1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kemanımın telleri
Kemanımın telleri

Kemanımın telleri

İsmail Başaran’dan alınan güzel bir Kars türküsüdür; “Kemanımın telleri Gezdim gurbet elleri Yine aklıma düştü Yarin tatlı dilleri” diye başlar ve nakaratında da; “Aman yare di gelsin Canım

A+A-

İsmail Başaran’dan alınan güzel bir Kars türküsüdür;

“Kemanımın telleri

Gezdim gurbet elleri

Yine aklıma düştü

Yarin tatlı dilleri” diye başlar ve nakaratında da;

“Aman yare di gelsin

Canım yare di gelsin

Sizin yar sizin olsun

Bizim yare di gelsin” der…

Türk Halk Müziğimizin, türkülerimizin ustaları varken, bu konuda ahkâm kesmek bana düşmez elbette. Ne ki, kimi şeyler cuk oturuyor, ben de sözü birazcık dolandırıp yazıyorum ve sizlerin beğenisine sunuyorum…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “Bin Enstrüman Bin Roman” projesini duydunuz, gazetelerden okudunuz. Bölgemizde yaşayan Roman kökenli vatandaşlarımızın yetenekleri arasında bulunan müzisyen yanlarını geliştirebilmeleri için düşünülmüş bir proje olarak tanımlandı. Kim, nasıl programladı bilemiyorum ama, ilköğretim okullarına dağıtılan dizüstü bilgisayarlar gibi, bu kez de keman dağıtıldı insanlarımıza.

Müzik bir yetenek ve ilgi işidir. Bir enstrüman çalmak, bakkaldan sabun çalmaya falan benzemez. Öyle her babayiğidin harcı da değildir keman, ud, akordeon ya da bir başka enstrüman çalmak. Bu arada, her Roman olanın da müzisyen olacağı gibi bir kural yok yani!

Çok iyi niyetle baktığım zaman, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu projesine saygı duymak istiyorum. İstiyorum da, projenin asıl parçaları olan, ayrıntıları olan, gerçek sahipleri olan Roman vatandaşlarımızın söylediklerini okuyunca kafam karışıyor.

Bakın, kemanların defolu çıkması falan değil benim sözünü ettiğim. Bin tane keman kimden alınmış, kim ne kadar para kazanmış bu alışverişten, bunları da geçtim. Benim derdim başka!..

Kireçocakları Romanlar Derneği Başkanı Faruk Soydan ve Yenidoğan Romanlar Derneği Başkanı Ertuğrul Sevinç ortak bir açıklama yapmışlar. Demişler ki;

“Bize keman değil, iş lazım. Yetkilileri bu konuya eğilmeye, en büyük sorun olan işsizliğe çare bulmaya davet ediyoruz.”

Haklılar mı?

Bence haklılar. Japon atasözünü onlar da biliyorlar en azından;

“Bana balık verme, balık tutmayı öğret.”

Ama mantık başka işte ve benim kafam da o nedenle karışıyor. Bin Roman’a bin enstrüman dağıtacaklar, ondan sonra da Roman vatandaşları en azından duygusal anlamda borçlandıracaklar. Seçim döneminde de bu borçlandırmayı oy potansiyeli olarak değerlendirecekler.

Şöyle bir şey sorsam, desem ki;

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sanata bu denli önem veriyor da, KASK gibi bir sanat kuruluşunu neden kapı dışarı ettiriyor? Neden yardımcı olmuyor?..

“Kemanımın telleri” türküsü değil mi?..

Düşündükçe size de inandırıcı gelmedi değil mi?..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.