1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kendi havaalanını kendisi yapan kent
Kendi havaalanını kendisi yapan kent

Kendi havaalanını kendisi yapan kent

Bizim kentimize karşı yapılan haksızlıkların boyutu giderek büyüyor. Bu durumdan çok şiddetli rahatsızlık duyuyorum. Dün yerel gazetelerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bir ihale ilanı

A+A-

Bizim kentimize karşı yapılan haksızlıkların boyutu giderek büyüyor. Bu durumdan çok şiddetli rahatsızlık duyuyorum.

Dün yerel gazetelerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bir ihale ilanı yayınlandı.

İlanın başlığı şöyleydi:

“-Havaalanı Tadilatı Yaptırılacaktır- Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı İhale İşleri Şube Müdürlüğü”

İzmit’te sivil uçakların inip kalkacağı bir havaalanının yapılması için bu sütunlarda çok yazılar yazdım. Havaalanı yapılacak da, uçukla zırt pırt bir yerlere gidecek değilim. AKP iktidarı döneminde Türkiye’nin 81 ilinden 61’inde havaalanı yapıldı. Hepsini devlet yaptı. Bu yıl içinde en az 5 yeni havaalanı daha devlet yatırımı olarak tamamlanacak.

Biz İzmit’te yoktan, sıfırdan yeni bir havaalanı istemiyoruz. Cengiz Topel Askeri Havaalanı var. Pist hazır.. Alt yapı hazır. Harabeye dönen terminal binası yenilecek, uçakların park edeceği alanda kırık betonlar onarılacak. Sivil terminale D-100’den giriş çıkış için bir miktar arazi kamulaştırılıp, kavşak düzenlemesi yapılacak.

Türkiye’nin çeşitli illerinde devletin hiç yoktan başlayıp yaptığı havaalanlarının en basiti 250-300 milyon TL’lik yatırım gerektiriyor. Bizim mevcut havaalanımızın sivil uçuşlara açılması için gereken para 20-25 milyon TL.

Yazdık, çizdik, bağırdık, çağırdık. Ulaştırma Bakanlığı İstanbul’da mevcut iki havaalanının (Atatürk ve Sabiha Gökçen) yetersiz kaldığını belirtip, İstanbul’a üçüncü havaalanı için arayışa başlarken, hala İzmit’teki hazır havaalanı düşünülmüyordu. Hatta Kocaeli milletvekilleri, “İzmit’e havaalanı gereksiz” diyorlardı.

Sonunda Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün artık İzmit’e bir sivil havaalanı gerektiğini kabul etti. Çünkü devlet bir yandan bu kentin arazilerini yabancı yatırımcılara pazarlıyor, yeni fabrikalar kurulması için bağlantılar yapıyordu. Dünyada bir havaalanı bile bulunmayan kenti nasıl pazarlayabilirdiniz?.

“Tamam” dediler. Başbakan’la da görüştük, artık Cengiz Topel’i sivil ulaşıma da açacağız. Hatta Sayın Bakan vade verdi, “Haziran’da sivil uçaklar Cengiz Topel’e inecek” dedi.

Ulaştırma Bakanlığı’ndan bürokratlar geldiler. Nedense bir türlü Cengiz Topel’e sivil ulaşımın gelmesine sıcak bakmıyorlardı. Vali’ye, Büyükşehir Başkanına, “Havaalanı açılır ama, yer hizmetlerini biz veremeyiz “ diye mazeret ürettiler. Büyükşehir, havaalanı açıldıktan sonra yer hizmetlerini taahhüt etti.

Bu önemli değil. Büyükşehir bir şirket kuracak, havaalanında yer hizmetlerini verecek. Zaten şu havaalanı sivil ulaşıma bir açılsın, birkaç ay içinde pek çok özel şirket yer hizmetlerine talip olacak.

Ama havaalanının eksiklerini devletin yapması gerekiyor. Türkiye’nin her yerinde yeni havaalanlarını devlet yapıyor. Üstelik bu kentten toplanan vergilerle yapılıyor. Misal, Ordu ile Giresun illeri arasında yeni bir havaalanı yapılacak. Or-Gi Havaalanı adı verilen bu tesis, iki kent arasında denizin üzerinde yapılacak. Büyük masraf. Oraya var, buraya yok.

Şimdi İzmit’teki havaalanının bütün eksiklerini tamamlamak, Büyükşehir Belediyesi’ne kaldı. Büyükşehir, bu işi ihaleye çıkarttı.

AKP döneminde Türkiye’nin pek çok ili ihya oldu. Büyük yatırımlar aldılar. Hele hele bazı bakanlar seçim bölgelerine devletin imkanlarını, parasını yıktılar.

Biz burada, devletin yapması gereken D-100 İzmit geçişini, köprüleri, tünelleri yerel yönetimin parasıyla yaptık. D-130 karayolunda yine devletin yapması gereken kavşakları, tünelleri Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Sapanca Yolu çift yol olacak ama, bunun için gerekli kamulaştırmaları Büyükşehir yapacak.

Neden?.. Herkese var da neden bize yok?.. Cengiz Topel Havaalanı için Büyükşehir’in açtığı ihalenin maliyeti öyle banıyorum ki, 20-25 milyon TL civarında. Atla deve değil..

Ama neden Türkiye’nin her yerinde  havaalanlarını, yolları, köprüleri, tünelleri, kavşakları devlet yapıyor da, bizim buradaki işlere devletin parası  yetmiyor, büktün yük Büyükşehir’in parasına, kentin parasına bindiriliyor?..

Haksızlık var, büyük haksızlık.

Bu kentin kıyılarını limanlara, tarım arazilerini yabancı sermayeye pazarlasınlar. Bu kentten çatır çatır vergiyi toplasınlar.

İç göçün faturasını biz ödeyelim.. Çevre kirliliğinin faturasını biz ödeyelim. Limanlar, tersaneler yüzünden İzmit Körfezi’nin bitirilişini biz çekelim.

Sonra, bu devlet bize yol bile yapmasın. Havaalanının tamamlanması için yapılacak yatırımı bile yerel yönetimin bütçesine bıraksın.

Sayın Başbakan geçen salı günü partisinin Meclis Grubunda iki harita gösterdi. İlk harita, 2002’de Türkiye’deki duble yolları gösteriyordu. Üzeri boştu. AKP’li milletvekilleri bu haritayı alkışlayınca Başbakan onlarla kafa buldu, “Durun yahu. Alkışlayacağınız harita şimdi geliyor” dedi. İkinci bir harita gösterdi. Üzeri kırmızıyla çizilmiş duble yollarla dolu. AKP döneminde Türkiye’nin her yerinde yapılmış duble yolları gösteriyordu.

Haritanın fotoğraflarını inceledim. Bizim D-130 karayolunun D. Dere-Karamürsel arası da duble yol gözüküyor. Sayın Başbakan’a yanlış bilgi vermişler. AKP iktidarı döneminde devletin ilimizde yaptığı en önemli iş bu 20 kilometrelik yolun duble olmasıdır. Ama daha hala bitmedi. Başbakan’ın elindeki o haritada kırmızı çizginin 20 kilometre kesik olması gerekirdi.

Bu kente devlet yatırımı yok. Bu kentte başlayan yatırımlar bitmiyor. Yolumuzu, havaalanımızı kendimiz yapmamız gerekiyor. Ayrıca biz çalışacak, bir kirlenecek, biz göç alacağız, vergi ödeyip, Türkiye’nin diğer illerinde yol, hava meydanı yapılmasını sağlayacağız.

Hani, Allah günah yazmasa, yasalara göre suç olmasa, çıkıp PKK’lılar gibi, “Bizi özerk yapın. Bizi bağımsız eyalet yapın” diye bas bas bağıracağım. Nasıl olsa, her işimizi kendimiz yapmak zorunda kalıyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.