1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kazananlar aslında kaybetti
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kazananlar aslında kaybetti

A+A-
CHP’nin il kongresi yapıldı. Aslında seçime tek liste ile gidiliyordu. İlçe kongrelerinden çıkan sonuç,  “Seçilmiş il başkanı” olmayı çok isteyen Cengiz Sarıbay’ı adaylık konusunda yalnız bırakmıştı. Hoş, parti içi muhalefet Sarıbay’ın karşısına aday aradı. Ama bulunamadı. Şimdi sonuçlara bakılınca, aslında örneğin bir Tamer Sokakoğlu aday çıksa, Sarıbay karşısında seçimi kazanabilirmiş. 
Parti içi demokrasi adına elbette birden fazla listeli, seçimli bir kongre tercih edilirdi. Üstelik, birden fazla listeli, seçimli bir kongrede ortaya çıkabilecek ufak tefek gerginlikler, karşılıklı eleştiriler kabul edilebilir, görmezlikten gelinebilirdi. Ama böylesi bir kongreye tek liste ile gidiyorsanız, bu tek listeli kongreyi partide zaten tepeden tırnağa bozulmuş bütün dengeleri yerine oturtmak, parti içinde büyük bir barış ve huzur ortamı oluşturmak için kullanmanız gerekirdi. 
Bunu yapmadılar, yapamadılar.. Cengiz Sarıbay, nihayet seçilerek geldiği il başkanlığının ilk gününde güç kaybetti. Sarıbay’ın arkasına gizlenip, partide kendi geleceklerinin hesabını yapanlar itibar kaybetti. En kötüsü, CHP  tamamen dibe vurdu. 27 Aralık kongresinin partide yarattığı yeni tahribatların ne denli büyük sıkıntılar, nasıl unutulmaz kindarlıklar yarattığını yıllar sonra bile, özellikle 2019’daki seçim yılında çok açık biçimde göreceğiz.
……………
Çok eskilere gitmeye gerek yok.. 2000’li yılların başlarına kadar bu kent “CHP’nin kenti”, “Sosyal demokratların kenti” olarak bilinirdi. Leyla Atakan’lar, Erol Köse’ler, Turan Güneş’ler, Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya unutulur insanlar değildir.. Sonra, 2004’den itibaren bu kent CHP’nin elinin içinden kaydı. Çünkü çok yanlışlar yapmışlardı. Kendi aralarında birbirlerine girmişlerdi. Sağ partilerde zaman zaman içeride düşmanlık olsa da, seçim zamanlarında herkes kenetlenir. CHP’de öyle olmaz.. Tam tersine, parti içindeki düşmanlık kan davasına dönüşür. Seçim dönemlerinde partiyi kemirir, bitirir.
27 Aralık kongresi, partide büyük bir onarımın başlangıcı için önemli fırsattı. Bunu kaçırdılar. Hatta partiyi daha beter dağıtıp, parti içindeki düşmanlığı daha da körüklediler. Şimdi yerel seçim olsa, CHP yine bu şehirde 13 belediyenin hiç birini kazanamaz. Şimdi genel seçim olsa, CHP kesinlikle 11’in 3’ünü bile alamaz. 

*3 İLÇE İLE DÜŞMAN OLMAK
İl kongresine tek liste ile gidileceği belliydi. Cengiz Sarıbay ve ekibinin eli aslında çok rahattı. Ama belli ki, bu kongreye hiç hazırlanamamışlar. Belli ki, tek liste olacağı görülmesine rağmen kongreden korkmuşlar. Cengiz Sarıbay başkanlığındaki il yönetimi, daha işe başlarken Kandıra, Başiskele, Karamürsel ilçelerini dışlamış, karşısına düşman olarak almış durumdadır. Partiyi büyütmek, partiyi kucaklamak gibi iddiaları olanların,  kongrede üç önemli ilçeyi dışlama hakkı ve yetkisi olabilir mi?.. 
Karamürsel ve Kandıra ilçelerini Hurşit Güneş’e yakın diye dışladılar. İlçe başkanlarını kurultay delegesi bile yapmadılar. Başiskele İlçe Başkanı İrfan Keskin’in kurultay delegesi yapılmayacağını, kongreden neredeyse bir ay önce duymuştum. Sarıbay ekibinin en önemli isimlerinden İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya aynen şunları söylemişti bana:
“-Başiskele İlçe Başkanı İrfan’ı uyardım. İlçe kongresinde,  Fahri Örengül’ü kesinlikle il delegesi yazmamasını istedim. Eğer Örengül’ü il delegesi yaparsa, kendisini kurultay listesine koymayacağımı söyledim.”
Bu sözleri Küçükkaya’nın ağzından duyunca şok olmuştum. Ziyareti sırasında Cengiz Sarıbay’a anlattım. Selman Yıldırım’a söyledim. İkisi de “Öyle şey olur mu. Başiskele ilçe başkanı elbette kurultay listesinde yer alacak” demişlerdi.
Başiskele’den topu topu 18 il delegesi seçildi. İlçe yönetiminin eli sıkıştı. Partinin önemli isimleri, hatta Cengiz Sarıbay bile Başiskele’de oturuyordu. İlçe başkanı, partiye emek vermiş önemli arkadaşlarını dışarıda bıraktı, Cengiz Sarıbay, Hüseyin Acurman, İbrahim Aydın, Fahri Örengül gibi isimleri 18 kişilik il delegeleri listesine koydu.
Ama kendi kellesi gitti. 
Şimdi bu CHP’de kim patron?.. Cengiz Sarıbay mı, Selman Yıldırım mı?, Mehmet Ümit Küçükkaya mı?. Sefa Sirmen mi?, Alpaslan Seymen mi?..
…………
Kongre çarşaf liste ile yapılmalıydı. Cengiz Sarıbay’ın rakibi yok, seçilecekti. İl yönetimi de blok olabilirdi. Ama 22 kişilik kurultay için çarşafa gidilmeliydi. Mevcut yönetimin de eli rahatlardı. Kurultay için aday olan Hurşit Güneş, Hikmet Erenkaya gibi isimler çarşaf listede kaybederse, silinip gider, söz söyleyecek halleri kalmazdı. Ama korktular. Blokta ısrar ettiler. Partiyi büyük bir kaosun, yıllarca izi silinmeyecek bir düşmanlığın içine attılar.
Bakın; 608 kişinin oy kullanma hakkının olduğu kongrede, tek liste 350 civarında oy alıyor. Bu CHP adına skandaldır, rezalettir. Sarıbay ekibi o kadar hazırlıksız, o kadar korkak şekilde kongreye gelmiş ki, büyük bir maddi hata da yaptılar. CHP tüzüğüne göre, her seçilen organda yüzde 30 kadın kontenjanı var. Buna göre, 22 kişilik kurultay delegeliğinde en az 7 kadın olması lazım. Listeyi hazırlayıp, sundular. Seçim bitti. Görüldü ki, 6 kadın yazılmış. Bu bir skandaldı. Cengiz Sarıbay kendi adını silip, 7 nci bir kadını listeye yazmak zorunda kaldı.
Skandalın büyüklüğüne bakın. 16-17 Ocak’taki kurultayda, 81 il içinde sadece Kocaeli’nin il başkanı kurultay delegesi olamayacak, oy kullanamayacak. 
………
Pazar günü CHP kongresi neresinden baksanız rezaletti. Skandaldı. Çok derin yaralar açıldı. Küçücük bir salon doldurulamadı. Abuk kavgalar çıktı. Seçime giren tek liste, toplam delegenin neredeyse ancak yarısının oyunu alabildi. Şimdi, Cengiz Sarıbay, Selman Yıldırım, Fatma Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan kongreyi kazandıklarını, artık Kocaeli’de CHP’nin kendilerinden sorulacağını zannediyorlar. Yanılıyorlar.. Kazandıklarını sananlar aslında pazar günü kongreyi kaybettiler. Zaten CHP toptan kaybetti. Bu partide kurultay delegeliği çarşaf liste ile yapılmış olsaydı, bugünden itibaren aralarında Hurşit Güneş, Hikmet Erenkaya gibi isimlerin de bulunduğu pekçok kişi, bugünden itibaren tamamen siyasetin dışında kalmış olabilirlerdi. Buna cesaret edemediler. Kazandıklarını sanıyorlar, ama kaybettiler. Koskoca partiyi, Atatürk’ün kurduğu partiyi, bu kentte hepten yok ettiler.
*Ensar Öğüt misafirimdi 
Pazar günü gazetede bir yandan CHP kongresini, bir yandan Kocaelispor-Velimeşe maçını takip ediyorum. Önemli bir misafir geldi: Ensar Öğüt… Uzun uzun sohbet ettik. 
Ensar Öğüt, Türkiye siyasetinde, CHP’de önemli bir isim. 2002’den sonra 3 dönem CHP Ardahan Milletvekili olarak Meclis’te görev yaptı.  1950 Ardahan doğumlu. Milletvekili olarak mecliste bulunduğu dönemde, hiç kuşkusuz CHP’nin ve meclisin en renkli milletvekillerinden biri oldu. Özellikle hayvancılık sorunları, doğu ve güneydoğu sorunları ile ilgili çok önemli çıkışlar yaptığını, çok  medyatik basın toplantıları düzenlediğini, siyasetle biraz ilgilenenler hatırlayacaktır. 
Esnar Öğüt’ten siyasi geçmişini dinledim.  1970’li yıllarda İstanbul Kartal’da aktif siyasete başlamış.  1990’ların başından itibaren Gebze siyasetinin önemli ismi haline gelmiş. 5 dönem CHP Gebze ilçe başkanlığı yaptığını anlattı. 1995’de milletvekili aday adayı olmuş, listenin  9 ncu sırasına konulmuş. 1999’da Gebze Belediye Başkan adaylığı için ön seçime girmiş, bir oyla kaybetmiş. 2002’de yeniden milletvekilliği aday adaylığı için başvurunca, “Kocaeli’den en iyi 4 ncü sıra olur” demişler, Ardahan 1 nci sıra teklifini kabul etmiş.
Ensar Öğüt, halen CHP’nin Yüksek Disiplin Kurulu üyesi. Kocaeli siyasetini yakından takip etmeye çalışıyor. Pazar günü de kongrenin havasını koklamaya gelmiş. Aslında Öğüt, 2014’de Büyükşehir Adayı olmak istedi. Tahsin Tarhan aday yapıldı. Hala Kocaeli’de siyaset yapmayı çok istiyor. Gebze’de büyük bir tabanı olduğuna inanıyor.
Biraz CHP’nin iç hallerini dinledim. Öğüt, CHP’de “Güneydoğu raporu” hazırlayan ilk milletvekili olduğunu anlattı. Güneydoğu’da olup bitenleri sordum. O bölgedeki savaşın mevcut yöntemlerle biteceğine inanmadığını anlattı. 
Benim açımdan özel ve güzel bir sohbet oldu. Ensar Öğüt, ticari hayatına İstanbul’da matbaacı olarak başlamış. Matbaa şirketlerini oğullarına devretmiş. Kendisi müteahhitlik yaptığını söyledi. 16-17 Ocak kurultayında, mevcut Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun karşısına rakip çıkmayacağına inanıyor. Önemli bilim adamları ile birlikte, çok ses getirecek, Kemal Kılıçdaroğlu’nun 7 göbek öteden sülalesini anlatan çok önemli bir kitap üzerinde çalıştıklarından söz etti. Ensar Öğüt, renkli bir şahsiyet, ağzı çok laf yapan bir siyasetçi. Kocaeli’deki CHP içinde kendisine yer bulur mu bilemiyorum.

*Diyalog kapıları açık durmalı
Türkiye’nin bir bölümünde, Güneydoğu’da adı konulmamış bir savaş devam ediyor. Elbette devlet, silah zoruyla taleplerini kabul ettirmek isteyen terör örgütüne göz yumamaz. Ama çok hatalar yapıldı. Barış süreci olarak bildiğimiz dönemde terör örgütünün bölgede yuvalanmasına, silahlanmasına göz yumuldu.
Şimdi büyük bir savaş var ve orada masum insanlar da çile çekiyorlar. Görüşmek lazım, konuşmak lazım., Diyalog kapılarını açık tutmak lazım.. Başbakan Davutoğlu da bu tür  diyalogları açık bir insan.. Yeni Anayasa konusunda muhalefet liderleri ile görüşme kararı almıştı. Davutoğlu, yarın Kılıçdaroğlu ile görüşecek. Daha sonra HDP Genel Başkanı Demirtaş ile randevusu vardı.
Elbette HDP’lilerin bazı söylemlerde çok ileri gittiğini, ortamı germek adına çok ciddi hatalar yaptığını kabul edenlerdenim. Ama Başbakan’ın, “Artık HDP ile görüşmeye gerek kalmadı. Demirtaş ile olan randevuyu iptal ediyorum” çıkışını da doğru bulmuyorum.
Sonunda oturup konuşmak lazım.. HDP’yi yok sayarak bu sıkıntıların altından kalkılamaz. Oturup konuşmak, uzlaşma yolu aramak dost olmak, kanka olmak anlamına gelmiyor ki.. Davutoğlu-Demirtaş görüşmesi, geleceğe yönelik umutlar için bir başlangıç olabilirdi. Diyalog kapıları tamamen kapanırsa, korkarım bu ağır sorunların altından kalkmamız da giderek daha zor hale gelecektir.

*8 puan farkla liderlik
Futbolda 2015-2016 sezonunun ilk yarısı sona erdi. Bize ne Süper Lig’de, PTT 1 nci Liginde ya da diğer liglerde kimlerin lider olduğundan. Biz BAL 12 nci Grup’la ilgileniyoruz. Geçtiğimiz yıllarda arka arkaya liglerden aşağıya düşen, bir dönem oynadığı her rakipten içeride dışarıda utandırıcı sayıda goller yiyen Koçcaelispor’umuz bu sezon küllerinden doğru. 7 hafta üst üste maç kazanan Kocaelispor, 1966’dan başlayan şanlı tarihinde yeni bir rekor kırdı. Ligin ilk yarısını en yakın rakibin 8 puan önünde kapattık. Grupta bizi takip eden takımlar da hemşerilerimiz Kocaeli Demirspor ve Gebzespor. Ligin 2 nci yarısını İzmit’te Gebzespor maçı ile açacağız ki, bu da müthiş bir maç olacak. 
Kocaelispor BAL 12 nci Grupta ligin ilk yarısında oynadığı 12 maçın 10’unu kazandı. Hiç beraberliği yok, 2 maçı şanssız biçimde kaybetti. Sezon sonunda grup 1 nci olursak, Play-Off oynayacağız. Çok büyük olasılıkla gelecek yıl 3 ncü Lige, yani profesyonel liglere dönmüş olacağız. 
Kocaelispor maçlarını İsmetpaşa Stadında onbinler izliyor. İnsanlar ailece geliyor. Maçın devre arasında stadın zeminini çocuklar dolduruyor. Yeni bir nesil Kocaelisporlu büyüyor. Biz 1966’da yeni kurulan 2 nci Ligden hayatına başlayan Kocaelispor’un peşine takılmış, büyük zaferler görmüştük. Şimdiki çocuklar Kocaelispor’u amatör ligden, BAL’dan aldılar, yükseltecekler. 
Çok sevindiğim bir durum var. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu da bu işin içine çekmeye başladık. Güzeloğlu, son Velimeşe maçında tribünlerin coşkusunu görünce çok keyif almış. Umarım, bundan böyle ilimizde görev yaptığı sürece Kocaelispor’un yanında olacaktır. Gelecek sezon 3 ncü Lige yükselirsek, önümüze yeni zorluklar çıkacak. Şimdiden el birliği ile bu zorluklara karşı hazırlanmak zorundayız. 
Kocaelispor’un yerine konulmak istenen Birlikspor ise.. Benim için öyle bir kulüp yok. Sözde bu sezon uzak ara bir üst lige çıkacaklardı. Görürsünüz, birkaç yıl içinde bizim Kocaelispor, Birlikspor’dan daha üst ligde olacaktır. Kente moral getiren, kazandığı maçlarla yüzümüzü güldüren Kocaelispor’da emeği olan herkesi teşekkür ediyorum.
Bu yazı toplam 924 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.