1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Kendine iyi bak
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Kendine iyi bak

A+A-
Hayatımız bir koşuşturmaca.. Oradan oraya gidiyor, bir gün yorgunluktan yattığımız yeri bilemiyor, başka bir gün ise çalışmaktan her yerimiz ağrıyor ya da acıyor. Tabi bu şekilde bedenimiz gibi ruhumuz da yorgun düşüyor ve kendine gelmesi için özel ilgiye ihtiyacı oluyor. Bunun yanı sıra her şeyin artık daha fazlasına, daha kolayına sahip olmamıza rağmen basit şeyleri, elimizdekilerin değerini, bizi mutlu eden herhangi bir şeyi yaşamın akışı içerisinde es geçiyoruz. Daha hızlı hareket ediyoruz ama ruhumuzun bu esnada daha yavaş olması gerektiğini, bunun bizi daha iyi hissettireceğimi unutuyoruz. Bazen sadece karnımızı doyuruyor ama ruhumuzu doyurmak,onun  ihtiyaçlarını hatırlamak ve ihtiyaçlarını karşılamak gerektiğini unutuyoruz. Her türlü düşünce ya da kişiyi ters ve olumsuz olarak algılıyoruz ve bu şekilde kendimizi yıpratıyoruz. Aslında kendimi yoruyoruz, bilmeden.. Kendimiz için önemli olanları, öncelikleri farkında olmadan en sona atıyoruz ve böylece kendimizi unutuyoruz.O halde  bu hafta sonu dilerseniz kendimiz, ruhumuz ve bedenimiz ve dolaylı olarak da çevremiz için basit ama önemli başlangıçlar yapmaya , kendimize iyilik yapmaya , iyi bakmaya var mısınız? 
-Uykunuzu iyi almaya gayret edin. Araştırmalar gösteriyor ki uyku bizim için çok önemli. Uyku sayesinde enerji depoluyor ve aslında yenileniyoruz. O yüzden uykunuzu düzenli olarak almaya, aynı saatlerde uyuyup uyanmaya önem verin.
- Gülümseyin. Hayatın tüm olumsuzlukları, can sıkıcı her türlü olayına, karmaşasına rağmen gülümsemeyi unutmayın. Ne olursa olsun bir gün elbet bunun son bulacağına ve bir şekilde her şeyin yoluna gireceğine inanın ve böylelikle hayata karşı gülümsemeyi unutmayın.
-  Sevdiğiniz  ne varsa, onu daha fazla yapın. Bir düşünün, bu arkadaşlarınızla dışarı çıkmak olabilir, yemek yapmak, film seyretmek,uzanmak, kitap okumak, sıcak bir şeyler içmek de. Yeter ki siz kendinizi tanıyın ve sizi neler mutlu eder, neler o anki olumsuz ortamdan veya düşünceden uzaklaştırır , onu yapın. Daha fazla mutlu olduğunuzu ve kendinizi motive ettiğinizi göreceksiniz.
- Her durumdan olumlu bir sonuç çıkartmaya çalışın, vaziyet ne kadar can sıkıcı olursa olsun size ne kazandırdı bir de bu yönden bakın.
- Yaşanan her şeyde ve herkesin içinde, özünde   iyi niyet olduğunu düşünmeye gayret edin. O iyi niyeti bulduğunuzda ve gördüğünüzde  aslında kendinizi boş yere yorduğunuzu, üzdüğünüzü farkedeceksiniz.
-  Hayatınızdaki her şey için şükredin, bol bol teşekkür edin, minnettar olun, size ait olan ve olmayan her şey için..
- Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirin, onların varlığı, size yaklaşımı, sohbeti  sizi daha da iyi hissettirecektir.
-  Bol bol taze sebze meyve yiyin. Bu sizi daha diri tutacak ve daha fazla iyi hissettirecektir.
- Egzersiz yapın ya da uzun yürüyüşlere çıkın.  Böylece kafanızda çözemediğiniz ne varsa egzersiz sonrası sakinlikte kendiliğinden çözüldüğünü göreceksiniz. 
- Bir şeyler ters gittiğinde ya da tıkandığında durun ve derin bir nefes alın. Zamanla bu bir alışkanlık haline gelecek ve  size kendinizi iyi hissettirecektir.
     
Güzel Bir Öykü
Sadece Bir Gülümseme Aslında Çok Şeydir
Genç kız üzgün görünen yabancıya gülümsedi. Adam kendini daha iyi hissetti. 
     Geçmişte bir arkadaşının yaptığı bir iyiliği hatırladı ve ona bir teşekkür mektubu yazdı. 
     Bu mektup arkadaşının öyle hoşuna gitti ki yemek yediği lokantada garsona iyi bir bahşiş verdi. 
     Bu bahşişin miktarına şaşıran garson, paranın bir kısmını yolda gördüğü fakire verdi. 
     Fakir adam çok sevindi; çünkü iki gündür ağzına bir lokma koymamıştı. Yemeği bitirdikten sonra kaldığı izbe odaya gitmek üzere yola koyuldu. Yolda soğuktan titreyen bir köpek yavrusuna rastladı ve onu alıp evine götürdü. Soğuktan kurtulup başını sokacak bir yer bulduğu için yavrucak çok mutluydu. 
     Gece evde yangın çıktı. Köpek yavrusu havlamaya başladı. Bütün ev halkını uyandırana dek havladı ve böylece bütün ev halkı kurtuldu. Kurtulan çocuklardan birisi büyüdü ve cumhurbaşkanı oldu. 
     Bunların olmasını sağlayan ise, bir kuruşa bile mal olmayan masum, sıcak ve içten bir GÜLÜMSEME idi.

Bilgelik Hikayeleri
"Sonuçları değil , başlangıçları değiştirmek gerekir."  - Alain
Bu yazı toplam 390 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.