1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Kendi kendimize yetmeyi öğrenmeliyiz
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kendi kendimize yetmeyi öğrenmeliyiz

A+A-

Kamuoyu araştırmalarına düşkün olduğumu artık herkes biliyor. Ben bilimin ve istatistiklerin rehberliğine inanırım. Önümüzü aydınlatırlar.

Yakın takip ettiğim araştırma şirketlerinden biri de Gezici Araştırma…

Gezici Araştırma Merkezi Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Uzmanı Murat Gezici sık sık yaptıkları çalışmaları Whatsapp’tan benimle de paylaşıyor. Bazen yayınlanmadan önce bazen yayınlanır yayınlanmaz…

İlgiyle izliyorum.

***

AREDA’nın Koronavirüs anketlerini yayınlamıştık. Gezici de bir çalışma yaptı. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşayan 18- 19 Mart tarihlerinde 1068 kişi ile yüz yüze bir Koronavirüsü anketi gerçekleştirdi.

İlginç veriler var:

Bir- Vatandaşların yüzde 7,6’sı virüsü ilk kez duydum diyor.

Çok ilginç geldi banaDünya yıkılıyor ama halkın yüzde 7.6’sı “ilk kez duyuyorum” diyor.

İki- Halkın yüzde 52,4'ü ekstra yiyecek, ilaç v.s. stok yaptığını ifade ederken, yüzde 35,2'si normal zamanlardaki gibi alışverişini yaptıklarını söylüyor.

Marketlere hücumun istatiksel hali…

Üç- Halkın yüzde 64,2'si bireysel tedbirler aldığını söylüyor.

Geri kalanlar?

Dört-Yapılan anket sonuçlarında vatandaşların yüzde 52,8'i virüsü sosyal medya hesapları üzerinden takip ettiğini söylüyor.

Aman mesele sanallaşmasın.

***

AREDA’nın anketiyle de verileri kıyasladım. Benzer sonuçlar da var:

Hükümetin aldığı tedbirleri değerlendirmeleri istenen vatandaşların yüzde 70,8'i memnun olduğunu söylerken yüzde 20,8'i ise memnun olmadığını, yetersiz olduğunu ya da kendi koşullarını iyileştirmeye yönelik herhangi bir tedbir alınmadığını kaydediyor.

***

Murat Gezici “Böylesi bir dünyada şu nokta giderek büyük önem kazanıyor: Böyle çalkantılı, türbülanslı zamanlarda yaşadığımız bu duruma cevabımız ne olacak? Bu soruya vereceğimiz yanıt rotamızı çizecek. Bu global soruna ülkeler olarak kendimizi daha izole, yalıtılmış kılarak, kendi kozamıza çekilerek mi yanıt vereceğiz yoksa global bir ruhla, kolektif bir dayanışma ve mücadeleyle hareket edip yeni bir hümanist bilinçle mi yanıt vereceğiz? Önümüzde büyük bir ikilem var. Bu ikilemi aşmak korkunun, kaygının bu denli yükseldiği zamanlarda maalesef daha da zor” diyor.

***

Bu konuda düşüncelerimi hafta başı yazmıştım:

Bu bir kırılma anı. Yine bir şeyleri değiştirecek. Hayatımızı değiştirecek. Soru şu: “Hangi dersleri aldık?” Evet, dünya küreselleşiyor. Bu salgın da gösteriyor ki Çin’deki problem de bizi ilgilendiriyor. Bunu unutmayacağız. Demek ki küresel sorunlara kayıtsız kalmamak gerekiyormuş. Bana dokunmaya yılan bin yaşasın tavrı doğru değil. O yılanı biri yiyor, sonrasında biniyor uçağa ciğerindeki mikrobuyla kolayca bir havalimanından sizin ülkenize girebiliyor. Lafın özü dünyanın kalbi birlikte atacak. Ancak, bir şey daha var. Ben diyalektiğe inanırım, bu küreselleşmenin yerelleşmeyi ve bu meseledeki tam karşılığıyla ulusalcılığı da tetiklediği bir gerçek. Nasıl mı? Bakın ventilatör ihtiyacı var. Yani solunum cihazı. lkemizde bunu yapan firmalar var ama rekabette zorlanıyorlardı. Şimdi herkes kendine ayırdığı için sıkıntı çıkma ihtimali var. Demek ki neymiş, yerli firmalarımızın olması gerekiyormuş.

Kendi kendimize yetmemiz gerekiyormuş. Bu ülke, otomobilini de, uçağını da, silahını da kendi yapabilmeli. İlacını da, kağıdını da kendi yapmalı. Bir minik virüsün öğrettiğine bak.”

***

Ancak Gezici’nin tespiti ile yazdıklarımı bir adım öteye taşımak istiyorum. Küreselleşmeyi içselleştireceğiz ve yerelleşme yani ulusallaşmanın önemine vurgu yapsam da yazının içinde bir vurgu var: Kendine yetmek…

Bu bir devlet tavrından öte bir derinlikte…

Kendine yetmeyi öğrenmeyi şöyle açalım.

Birey olarak kendimize yetmeliyiz. Öğrenmeliyiz.

Aile olarak kendimize yetmeyi öğrenmeliyiz.

Şehir olarak kendimize yetmeyi öğrenmeliyiz.

Ve ulus olarak kendimize yetmeliyiz.

Tüm bunlar olduktan sonra globalleşmeyi doğru okumalıyız.

 

Büyükşehir bir adım önde gitmeye devam ediyor

Kocaeli Büyükşehir’in koronavirüs ile mücadele çalışmasını bizzat başkan Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve kriz masasının başındaki isim Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık’ın ağzından aktarmıştım. Şöyle bir başlığı tercih etmiştim:

Kocaeli Büyükşehir mücadelede bir adım önde…”

Böyle olduğunu Tahir Hoca bir kez daha gösterdi.

Başkan Tahir Büyükakın sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı ve “Koronavirüs tedbirleri kapsamında, piyasayı rahatlatmak için esnaf, tüccar ve firmalarımıza nisan ayında ödenecek olan 70 milyon TL’yi yarın ödüyoruz” dedi.

Bu talimat sonrası Kocaeli Büyükşehir, iş yaptığı tüccar, esnaf, firmaların aybaşında alması gereken muhasebeleşmiş mevcut alacaklarını hesaba yatırdı.

Çok yerinde bir iş…

 

Okurların nasıl reaksiyon vereceğini merak ediyorum

Gazeteler, evde kal çağrısına ayak uyarak ve Basın İlan Kurumu’nun kararıyla dönüşümlü çıkma periyoduna girdi. Bu illerden biri de Kocaeli. İlimizde il geneli yayın yapan ve resmi ilan alma hakkı bulunan 6 gazete bir protokol çerçevesinde dönüşümlü çıkmaya başladık.

Bu gün ilk…

Sonuçlarını merak ediyorum.

***

Doğaldır yerel gazetelerin tamamını okuyan olduğu gibi bir gazeteye yönelmiş okur da var. Gazeteler arasında rekabet de var. Ama bayide 2 gazete var.

Bu üç gün biz varız.

Zor, şimdiden kara kara düşünüyorum çıkmadığımız günleri. İnternette tam kadro sizlerle olacağız ancak gazeteyi çıkarmamak bir yanımı eksik hissettiriyor. Ama aşacağız hep beraber. Bunların geçici olduğunu biliyoruz.

Sabır.

Bu yazı toplam 1306 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum