1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kemik kanserinin tedavisi yaşam kalitesini artırıyor
Kemik kanserinin tedavisi yaşam kalitesini artırıyor

Kemik kanserinin tedavisi yaşam kalitesini artırıyor

Prof. Dr. Nevzat Dabak, kemik ve yumuşak doku tümörlerinde modern yaklaşımların büyük önem taşıdığını söyledi. Prof. Dr. Dabak, iyi bir ekip anlayışıyla doğru tanıların konulması ve doğru tedavilerin uygulanmasıyla hastaların hayat süreci ve kalitesinin y

A+A-

Medical Park Samsun Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nden Prof. Dr. Nevzat Dabak, kemik ve yumuşak doku tümörlerinde modern yaklaşımların büyük önem taşıdığını söyledi. Prof. Dr. Dabak, iyi bir ekip anlayışıyla doğru tanıların konulması ve doğru tedavilerin uygulanmasıyla hastaların hayat süreci ve kalitesinin yüzde 20’den yüzde 65’e çıktığını belirtti.

Son yıllarda sıkça rastlanan kemik ve yumuşak doku tümörleriyle ilgili Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) açıklamalarda bulunan Medical Park Samsun Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nden Prof. Dr. Nevzat Dabak, bu tip tümörlerin tedavisinin hata riskinin yüksek olması sebebiyle diğer kanser türlerine göre daha problemli olduğunu ifade etti.

Kemik ve yumuşak doku tümörlerinin tedavilerinin hastaya geri dönüşümünün çok ağır olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Nevzat Dabak, “Bir akciğer kanserinde hastanın akciğeri veya organdaki kısım çıkarılır. Meme kanserinde memesinin bir tanesi çıkartılabilir, protezlerle, silikon takviyeleriyle ve estetik girişimlerle bu duruma çözüm üretilebilir. Ancak bir kişinin kolunu, bacağını keserseniz o zaman onun sonucu çok daha ağır olur. O yüzden kemik ve yumuşak doku tümörlerinde kolu ve bacağı korumak adına tedavide dikkatli olmak çok önemlidir. Ancak günümüzde koruyucu cerrahiler var. Bu sayede, artık kol veya bacak kesmeye gerek kalmadan ve tümörü çıkartarak tedavi olanağı bulunmaktadır.” dedi.

"DOĞRU TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ"

Kemik ve yumuşak doku tümörlerinde doğru tanının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Dabak, “Doğru tanıyı koymak için de tümörü radyolojik olarak öncelikle iyi görüntülemek gerekir. Daha sonra kas iskelet sistemi radyolojisini yorumlayan bir ekiple beraber iyi görüntülenmiş tümör bölgesi yorumlanmalı ve ön tanıları düşünülerek yine kas iskelet sistemi patolojisinde deneyimli patologlarla beraber patolojisi alınmalı. Yani biyopsi alınmalı. Biyopsinin de mümkün olduğunca ameliyata gerek kalmadan yapılması tercih edilmeli.” açıklamasında bulundu.

Kemik ve yumuşak doku tümörlerinin tanısında modern yaklaşım ve multidisipliner çalışma gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Dabak, “Ortopedi, radyoloji, nükleer tıp, patolojiden gibi birimler tanı ve tedavi için en üst düzey çalışmayı ortaya çıkarmak için birlikte çalışmalıdır. Hatta farklı disiplinlerdeki uzmanlaşmış hekimler, Konsey adı altında bir araya gelerek vakaları tartışmalı ve ona göre bir yol haritası çizmelidir.” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.