1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. KAZANACAK ADAY ARAYIŞLARI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

KAZANACAK ADAY ARAYIŞLARI

A+A-

Siyasi partilerin merkez yönetimleri, 24 Haziran seçimlerinde yerine getiremedikleri sorumluluklarını yerel seçimlerde başarmak istemektedir. Bunun için de yerel seçimlerde bütün toplumun kabulleneceği, destek vereceği adayları bulmaya çalışılmaktadırlar. Bulunacak adayı siyasi partinin üretip üretmemesi çok fazla önemsenmemektedir. Toplumun çoğunluğunun desteğini alabilecek nitelikte olması yeterli bulunmaktadır. Bu özellikleri taşıyan adaylar için bütün fedakarlığın yapılabileceği merkez yönetimlerce hissettirilmesine rağmen umutsuzluk aşılamamaktadır. Bunun sebebi, Türkiye’de belirleyici kadro hareketiyle sürdürülen siyasetin dönemini tamamlamış olmasıdır.  Halk partilerin demokratik kurumsal dönüşümlerini tamamlamalarını, hem siyasetin, hem de yerel ve genel yönetimlerin, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınmasını beklemektedir.

TÜRKİYE GERÇEKLİĞİ VE KAZANACAK ADAY SORUNU
Muhtemel adayların, halktaki ve partideki karşılığının, hazırlıklarının ve yeterliliklerinin çeşitli demokratik verimli yöntemlerle anlaşılmaya çalışılması doğrudur. Umutsuzluğun, bıkkınlığın, isteksizliğin aşılamaması, doğru yöntemlerin, yanlışlığı, eksikliği, sürdürülemez olduğu ortaya çıkan yaklaşımlarla yapılmaya çalışılmasıdır. Halkın iradesiyle, sorunlarının çözümüyle, ihtiyaçlarının ve beklentilerinin karşılanmasıyla örtüşmeyen siyasetin, işleyişi, yönetimi, sürdürülebilirliği değiştirilip, dönüştürülmeden, yeniden yapılandırmadan, doğru yöntemleri uygulayarak başarılı olunacağı zorlaması bıkkınlık oluşturmaktadır. CHP kazanamadığı seçimleri, kazanacak adayları bulamadığı için kaybetmedi. Seçim sonuçları kapsamında, halkın iradesiyle, sorunlarının çözümü, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasıyla yüzleşmeden, uygun hale gelecek değişimi, dönüşümü, yeniden yapılanmayı sağlamadan, kendisini tekrar ettiği için karşılık oluşturamadı. Seçim kazanacak adaylar bulunamadığı için seçimlerin kaybedildiğine halkı inandırmaya çalışmak siyaseti anlamsızlaştırmaktadır. Ayrıca, siyasi yaklaşımına, çalışmalarına, işleyişine göre karşılığı olan adaylar üretebilmek yerine, dışarıdan arayarak, ikna etmeye çalışarak adaylar bulunmaya çalışılması, mevcut siyasilerin çalışmalarının, belirlemelerinin, temsillerinin yetersizliğinin itirafı anlamına da gelmektedir. Seçimlerin kaybedilme nedeni, Türkiye gerçekliğini sahiplenebilecek, sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını sağlayabilecek siyasi yapılanmanın, çalışmanın, temsilin başarılamamasıdır. 

TÜRKİYE ŞARTLARININ OLUŞTURDUĞU
İHTİYACIN KARŞILANMASI

İktidar partisi siyaseti, uygun siyasi yapılanma, çalışma ve temsille, en temel sorun olan vesayet sistemini etkisizleştirip, çözebildi. Vesayet sistemine karşı verilecek mücadeleyi “dava” olarak tanımlayıp, lidere ve merkeze bağlı kadro hareketi kapsamında yürüttüğü siyasetle başarılı olabildi. Vesayet sisteminin yerine Demokratik Hukuk Devletinin inşasını aynı anlayışla inşa etmeye çalıştığı için daha kapsayıcı, daha eşitlikçi, daha demokratik, daha çoğulcu yaklaşımlar sergileyemedi. Lidere ve merkeze bağlı belirleyici kadro hareketi, demokratik kurumsal dönüşümünü başaramadığı için yeni iktidar ihtiyacını oluşturdu. Ana muhalefet partisi bu siyasi gerçeklikle yüzleşerek, demokratik kurumsal dönüşümünü tamamlayarak toplumsal beklentileri karşılayabilecektir. 

KAZANACAK ADAYA ÖZGÜLENEN SİYASET
Türkiye koşullarına göre ana muhalefet partisinin kazanacak adaya kilitlenen siyaseti izlemesi, lidere ve merkeze bağlı belirleyici kadronun kendi konumunu sürdürebilme kaygısını açığa çıkarmaktadır. Belirleyici kadro siyaseti anlayışıyla oluşturulan adaylarla sorumluluğun yerine getirilmeyeceği 24 Haziranda ortaya çıktı. Alternatiflik ihtiyacının yoğun olduğu ülke şartlarında, hangi anlayıştan olursa olsun kazanacak adaylara özgülenen siyasetle en fazla İktidar partisinin eksikliğine, yetmezliğine halkın vereceği uyarı için araç olunmaya çalışılabilecektir. Bu yaklaşım ihtiyaç duyulan alternatifliğin değil, ana muhalefet partisinin tartışmalı hale gelen merkez yönetiminin korumasını hedefleyen siyasettir. 

KOCAELİ’DE YEREL İNSİYATİF
CHP Kocaeli siyaseti, demokratik dönüştürücü siyasetin temsil edildiği dönemde ve bu potansiyelin en yüksek olduğu dönemde Kocaeli’nin sorunlarının çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasını sahiplenerek başarılı olmuş, özgün farklılık sergileyebilmişti. Bu özgünlüğü sağlayanların bir araya gelmeleriyle yapılan değerlendirmeler, yetmese de umut verici beklentilere neden olabilirdi. Leyle Atakan/Erol Köse döneminde sağlanan Kocaeli yerel yönetim başarısının demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınması başarılamamıştı. Demokratik dönüştürücü siyaset potansiyelin en yüksek olduğu Sefa Sirmen/Hikmet Erenkaya döneminde ulaşılan başarı da demokratik kurumsal sürdürülebilirlik kapsamında değerlendirilememişti. Belirleyici kadro siyasetini aşamayan, demokratik dönüştürücü kurumsal siyaset kapsamında değerlendirilip yeniden üretilemeyen Kocaeli yerel siyasetinin içerisinde bulunduğu durumun aşılması ihtiyacı vardır. Oluşan iktidar ihtiyacının Kocaeli’ de ve bütün yerel yönetim alanlarında,  demokratik dönüştürücü siyasi yaklaşımlarla karşılanabileceği Türkiye gerçekliği olarak kabullenilmelidir.  

Bu yazı toplam 1422 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.