1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kendinize ve bu ülkeye güvenmek zorundasınız
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kendinize ve bu ülkeye güvenmek zorundasınız

A+A-
7 Haziran seçimlerine çok kısa süre kala, ortalık iyice gerildi. Bu seçim döneminin liderler, siyasi partiler arasında çok sert ve kırıcı geçeceğini öngörmek için kahin olmak gerekmiyordu. Ama bizim ülkemizdeki siyasi gerginlik, olup bitenleri anlamakta da zorlanan biz sıradan insanlar için artık iyice kaygı verici hale geldi. 
Nasıl bir 8 Haziran sabahına ulaşacağız. Seçim gecesi seçim sonuçları ile ilgili çeşitli  kaygılar ve şaibeler olursa, bu ülke ne hale gelir?.. Allah korusun, alınacak bütün önlemlere rağmen, oy sayısı sırasında elektrik kesilirse, ülkenin kimi yerlerinde çatışmalar çıkarsa bunların altından nasıl kalkacağız?
…………
7 Haziran seçimlerinin sonunca sandıklardan her türlü sonuç çıkabilir. Oy pusulasında önümüzde 20 siyasi partinin adı ve amblemi olacak. Yüzde 10 barajlı bir seçime gidiyoruz. Teorik olarak, böyle bir seçimde siyasi partilerin hiç birinin barajı geçememesi, yani 
7 Haziran’da Meclis’e bir tek milletvekili seçilememesi gibi bir durum var. Ya da yine teorik olarak, çok sayıda partinin yüzde 10 barajını geçmesi, meclise 8-9 partinin bile girmesi  ihtimali var.. 
Seçimden nasıl sonuçlar çıkabilir?.. Mevcut iktidar partisi, gücünü arttırarak, hatta Cumhurbaşkanı’nın istediği gibi tek başına Anayasa yapacak ve Başkanlık sistemini  getirecek kadar büyük bir destek  alabilir.. Tam tersi olabilir.. Milletin büyük bölümü, “13 yıl yeter, artık sıkıldım, sizi değiştiriyorum” diyebilir.. Hiçbir siyasi partinin tek başına hükümet kuramayacağı, hiç birinin 276 milletvekili sayısına ulaşamadığı, 4 hatta kim bilir 5 partili bir meclis tablosu ile karşılaşabiliriz. 
Sosyal medya bu ülkede gerçekten çok yanlış ve çok sorumsuzca kullanılıyor. 7 Haziran’da  sandıklardan çıkacak siyasi tabloya bağlı olarak pek çok komplo teorisi üretiliyor.. Ülkenin çeşitli bölgelerinde isyanlar çıkmasından, sandıkların, oyların çalınmasından söz ediliyor. Hukukun tamamen ayaklar altına alınmasından söz ediliyor.. 
Seçim sonrası, “Gönlündeki partinin” kazanamaması halinde Cumhurbaşkanı’nın seçimi kazanacak muhalefet partisinin liderine hükümet kurma görevi vermeyeceğinden söz ediliyor. Seçim sonuçları şöyle olursa Türkiye batacak; seçim sonuçları böyle olursa Türkiye savaşa girecek,  8 Haziran sabahı pek çok muhalif aydın  tutuklanacak, muhalif kurumlara el konulacak iddiaları ortalıkta dolaşıyor.. 
………….
Rahat olun.. Burası Muz Cumhuriyeti değil.. Kim ne derse desin.. Gözümüzün önünde ne kadar abes, tuhaf yanlışlar  yaşanıyor olursa olsun.. Bu ülkede herkes çürümüş, herkes  başına buyruk hareket edebilir durumda değil.. Devletin en tepesindeki  kişiden, devletin en alt kademesine kadar çok büyük bir yelpaze içinde, siyasetin her kademesinde her partide   kesinlikle çok düzgün, Anayasa’ya bağlı, bu ülkeyi, bu milleti seven insanlar var.. Bu ülkenin 90 yıllık, üstelik pek çok badireden geçmiş bir devlet geleneği var.. Bu ülke, bu devlet kaç büyük seçim geçirdi. Gün geldi, Milli Şef İsmet Paşa’yı millet devirdi. Bu ülke, kaç darbe gördü.. 
Dünyada yalnız değiliz. Tam üye olamasak da, Avrupa Birliği’nin bir parçasıyız. 7 Haziran seçimleri de uluslar arası bir heyet tarafından denetleniyor.. Ne badireler atlattık, ne krizler gördük biz.. 
7 Haziran korku günü olmamalı. 
8 Haziran bu ülkede insanların gelecek kaygısı ile, büyük bir kargaşa ile uyandıkları bir gün olmamalı.. Zaten, emin olun, olmayacaktır. 
Siyasetimiz çok abes konuları tartışıyor.. Bu dönemde, Anayasa hükümlerine yüzde 100 uyulduğunu, hukuk devleti ilkelerinin yüzde 100 geçerli olduğunu söyleyemeyiz..  İktidarlarını bırakmak istemeyenlerle, iktidara talip olanlar arasında bazen çok sert, bazen çok abes tartışmalar gözümüzün önünde yaşanıyor.. 
Seçim süreci, halka, yoksul kesimlere verilen vaatlerle başladı. Muhalefet emekliye, asgari ücretliye, köylüye, taşeron işçilerine çeşitli sözler verdi. İktidar, bu verilen sözlerin uygulanamaz olduğunu, vaatlerin yerine getirilmesi halinde ülke ekonomisinin çökeceğini söyledi. 
Ne güzeldi o tartışmalar.. Ne kadar demokratikti.. İnsanlar ciddiyetle ve merakla takip ediyordu. Geldiğimiz noktada, “Klozet” tartışıyoruz. “Savaş” tartışıyoruz.  “Seçim güvenliğini”,  “Anayasa’nın askıya alınışını”, “Çok büyük halk hareketlerini” tartışıyoruz. Komplo teorileri ortalıkta dolaşıyor. 
…………..
Siz sakin olun. Rahat olun.. Önce kendinize güvenin. Sizin  7 Haziran günü vereceğiniz oy-kime verirseniz verin- en doğru karardır.. Mutlaka oy kullanacağınız sandığı öğrenin, mutlaka pazar günü gidip oyunuzu verin.. Sizin oy verdiğiniz parti,  Türkiye genelinde bir tek sizin oyunuzu almış olsa bile, emin olun ki, bu oyun da değeri vardır, mesajı vardır, boşa gitmemiş demektir. 
Bu ülkeye, bu devlete, bu millete güvenin..  Kendimizi, birbirimizi çok fazla ve çok sert, kimi zaman da çok abes biçimde eleştiriyor, kavga ediyor gibi görünsek de bu ülkenin insanları birbirini sever. Sorumluluk öyle gerektirdiğinde, herkes devletin, milletin yanında yer alır. 
Rahat olun.. Bir süre  komplo teorilerine, komplo senaryolarına kulaklarınızı tıkayın.. Sizin göreviniz ey sevgili yurttaşlar 7 Haziran günü gidip oy kullanmaktır. Sizin oyunuz kutsaldır. Pazar günü oyunuzu kullanın, sonra ailenizle güzel bir gün geçirmenin planını yapın. Akşam saatlerinde de ister sandık başlarına gidip tasnifi yerinde takip edin, isterseniz evde televizyon başında sonuçların gelişimini izleyin.. 
Korkmayın 7 Haziran gecesinden.. Kaygı duymayın 8 Haziran sabahında. Bu ülke, bu devlet bireylerden çok daha büyük, çok daha güçlüdür. Güzel bir seçim yaşacağımıza, 8 Haziran Pazartesi sabahına umutlarla uyanacağımıza eminim. 
Bu yazı toplam 378 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum