1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kendi iradesi ile bir yöneticinin koltuğu bırakması
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kendi iradesi ile bir yöneticinin koltuğu bırakması

A+A-

ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi, dün bence çok önemli bir manşetle çıktı. Haberi yapan kişi de Murat Yoldaş olduğu ve bu haber bu gazetenin manşetinde yayınlandığı için, doğruluğu konusunda da bir tereddüt bulunmasa gerektir. 
Tam 27 yıldan beri Kocaeli Esnaf Odaları Birliği Başkanlığını yapan Kemal Kaya, 13 Mayıs’ta yapılacak kongrede yeniden aday olmayacağını açıklamış. Bu net açıklamanın ardından kuşkusuz Kemal Kaya’ya büyük bir baskı gelecektir. Son anda karar değişikliği de olabilir. Ama Kemal Kaya, mert adamdır, sözünden dönecek biri değildir.
Kocaeli Esnaf Odaları Birliği’ne bağlı 52 Oda’dan 51’inin kongreleri tamamlandı. Oda başkanlıklarında çok önemli bir değişim olmadı. Hemen hemen delegelerin büyük bölümü aynı kişiler. Bu tabloya bakıldığında 13 Mayıs’taki kongrede aday olması halinde Kemal Kaya’nın yeniden seçilebileceğini söylemek yanlış olmaz.
Ama Kemal Kaya gibi 27 yıl Başkanlık yapmış bir kişiye,  olası bir seçim kaybı da hiç yakışmaz. Bundan önceki kongrede Kaya, “Bu son, yeniden aday olmayacağım” demişti. Belli ki o sözünü de tutuyor.
Kemal Kaya, Türkiye’nin ve Kocaeli’nin çok zor bir döneminde çok zor bir görev üstlendi. Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin rahmetli Başkanı Rıdvan Alyörük ile çok güzel bir ikili oluşturdular. Bu zor dönemde Kocaeli esnafının büyük kazanımlar elde ettiğini işlerinin ilerlediğini söylemek mümkün değildir. Ama Kemal Kaya elinden geleni yapmıştır. Son 27 yılda en çok kayba uğrayan esnafların başında da Şoförler geliyor. Kaya, buna rağmen Kocaeli Şoförler Odası’nın Başkanlığına yeniden ve rakipsiz seçildi. Ama öyle sanıyorum ki, siyasetin odalar ve esnaf üzerindeki baskısına daha fazla dayanamadı. Bu şartlarda artık göreve devam edemeyeceğini anladı. Kemal Kaya 13 Mayıs’ta büyük olasılıkla çok uzun süredir devam eden görevini devredecek.
Yine Murat Yoldaş’ın haberine göre, Kaya’nın yeri için iki aday var. Biri, çok uzun yıllar Kaya ile birlikte çalışan,  büyük olasılıkla Kaya’nın da desteğini yanına alan Kadir Durmuş. Diğer adayın ise, son Kapalı Pazar yeri temel atma töreninde AK Partililere şükran için deve kesmeye kalkan Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim. 
17 Mayıs’a kadar başka bazı adaylar da çıkabilir. Bunun için nabız yoklayanların bulunduğu biliniyor. 
Ama eğer Birlik Başkanlığı yarışı Durmuş ile Serim arasında geçerse, bu yarış bir bakıma iktidar partisi ile muhalefet arasındaki yarış olacaktır. Böyle bir yarışın sonunda ortaya çıkacak sonuç, hiç kuşkusuz 2019’daki yerel ve genel seçimler açısından da bu kentteki nabzı, en azından esnaf kesiminin nabzını gösterecektir. 
13 Mayıs’ta ilginç bir seçim olacak. Bakalım, kim kazanacak. Kemal Kaya’nın ise, bu kent için yaptıkları, delikanlı duruşu, siyaset üstü kalışı hiç unutulmayacak. Bir yöneticinin kendi koltuğunu zamanı gelince kendiliğinden bırakmasının ne denli büyük erdem olduğu da bir kez daha görülecek. 

Sarıbay, kendisi inanıyor mu?

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun düzenlediği basın toplantısı ile ilgili görüşlerini bence çok geç açıkladı. Söz konusu basın toplantısında Karaosmanoğlu, “Biz verdiğimiz sözlerin yüzde 91’ini yerine getirdik. Bugün halkın yüzde 75’i bizi destekliyor ve başarılı buluyor” demişti. 
Sarıbay’ın basın toplantısında Büyükşehir’i eleştirmesi, “Hiçbir şey yapmadılar” demesi, siyasetin bir gereğidir. Ancak CHP İl Başkanı “Herkes inansın. Biz 2019’da Büyükşehir’i alacağız” gibi çok iddialı bir söylemde de bulunmuş.
Merak ediyorum. Sayın Sarıbay, bu konuya kendisi ne kadar inanıyor? Büyükşehir’i CHP, kiminle, nasıl kazanacak?...
CHP’nin büyükşehirde iddialı olabilmesi için öncelikle son il kongresinde hiç değilse kurultay delegeliği için çarşaf liste yöntemini kabul etmek zorundaydı. Ben, öteden beri CHP’nin Büyükşehir adaylığı için Prof.Hurşit Güneş’in en uygun isim olduğunu düşünüyorum. Bunu birkaç kez yazdım.
Geçenlerde Sayın Güneş ile tekrar görüşme imkanı buldum. Aslında Güneş Büyükşehir adaylığını kabul etmeye hayli yaklaşmıştı. Son görüşmemizde sordum: “Nasıl aday olacağım?” dedi. Partim beni 22 kişilik kurultay delegeliğine layık görmemiş. Bu tablo içinde nasıl Büyükşehir adayı olabilirim?”
Halbuki il kongresinde çarşaf listeye gidilse, Prof.Hurşit Güneş ve diğer isimler seçime girse, herkesin boyunun ölçüsü ortaya çıkacak, kimse konuşamayacaktı. Cengiz Ağabey, buna cesaret edemedi. İl kongresinde çarşaf listeye gidilse, İzmit ve diğer bazı ilçeler için adaylar, Büyükşehir için aday ortaya çıkabilirdi. Bu fırsat kaçtı. Şimdi Kemal Kılıçdaroğlu’nun göstereceği isimlerle seçime gidecek bir CHP’nin, bu seçimleri alacağına kim nasıl inanacak?

KOTO üyelerinin çok önemli 
sorumlulukları bulunuyor 

Kocaeli Ticaret Odası, üye sayısıyla, üyelerinin kimlikleri ile bütçesi ve gücü ile kuşkusuz ilimizin en güçlü, en büyük sivil toplum örgütüdür. Asırlık geçmişi olan KOTO öyle sanıyorum ki, en karmaşık, en zor ve en sıkıntılı 4 yıllık dönemi kapattı.
4 yıl önceki seçim ortamını hatırlayın. Tamamen FETÖ yapılanması bu seçimlerin içindeydi. Murat Özdağ hedefine ulaştı, Başkan seçildi. Özdağ döneminde KOTO’da bir şey yapılmadığını söylemek haksızlıktır. Keleş dönemine göre, çok daha fazla iş yapıldı. Üyeler KOTO’ya daha kolay ulaşabilir hale geldi. Üyelerin eğitim çalışmalarına özel önem verildi. Arslanbey’de çok nitelikli bir Meslek Okulu kurulması sağlandı.
Ancak, Murat Özdağ, 2016 sonrası FETÖ üyeliği ile suçlandı. Hala tutuklu. O’nu tanıyan biri olarak, kendisi ve ailesi açısından içinde bulunduğu bu duruma gerçekten çok üzülüyorum.
Özdağ’ın tutuklanıp, görevden düşmesinden sonra da KOTO’da önemli çalkantılar yaşandı. Yeni bir yönetim oluştu, mahkeme kararıyla düştü. Sonra Akın Doğan Meclis Başkanı, Necmi Bulut yönetim kurulu başkanı oldular. İyi niyetle ve kapasiteleri oranında çalıştılar. Önceki gün Meclis Başkanı Akın Doğan, KOTO Meclisi’nin bu dönemdeki son toplantısında veda konuşması yapmış, üyelere “Hakkınızı helal edin” demiş. 
Akın Doğan ve Necmi Bulut ekipleri için kötü bir şey söylemek haksızlık olur. Çok karmaşık bir meclis yapısı içinde en azından rutin işleri yürüttüler. Bu yönetim için en ufak bir şaibe, yolsuzluk, adam kayırma veya haksız işten çıkartma iddiasında kimse bulunamaz.
Ancak son 4 yıl içinde yaşananlar KOTO’nun binlerce üyesine çok önemli bir sorumluluk yüklüyor. Önümüzdeki hafta yapılacak seçimlerde KOTO Meclisi çok kaliteli isimlerden oluşmalıdır. Her türlü tarikat, cemaat, siyaset yapılanmasının dışlanması gerekiyor. KOTO Meclisi yeni dönemde her komiteden gelecek kaliteli isimlerden oluşursa, önümüzdeki 4 yıllık dönemde daha kaliteli bir yönetim oluşturulabilir. Kocaeli Ticaretinin de artık vakit kaybına tahammülü yok. Oy kullanırken, herkes vicdanının sesini dinlerken, adaylar konusunda da iyi araştırma yapmak zorundadır. 

DUVAR YAZISI 
Dolar 4 TL oldu diye çok
fazla bağırmayın. Hiç değilse 
küsurlu rakamlar gitti, artık 
hesap yapmak daha kolay hale geldi.

Bu yazı toplam 2127 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum