1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kendini kırbaçlatan belediye başkanı!
Kendini kırbaçlatan belediye başkanı!

Kendini kırbaçlatan belediye başkanı!

Türkiye'de belediyeler; yolsuzluğun, hırsızlığın, talanın odağı olduğuna ilişkin iddialarla çalkalanırken, Peru'da bir belediye başkanı kendini kırbaçlatıyor! İlginç değil mi? Ben bu durumu

A+A-

Türkiye'de belediyeler; yolsuzluğun, hırsızlığın, talanın odağı olduğuna ilişkin iddialarla çalkalanırken, Peru'da bir belediye başkanı kendini kırbaçlatıyor!

İlginç değil mi?

Ben bu durumu Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Nurullah Aydın’dan öğrendim. Olay bakın nasıl olmuş:

Peru'da belediye başkanı seçilen bir genç, vaatlerini unutmamak için belediye çalışanları önünde kendini kırbaçlatmş!

Peru'da ekim ayında yapılan yerel seçimlerin galiplerinden görev başı yapanlardan biri de ülkenin orta kesimindeki Chilca kasabasının belediye başkanı olan 23 yaşındaki Abraham Carrasco.

Carrasco, yüzlerce belediye çalışanı önünde yemin ederken, vaatlerini unutmaması için kasabanın saygın bir kişisini de çağırarak eline bir kırbaç vermiş. Bu kişi, İsa'lı haçın önünde diz çöken ve başını önüne eğen genç belediye başkanının istediği şekilde, Hırsız olma, Yalancı olma ve Tembel olma diyerek her seferinde birer kırbaç vurmuş!

Televizyonda yayımlanan görüntülerde, kendisini kırbaçlayan kişinin elini öpen belediye başkanının, “Çok sevdiğim ve kalbimde taşıdığım Chilca bölgesi ve bana güvenen bu halk için çalışacağıma yemin ederim” dediği duyuluyor.

Genç belediye başkanı, yeminini unutmamak için kırbacı yanında tutacağını söylemiş..

Yalan yaşamın merkezinde!

Yapılan bir araştırma, bir yetişkinin her gün en az üç kez yalan söylediğini ortaya koyuyor.

Eşler en fazla yalan söylenen grubu oluşturuyor. Bunları iş arkadaşları ve arkadaşlar takip ediyor. Araştırmaya göre, en fazla yalan, ev işlerini yapıp yapmama meselesinde söyleniyor.

Araştırmaya katılanların üçte birinden fazlası, işyerinde hayatı daha kolay kılmak için üzerlerine düşen iş konusunda düzenli olarak yalan söylediklerini itiraf etmiş.

Dörtte birlik kesim, iş başvuru formlarında iş deneyimlerine ve yeteneklerine dair yalan söylediklerini belirtirken, eski sevgili ve eşler de popüler yalan konularından.

Erkeklerin neredeyse tamamı kaç kadınla birlikte oldukları konusunda yalan söylüyor ve sayıyı abartıyor. Özellikle de "Sevişmediğim kimse kalmadı" cümlesi ağızlarından düşmüyor.

Kadınların çoğu ise yatak odası geçmişlerine dair bilgileri küçümseme ve azaltma eğilimi gösteriyor.

Twentieth Century Fox Home Entertainment tarafından yapılan araştırmaya katılanların üçte ikisi, yalan söylemede iyi olmadıklarını ama yine de hayatı daha kolaylaştırmaya yardımcı oluyorsa yalan söylediklerini ifade etmiş.

Ya siyasetçiler için ne demeli acaba!

Bu konuda bir araştırma yapmaya gerek var mı? Yok sanırım. Bir kamuoyu araştırması yapılsa yüzde yüz yalancı çıkar. Zaten güvenilir meslek grupları kurumlar araştırmalarında siyasetçilere güven en alt sırada olduğuna göre fazla şaşırmamak gerekir.

Peki ya hırsızlık konusunda ne demeli acaba!

Hangi meslekler hırsızlıkta önde?

Fazla söz yalansız fazla mal haramsız olmaz halk sözünü düşündüğümüzde boşuna söylenmemiş sonucu çıkıyor.

Tembellik ise; fikir hastalığıdır.

Genellikle yaz geldiğinde insanın üstüne bir miskinlik çöker, hele hele okulun son günleriyse insanın içinden hiç çalışmak gelmez. Şu tatil bir an önce gelse, diye can atarsınız. Ama bazılarında bu duygu her zaman vardır.

Toplumda miskinlik, tembellik artmışsa, yatırım, üretim durmuş, hakettiğini kazanamama yaygınlaşmışsa, yabancılar gelip para kazanırken, emeğini onlarının hizmetine sunan insanlarda tembelleşmenin olması kaçınılmazdır.

Dün hiç bir şeyi olmayanların, iktidar nimetlerinden yararlanarak zenginleşmesini gören insanların yılgınlığı, tembelleşmeye itecektir.

Umarım; Peru'daki belediye başkanının tavrı, Türkiye'de de anlamını bulur!

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.