İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Kendine Göre

A+A-

“Buda, bir köyden geçiyordu, dinlenmek için durduğunda insanlar onun alışılmışın dışındaki tarzından dolayı garipseyerek hakkında konuşmaya başladılar, bazıları dahada ileri gidip aşağılayarak en söylenmeyecek şeyleri söylediler. İçlerinden birisi ona gitti ve hakkında konuşulanları anlattı. Buda durdu, sessizce, dikkatle dinledi ve “Bana geldiğiniz için teşekkür ederim ama acelem var bir sonraki köye gitmem gerekiyor, bugün size zaman ayıramayacağım yarın daha fazla zamanım olacak. Söylemek isteyip de söyleyemediğiniz bir şeyler kaldıysa sizi yarın dinleyebilirim. Beni bugün için mazur görün” dedi.

İnsanlar inanamadılar. Bu adam tüm söyledikleri ağza alınmayacak şeylere bir tepki vermeden, sadece dinlemiş, cevap bile vermemişti.” Bizi duymadın mı? Senin bunlara verecek cevabın yok mu?” diye sordular.

Buda dedi ki: “Bir yanıt istediysen geç kalmış durumdasın. On yıl önce gelseydin seni yanıtlayabilirdim. Ama on yıldır başkaları tarafından yönlendirilmeye son verdim. Artık köle değil kendimin efendisiyim, kendime göre davranıyorum; başkasına göre değil kendi içsel ihtiyaçlarıma göre davranıyorum. Beni bir şey yapmaya zorlayamazsın. Sen yapmak istediğini yaptın, kendini tatmin olmuş hissedebilirsin, ama benim açımdan baktığında ben bunların hiçbirini üzerime almıyorum ve almadığım için de bir anlamları yok.
Buda, devam etti: “Birisi yanan bir meşaleyi nehire atabilir, nehire ulaşana kadar meşale yanık kalır, nehire düştüğü anda ateş söner, nehir onu soğutur. Ben nehir oldum. Bana küfür edersiniz onlar ateştir, bana ulaştıkları anda benim serinliğimde içinde ateş kaybolur, artık acıtmazlar. Siz dikenleri atarsınız, sessizliğime düşünce onlar çiçeğe dönüşür. Ben kendi yaradılışımın doğasından hareket ediyorum” der.”  

Aslında bir ses , sen onu sadece  duymak istediğinde.. Bir uyarı sen uyarılmak istediğinde.. Kötü, negatif bir insan sen onu görmek ve var etmek istediğinde.. Bir soru sen ona cevap vermek istediğinde..  Bir durum sen onu yaşamak istediğinde .. Bir amaç sen onu hedeflediğinde.. Kolaylıklar sen asla yılmadığında.. Pozitif bir hayat ise sen bunu gerçek anlamda istediğinde.. Var.. Sen yaşadığına, duyduğuna, gördüğüne  ne kadar, ne denli anlam yüklersen , o kadar senin olur, senin dünyanda bir anlamı olur, sende ve seninle, senin hayatında  var olur. Herkesin hayatı, kültürü, geçmişi , bakış açısı, hissettikleri, durumu ve düşüncesi farklı, hem de tahmin edilenden daha çok.. . Böyle olmasına rağmen yine de seni her ne koşulda olursa olsun değiştirmeye çalışacak, seni farklı düşüncelere zorlayacak veya seni rahatsız etmeye çalışacak  illa ki birileri veya yaşanılan bir durum olacaktır şu hayat yolunda, yaşam doğrusunda..  Üstelik hiç de  saygı duyulmadan, hiç de sevgi verilmeden, hiç de hoş görmeden ..  Ancak kişi kendini bilir de öyle yaşar ve nefes alırsa, çıkarsa hayat basamaklarını bu şekilde,  bunun hiç ama hiç bir önemi olmaz ki.  O yüzden sen bil ki kendini , gerisi olmasın hiç  önemli...

“Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada ,kendin olarak kalabilmek,dünyanın en zor savaşını vermek demektir.Bu savaş bir başladımı,artık hiç bitmez!” E.e Cummings

Bu yazı toplam 1415 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.