isimlerden biri

Kayyum 3 kişiden oluşuyor. Rafet Kırgız, Kemal Yazıcı ve Orhan Sarısüleyman. Futbol Federasyonu eski yönetim kurulu üyesi olan, uzun yıllar ASKF başkanlığı yapan sevgili Rafet Kırgız’ın kayyumda olacağı bir şekilde basına sızmıştı. Bir yerel gazete birkaç gün öncesinden aldığı bu bilgiyi kamuoyuna duyurmuştu. Rafet Kırgız’ın kayyum heyetinde olması aslında beklenen bir olay. Çünkü Kırgız, spor adamı kimliğiyle, Kocaelisporluluğuyla bu kentte öne çıkmış bir isim. Kocaelispor’un 1142 üyesi içinden seçildi bu kayyum. O listede ilk göze çarpacaklardan biriydi Kırgız. Atamayı mahkeme yaptı ancak tahminim isimleri veren İl Dernekler Müdürü Hurşit Atalı’ydı. Atalı uzun yıllardır ilimizde. Herkesi iyi tanıyor. Kimlerin bu görevi daha iyi yapabileceğini biliyor. Özetle Rafet Kırgız ismi kayyum heyeti için en isabetli seçimlerden biri. Kesinlikle doğru bir seçim.

Kemal Yazıcı, bir işaret mi?

Kemal Yazıcı spora çok yakın biri değil. Mustafa Ekşi yönetiminde Büyükşehir Belediyesinden yönetime giren 3 isimden biriydi. Mali işlerden sorumluydu. Konusunda uzman biri. Büyükşehir bürokratları içinde öne çıkan bir isim. Büyükşehir’den böyle önemli bir ismin kayyum heyetinde olmasını dikkat çekici ve umut verici olarak değerlendiriyorum. Bu ismin kayyumda yer almasında Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun mutlaka bilgi veya isteği vardır diye düşünüyorum. Malum Valimiz kısa bir süre önce, Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Kocaelispor’a destek sağlama konusunda ikna ettiğini söylemişti. Kemal Yazıcı’nın kayyum heyetinde olmasını, Başkan Karaosmanoğlu’nun Kocaelispor’a yakınlaştığı şeklinde algılıyorum. Bunu bir işaret olarak görüyorum.  Dilerim yanılmam. Esat düşüncenin Kemal Yazıcı’nın oluşacak yeni yönetim kurulunda yer alması olduğu kanaatindeyim. Dolayısıyla Kemal Yazıcı isminin de kayyum heyeti için isabetli olduğunu düşünüyorum.

Spor camiası pek tanımaz

Ve Orhan Sarısüleyman.  Öyle sanıyorum ki, Kocaelisporluların önemli bir kısmı  bu ismi ilk duyduklarında,  “Kim bu adam ?”diye düşünmüşler, birbirlerine sormuşlardır. Spor kamuoyunda çok bilinen, göz önünde olan biri değildir. Yanılmıyorsam 10 yıl kadar önce Recep Sertçetin döneminde Kocaelisporlular Derneği yönetiminde yer almıştı. İyi bir Kocaelisporlu olduğunu biliyorum.  Kentimizin başarılı işadamlarından biri. Sar-Cam’ın ortağı. Ki o Sar-Cam kentimizde bir marka olmuştur. Orhan Bey yakın tarihlere kadar siyasetle aktif rol almış bir isim. Geniş bir çevresi vardır. Çok sevilir. Kesinlikle dürüst ve güvenilir bir insandır. Kırgız ve Yazıcı gibi onun da kayyum heyeti için doğru bir tercih olduğu görüşündeyim.

Özetle, ince elenip sık dokunmuş, isabetli tercihler yapılmış.  Başarılı, dürüst, güvenilir, kamuoyunda takdir edilen, kimsenin itiraz edemeyeceği çok iyi bir heyet oluşturulmuş.  Kırgız, Yazıcı ve Sarısüleyman’a önemli ve zorlu görevlerinde yürekten başarı diliyorum. Şimdi gözümüz kulağımız yeni yönetim oluşumuyla ilgili gelişmelerde. Kocaelispor’a yakışır güçlü bir yönetimi umut ve heyecanla bekliyoruz.

Spordaki şiddete iki farklı bakış açısı

Amatör kümede tansiyonu son derece yüksek bir sezon yaşıyoruz. Birçok maçta sporun gerçek amacına aykırı görüntülere rastlıyor, üzülüyoruz. Hakeme saldırmalar, otobüslere taşlamalar öylesine çoğaldı ki kaygılanmamak mümkün değil. Geçen haftanın ilk olayı cumartesi günü yaşandı. Yenidoğan Serdarspor-İzmit Belediyespor maçının uzatma dakikalarında Yenidoğan Serdarsporlu Onur’un hakeme yönelik saldırısı üzerine karşılaşma tatil oldu.

Hakeme ve atamaya tepki

Haber gazetemizin internet sitesinde de yer aldı. Haberin altına iki yorum yapılmış. Dikkatimi çekti, okudum. Sizlerle de paylaşmak istedim. İki sporsever, farklı açılardan değerlendirmiş olayı. Biri hakemin maçı katlettiğini belirterek yetersiz trioyu atayanlara tepki gösterip hakemlerin eğitilmesi gerektiğini söylüyor. Bakın Can BESYO imzalı mesajın içeriğinde neler var: “Maçta taraflı kararlara yol açan ve verdiği kararlarla Yenidoğan Serdarspor’u çileden çıkaran hakem arkadaşıma geçmiş olsun. Ancak bir taraftar olarak maç yönetmekte yetersiz bir trioyu bu maça vermek cahillikten başka bir şey değildir. Hakem arkadaş biraz ortada kararlar verebilseydi kendisine zarar vermemiş olurdu. Federasyon yetersiz hakemleri lütfen daha çok eğitime soksun. Böyle olaylar yaşanmasın”

“Bu iş topun peşinden koşmak değildir”

Diğeri hakemlerin yeteri kadar eğitim aldığını, asıl eğitim alması gerekenlerin futbolcular olduğunu vurguluyor. ANIL imzalı mesajda şunlar yazıyor: “Hakemlere seminer verilsin deniliyor. Hakemlere yeteri kadar seminer veriliyor. Peki, ilkokul mezunu antrenörlerimize veya futbolcularımıza seminer veriliyor mu? Kurallar anlatılıyor mu? Güzel futbolcu kardeşim gel şuraya sen futbol oynuyorsun da futbol kurallarını biliyor musun diyor musunuz? Bu iş topun peşinde koşmak demek değildir kendimizi geliştirelim... Sporda şiddete son!”

Bilerek oynayalım, izleyelim

Bu sezon hakem hatalarının çok fazla olduğu bir gerçek. Atamaların da son derece yanlış olduğu ortada. Hakemlere sıkça eğitim veriliyor verilmesine. Sorun hakemlerin iletişim konusundaki zaafları. Diğer cepheye bakarsak. Yönetici, antrenör ve futbolcuların oyun kuralları konusunda fazla bilgiye sahip olmadığı, doğru dürüst eğitim almadıkları bilinen bir gerçek. Bu iş topun peşinden koşmak değildir diyor Anıl kardeşimiz. Çok haklı. Herkes kendini geliştirmeli, kuralları öğrenmeli. Futbolu bilerek oynar, izlersek hem daha fazla keyif alırız, hem de olumsuzlukları ortadan kaldırırız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.